რეგისტრაცია – 91 მომხრე – 69
საქართველოს კანონის პროექტი “სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ” II მოსმენა
რეგისტრაცია – 91 მომხრე – 79
კენჭისყრების დასრულების შემდეგ გაგრძელდა განცხადებებით გამომსვლელთა მოსმენა: ჯ.ბაღათურია (ოკუპირებული ტერიტორიის მოსაზღვრე სოფლებში შექმნილი მძიმე მდგომარეობის თაობაზე), ნ.ლალიაშვილი (2009 წლის ივლისში “შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ” საქართველოს კანონში შეტანილ ცვლილებებთან დაკავშირებით საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილების თაობაზე), პ.კუბლაშვილი (კომენტარი ნ.ლალიაშვილის გამოსვლასთან დაკავშირებით), მ.ანიკაშვილი (მედიკამენტების ხარისხის კონტროლის გაუმჯობესების თაობაზე), გ.წერეთელი (განმარტება), გ.ახვლედიანი (კომენტარი პ.კუბლაშვილის გამოსვლასთან დაკავშირებით; ასევე, ლიახვის ხეობის მოსახლეობის პრობლემებზე სარწყავ წყალთან დაკავშირებით), ხ.ოჩიაური (კომენტარი “ქრისტიან-დემოკრატების” გამოსვლებთან დაკავშირებით), კ.ხაბაზი (განმარტება ჯ.ბაღათურიას გამოსვლასთან დაკავშირებით), პ.ცისკარიშვილი (კომენტარი ოპოზიციის წარმომადგენელთა განცხადებებთან დაკავშირებით)
განცხადებების დასრულების შემდეგ გაგრძელდა დღის წესრიგით გათვალისწინებული საკითხების განხილვა.
გ.ხუროშვილმა პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექში ცვლილებისა და დამატების შეტანის შესახებ”
ზ.კუკავამ ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო (საბაჟო) კონტროლის გვერდის ავლით ან მისგან მალულად საქართველოს ეკონომიკურ ტერიტორიაზე შემოტანილი კეთილსინდისიერად შეძენილი მექანიკური სატრანსპორტო საშუალებების რეგისტრაციის წესის შესახებ”
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში დამატებების შეტანის შესახებ”
ლ.ჭოლაძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ვაზისა და ღვინის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
ნ.კალანდაძემ პარლამენტს წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი “საქართველოსა და რუსეთის ფედერაციას შორის საქართველოს ტერიტორიის გავლით სამხედრო ტვირთებისა და პერსონალის ტრანზიტის ორგანიზების შესახებ” 2006 წლის 31 მარტის შეთანხმების მოქმედების შეწყვეტის თაობაზე”
თანამოხსენებით გამოვიდა ი.ქავთარაძე
ზ.კუკავამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი საქართველოს კანონის პროექტი “საკონსტიტუციო სამართალწარმოების შესახებ” საქართველოს კანონში დამატებებისა და ცვლილების შეტანის თაობაზე”
დ.გვინდაძემ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა “საქართველოსა და აზიის განვითარების ბანკს შორის სასესხო ხელშეკრულება (ჩვეულებრივი ოპერაციები) (საგზაო დერეფნის საინვესტიციო პროგრამა – პროექტი 2)”
მანვე რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა “საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს, რომელიც მოქმედებს საქართველოს სახელით როგორც მსესხებელი, და SOCIETE GENERALE–ს, როგორც უფლებამოსილ წამყვან ორგანიზატორს და სესხის გამცემს, შორის COFACE–ის მყიდველის საკრედიტო ხელშეკრულება
გ.ჩივიაშვილმა I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ”
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
ი.გორდულაძემ I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “ეროვნული უშიშროების საბჭოს შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
გ.ხუროშვილმა ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილების და საქმიანობის წესის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”
მანვე I მოსმენით გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტი “საქართველოს ზღვის, წყალსატევებისა და მდინარეთა ნაპირების რეგულირებისა და საინჟინრო დაცვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
თანამოხსენებით გამოვიდა ზ.გამცემლიძე
პ.კუბლაშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
სხდომას ესწრებოდნენ – ი.ქურდაძე
ხ.ოჩიაურმა ითხოვა დღის წესრიგში კომიტეტის მიერ უკვე განხილული კანონპროექტის “სააღმზრდელო დაწესებულებების ლიცენზირების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” II მოსმენით დამატება.
ჩ.თაქთაქიშვილმა პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს მოქალაქეთა პოლიტიკური რეპრესიების მსხვერპლად აღიარებისა და რეპრესირებულთა სოციალური დაცვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ზ.კუკავამ III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ნორმატიული აქტების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი “ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების საქმიანობის სახელმწიფო ზედამხედველობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
მანვე ასევე, III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სანოტარო მოქმედებათა შესრულებისათვის საზღაურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
ზ.კუკავამ ასევე, III მოსმენით განსახილველად გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”
ი.ქურდაძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სააღმზრდელო დაწესებულებების ლიცენზირების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
კენჭისყრის პროცედურების ჩატარებამდე გამოცხადდა ტექნიკური შესვენება.