რეგისტრაცია – 91                          მომხრე – 69
საქართველოს კანონის პროექტისააღსრულებო წარმოებათა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ” II მოსმენა
რეგისტრაცია – 91                          მომხრე – 79
კენჭისყრების დასრულების შემდეგ გაგრძელდა განცხადებებით გამომსვლელთა მოსმენა: .ბაღათურია (ოკუპირებული ტერიტორიის მოსაზღვრე სოფლებში შექმნილი მძიმე მდგომარეობის თაობაზე), .ლალიაშვილი (2009 წლის ივლისშიშეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებსაქართველოს კანონში შეტანილ ცვლილებებთან დაკავშირებით  საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილების თაობაზე), .კუბლაშვილი (კომენტარი .ლალიაშვილის გამოსვლასთან დაკავშირებით), .ანიკაშვილი (მედიკამენტების ხარისხის კონტროლის გაუმჯობესების თაობაზე), .წერეთელი (განმარტება), .ახვლედიანი (კომენტარი .კუბლაშვილის გამოსვლასთან დაკავშირებით; ასევე, ლიახვის ხეობის მოსახლეობის პრობლემებზე სარწყავ წყალთან დაკავშირებით), .ოჩიაური (კომენტარიქრისტიან-დემოკრატებისგამოსვლებთან დაკავშირებით), .ხაბაზი (განმარტება .ბაღათურიას გამოსვლასთან დაკავშირებით), .ცისკარიშვილი (კომენტარი ოპოზიციის წარმომადგენელთა განცხადებებთან დაკავშირებით)
განცხადებების დასრულების შემდეგ გაგრძელდა დღის წესრიგით გათვალისწინებული საკითხების განხილვა.
.ხუროშვილმა პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექში ცვლილებისა და დამატების შეტანის შესახებ
.კუკავამ ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო (საბაჟო) კონტროლის გვერდის ავლით ან მისგან მალულად საქართველოს ეკონომიკურ ტერიტორიაზე შემოტანილი კეთილსინდისიერად შეძენილი მექანიკური სატრანსპორტო საშუალებების რეგისტრაციის წესის შესახებ
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში დამატებების შეტანის შესახებ
.ჭოლაძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტივაზისა და ღვინის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.კალანდაძემ პარლამენტს წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტისაქართველოსა და რუსეთის ფედერაციას შორის საქართველოს ტერიტორიის გავლით სამხედრო ტვირთებისა და პერსონალის ტრანზიტის ორგანიზების შესახებ” 2006 წლის 31 მარტის შეთანხმების მოქმედების შეწყვეტის თაობაზე
თანამოხსენებით გამოვიდა .ქავთარაძე
.კუკავამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტისაქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი საქართველოს კანონის პროექტისაკონსტიტუციო სამართალწარმოების შესახებსაქართველოს კანონში დამატებებისა და ცვლილების შეტანის თაობაზე
.გვინდაძემ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა   საქართველოსა და აზიის განვითარების ბანკს შორის სასესხო ხელშეკრულება (ჩვეულებრივი ოპერაციები) (საგზაო დერეფნის საინვესტიციო პროგრამაპროექტი 2)”
მანვე რატიფიცირებისათვის წარმოადგინასაქართველოს ფინანსთა სამინისტროს, რომელიც მოქმედებს საქართველოს სახელით როგორც მსესხებელი, და SOCIETE GENERALE, როგორც უფლებამოსილ წამყვან ორგანიზატორს და სესხის გამცემს, შორის COFACEის მყიდველის საკრედიტო ხელშეკრულება
.ჩივიაშვილმა I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
.გორდულაძემ I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტიეროვნული უშიშროების საბჭოს შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
.ხუროშვილმა ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილების და საქმიანობის წესის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზესაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ
მანვე I მოსმენით გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტი  საქართველოს ზღვის, წყალსატევებისა და მდინარეთა ნაპირების რეგულირებისა და საინჟინრო დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
თანამოხსენებით გამოვიდა .გამცემლიძე
.კუბლაშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
სხდომას ესწრებოდნენ .ქურდაძე
.ოჩიაურმა ითხოვა დღის წესრიგში კომიტეტის მიერ უკვე განხილული კანონპროექტის  სააღმზრდელო დაწესებულებების ლიცენზირების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” II მოსმენით დამატება.
.თაქთაქიშვილმა პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა  საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს მოქალაქეთა პოლიტიკური რეპრესიების მსხვერპლად აღიარებისა და რეპრესირებულთა სოციალური დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.კუკავამ III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტინორმატიული აქტების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი  ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების საქმიანობის სახელმწიფო ზედამხედველობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მანვე ასევე, III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისანოტარო მოქმედებათა შესრულებისათვის საზღაურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
.კუკავამ ასევე, III მოსმენით განსახილველად გამოიტანა  საქართველოს კანონის პროექტისააღსრულებო წარმოებათა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ
.ქურდაძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისააღმზრდელო დაწესებულებების ლიცენზირების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
კენჭისყრის პროცედურების ჩატარებამდე გამოცხადდა ტექნიკური შესვენება.