სხდომას თავმჯდომარეობდადავით ბაქრაძე
სხდომას ესწრებოდნენ    _                    .გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), .ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი),  .კაპანაძე (მთავრობის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე),   .მიქელაძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), .მამაცაშვილი (გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის პირველი მოადგილე), ელჩობის კანდიდატები.
რეგისტრაცია გაიარა – 84 პარლამენტის წევრმა,     კვორუმი – 76
დღის წესრიგთან დაკავშირებით გამოვიდნენ: .თორდია (ითხოვა დღის წესრიგში საქართველოს კანონის პროექტისსაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებდამატება), .ბაღათურია (ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე, კომუნალური გადასახადების ერთიან ადმინისტრირებასთან დაკავშირებით), .ბაქრაძე (განმარტება), .ხუროშვილი (ითხოვა კანონპროექტისადგილობრივი მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზედღის წესრიგში დამატება)
განცხადებებით გამოვიდნენ: .ბაღათურია (“სამთავრობო საათისმოწვევის თაობაზე), .ბაქრაძე (განმარტება), .ლალიაშვილი (საქართველოს სამოქალაქო ავიაციაში არსებული მდგომარეობის თაობაზე), .ერგემლიძე (მალეფუჭებადი და ვადაგადაცილებული საკვები პროდუქტებით ვაჭრობასთან დაკავშირებული პრობლემების თაობაზე), .ლორთქიფანიძე (სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში ტუბერკულოზით დაავადებულთა პრობლემების შესახებ. მან თხოვნით მიმართა პრემიერ-მინისტრს საპატიმროებში ინტენსიური სკრინინგის ჩატარების თაობაზე), .თარგამაძე (გენმოდიფიცირებული პროდუქტის მარკირების თაობაზე), .ცისკარიშვილი (კომენტარი), .ჩახვაძე (საქართველოში გენმოდიფიცირებული სათესლე მასალის შემოტანის თაობაზე), .წერეთელი (განმარტება), .დარჩიაშვილი (განმარტება ოპოზიციის წარმომადგენელთა განცხადებების თაობაზე), .თარგამაძე (კომენტარი), .ხუროშვილი (განმარტება ზემოთ აღნიშნულ საკითხებთან დაკავშირებით საკანონმდებლო ინიციატივის მთავრობის მხრიდან დაგვიანების თაობაზე), .ბაქრაძე (დაავალა მთავრობის საპარლამენტო მდივანს ბიუროს სხდომაზე, ზემოთ წარმოდგენილ პრობლემებთან დაკავშირებით ინფორმაციის წარმოდგენა)
განცხადებების დასრულების შემდეგ .ბაქრაძემ დარბაზს წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარის პოსტზე ასარჩევად ფრაქციაერთიანი ნაციონალური მოძრაობისმიერ წარდგენილი ლაშა თორდიას კანდიდატურა.
.გორდულაძემ პარლამენტს თანხმობის მისაცემად თანმიმდევრობით წარუდგინა ელჩობის კანდიდატები: მალხაზ მიქელაძე (მექსიკის შეერთებულ შტატებში), ოთარ ბერძენიშვილი (ბრაზილიის ფედერაციულ რესპუბლიკაში)  თენგიზ შარმანაშვილი (სომხეთის რესპუბლიკაში)
თანამოხსენებით გამოვიდა .მინაშვილი.
სიტყვით გამოვიდნენ .ცისკარიშვილი, .კვერნაძე, .წერეთელი, .ჩახვაძე, .თარგამაძე.
.მამაცაშვილმა წარმოადგინაოზონის შრის დამშლელ ნივთიერებათა შესახებმონრეალის 1987 წლის ოქმის პეკინის 1999 წლის ცვლილებებთან საქართველოს შეერთებისსაკითხი
.ავალიანმა (საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა მინისტრის პირველი მოადგილე) წარმოადგინასპორტის სფეროში გაფართოებული ნაწილობრივი შეთანხმება (EPA) სტატუტთან საქართველოს შეერთების შესახებ
თანამოხსენებით გამოვიდა .ასანიძე.
.გორდულაძემ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს საერთაშორისო ხელშეკრულებების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების და დამატების შეტანის თაობაზე
.თორდიამ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი საქართველოს საბაჟო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ
.თორდიამ ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
მანვე ასევე, III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებდა მისგან გამომდინარე კანონპროექტებისააღსრულებო წარმოებათა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზედასაქართველოს ორგანულ კანონშისაქართველოს საარჩევნო კოდექსიცვლილების შეტანის შესახებ
.თორდიამ კვლავ III მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტიგეოდეზიური და კარტოგრაფიული საქმიანობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მანვე პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებდა მისგან გამომდინარე კანონპროექტებისაჯარო რეესტრის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზედაფიზიკური და კერძო სამართლის იურიდიული პირების მფლობელობაში (სარგებლობაში) არსებულ მიწის ნაკვეთებზე საკუთრების უფლების აღიარების შესახებსაქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე
.გამცემლიძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიწიაღის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.ანჯაფარიძემ  III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტისაერთო სასამართლოების შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენისათვის, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი  იუსტიციის უმაღლესი სკოლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.ანჯაფარიძემ ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივად გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
.კუკავამ პარლამენტს II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.თორდიამ II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტირეკლამის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო ქონების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
შენიშვნებით და მოსაზრებებით გამოვიდნენ .ბუცხრიკიძე და .ხუროშვილი.
.თორდიამ ასევე, II მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: “ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საჯარო რეესტრის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს საბიუჯეტო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა .ბაღათურიამ.
