კანონპროექტთან დაკავშირებით ფრაქციის სახელით გამოვიდა გ.ჩახვაძე
საპარლამენტო უმრავლესობის სახელით გამოვიდა ლ.თორდია
დასკვნითი სიტყვით გამოვიდა ჯ.ბათათურია
ი.გორდულაძემ პარლამენტს წარუდგინა ლევან მეტრეველის კანდიდატურა კანადაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად და საერთაშორისო სამოქალაქო ავიაციის ორგანიზაციაში (IჩAO) საქართველოს მუდმივ წარმომადგენლად დანიშვნაზე თანხმობის მისაცემად
ზ.მელიქიშვილმა პარლამენტს გააცნო საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი “საქართველოს ეროვნული ბანკის 2010 წლის საქმიანობის ანგარიშის თაობაზე”
გ.ხუროშვილმა III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სარეგისტრაციო მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ა.ალავიძემ პარლამენტს ჯერ II მოსმენით წარუდგინა განუხილავად დარჩენილი საქართველოს კანონის პროექტის “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ” მე-2 მუხლი (პარლამენტის გადაწყვეტილებით ეს მუხლი საერთოდ ამოიღეს აქტუალობის დაკარგვის გამო), შემდეგ მომხსენებელმა უკვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ”
კ.ანჯაფარიძემ ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ”
ზ.კუკავამ III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
რ.კემულარიამ ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საბიუჯეტო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და მისგან გამომდინარე კანონპროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
რ.კემულარიამ II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”
მანვე II მოსმენით გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტები: “ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”
რ.კემულარიამ ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ” და მისგან გამომდინარე კანონპროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
მანვე პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა “ამერიკის შეერთებულ შტატებსა და საქართველოს შორის დახმარების შესახებ (ენერგეტიკის ინფრასტრუქტურის განვითარებისათვის)” 2010 წლის 25 თებერვლის ხელშეკრულების ცვლილება ნომერი ორი”
გ.გოდაბრელიძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო პენსიის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
ზ.კუკავამ I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “თუშეთის, ბაწარა-ბაბანეურის, ლაგოდეხისა და ვაშლოვანის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ” და მისგან გამომდინარე “კოლხეთის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
დ.ლორთქიფანიძემ მოითხოვა მომხსენებლისგან კანონპროექტთან დაკავშირებით უფრო ამომწურავი განმარტებები
გ.მამაცაშვილმა ასევე, I მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი ,,გარემოს დაცვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი “ატმოსფერული ჰაერის დაცვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”