.თორდიამ ასევე, II მოსმენით გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტებისაქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებდასაქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ
.დოლიძემ (ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილე) პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
უმრავლესობისსახელით გამოვიდა .წერეთელი
.წიკლაურმა II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაჯარო სამართლის იურიდიული პირის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.კუკულავამ პარლამენტს II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიცხოველთა და მცენარეთა ახალი ჯიშების შესახებ
.ანჯაფარიძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის შესახებ
.თორდიამ I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მანვე პარლამენტს I მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიარასაპატიმრო სასჯელთა აღსრულების წესისა და პრობაციის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მოსაზრებით გამოვიდა .ლორთქიფანიძე.
.ქურდაძემ (განათლების მინისტრის მოადგილე) I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიუმაღლესი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
თანამოხსენებით გამოვიდა .თაქთაქიშვილი.
.ქურდაძემ ასევე, I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიზოგადი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე I მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტიზოგადი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს .ცაგარეიშვილმა და .თაქთაქიშვილმა.
მოსაზრება გამოთქვა .გაბაშვილმა.
ცალკეული დეპუტატებიდან სიტყვით გამოვიდნენ .თაქთაქიშვილი და .ცაგარეიშვილი.
კომენტარებით გამოვიდნენ .წიკლაური და .გაბაშვილი.
სხდომას თავმჯდომარეობდადავით ბაქრაძე, ანზორ ბოლქვაძე.
სხდომას ესწრებოდნენ .გორდულაძე, .ქურდაძე, .მიქელაძე, .ზამბახიძე (აჭარის / უმაღლესი საბჭოს წევრი)
.ქურდაძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისააღმზრდელო დაწესებულებების ლიცენზირების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მოსაზრებით გამოვიდა .თაქთაქიშვილი.
.ქურდაძემ ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიზოგადი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
.თორდიამ I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიპატიმრობის კოდექსში დამატების შეტანის შესახებ
.თორდიამ ასევე, I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობისა და საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “საქართველოს მოქალაქეების საქართველოდან გასვლისა და საქართველოში შემოსვლის წესების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “სამოქალაქო აქტების რეგისტრაციის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო რეესტრის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებსაქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ
მოსაზრება და მთლიანად კანონპროექტისადმი მხარდაჭერა გამოთქვა .წიკლაურმა.
.თორდიამ პარლამენტს I მოსმენისათვის განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო შესყიდვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზედა მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
.თორდიამ ასევე, I მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტიეროვნული საარქივო ფონდისა და ეროვნული არქივის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე I მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მანვე პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტინარკოტიკული საშუალებების, ფსიქოტროპული ნივთიერებების, პრეკურსორებისა და ნარკოლოგიური დახმარების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს .ლორთქიფანიძემ და .ბაღათურიამ.
სიტყვით გამოვიდნენ .წერეთელი და .თოიძე.
ფრაქციის სახელით გამოვიდა .ლორთქიფანიძე.
მომხსენებელმა წარმოადგინა გამომდინარე დადგენილების პროექტიუკანონო მფლობელობიდან ან ბრუნვიდან ამოღებული ნარკოტიკული საშუალებებისა და ფსიქოტროპული ნივთიერებების მცირე, დიდი და განსაკუთრებით დიდი ოდენობის ნუსხის დამტკიცების შესახებსაქართველოს პარლამენტის დადგენილებაში დამატების შეტანის თაობაზე
.მიქელაძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო ქონების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
.მიქელაძემ ასევე, I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაგადასახადო დავალიანებებისა და სახელმწიფო სესხების რესტრუქტურიზაციის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტილატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მანვე ასევე, I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაინფორმაციო-ტექნოლოგიური ზონების შესახებ
.მიქელაძემ ასევე, რატიფიცირებისათვის წარმოადგინასაგადასახადო საკითხებში ადმინისტრაციული ურთიერთდახმარების შესახებევროპის საბჭოს 1988 წლის 25 იანვრის კონვენცია
მანვე პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინასაგადასახადო საკითხებში ადმინისტრაციული ურთიერთდახმარების შესახებ კონვენციის შემსწორებელი ოქმი
.ანჯაფარიძემ პარლამენტს I მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტიადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.ანჯაფარიძემ ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტებისაავტომობილო ტრანსპორტის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზედასაგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე პარლამენტს I მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში დამატების შეტანის შესახებდა მისგან გამომდინარე კანონპროექტები: “სააღსრულებო წარმოებათა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო ბაჟის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში ცვლილებისა და დამატების შეტანის შესახებ
.ხუროშვილმა I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტითამბაქოს კონტროლის შესახებ
მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
.გორდულაძემ I მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტითავდაცვის დაგეგმვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ზამბახიძემ ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს: .ხუროშვილმა, .გამცემლიძემ.
შენიშვნით გამოვიდა .ჩახვაძე.
უმრავლესობისსახელით სიტყვით გამოვიდა .კუბლაშვილი.
შემაჯამებელი სიტყვით.ზამბახიძე.
.კუბლაშვილმა პარლამენტს I მოსმენით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიმაუწყებლობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
ცალკეული დეპუტატებიდან ასევე, სიტყვით გამოვიდა .ჩახვაძე.
უმცირესობისსახელით გამოვიდა .თარგამაძე.
უმრავლესობის სახელით.გაბაშვილი.
დასკვნითი სიტყვით გამოვიდა .კუბლაშვილი.