სხდომას თავმჯდომარეობდა – დავით ბაქრაძე
სხდომას ესწრებოდნენ _ ი.გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), გ.ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი),
ხ.კაპანაძე (მთავრობის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე),
ნ.მიქელაძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), გ.მამაცაშვილი (გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის პირველი მოადგილე), ელჩობის კანდიდატები.
რეგისტრაცია გაიარა – 84 პარლამენტის წევრმა,
დღის წესრიგთან დაკავშირებით გამოვიდნენ: ლ.თორდია (ითხოვა დღის წესრიგში საქართველოს კანონის პროექტის “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ” დამატება), ჯ.ბაღათურია (ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე, კომუნალური გადასახადების ერთიან ადმინისტრირებასთან დაკავშირებით), დ.ბაქრაძე (განმარტება), გ.ხუროშვილი (ითხოვა კანონპროექტის “ადგილობრივი მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” დღის წესრიგში დამატება)
განცხადებებით გამოვიდნენ: ჯ.ბაღათურია (“სამთავრობო საათის” მოწვევის თაობაზე), დ.ბაქრაძე (განმარტება), ნ.ლალიაშვილი (საქართველოს სამოქალაქო ავიაციაში არსებული მდგომარეობის თაობაზე), ნ.ერგემლიძე (მალეფუჭებადი და ვადაგადაცილებული საკვები პროდუქტებით ვაჭრობასთან დაკავშირებული პრობლემების თაობაზე), დ.ლორთქიფანიძე (სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში ტუბერკულოზით დაავადებულთა პრობლემების შესახებ. მან თხოვნით მიმართა პრემიერ-მინისტრს საპატიმროებში ინტენსიური სკრინინგის ჩატარების თაობაზე), გ.თარგამაძე (გენმოდიფიცირებული პროდუქტის მარკირების თაობაზე), პ.ცისკარიშვილი (კომენტარი), გ.ჩახვაძე (საქართველოში გენმოდიფიცირებული სათესლე მასალის შემოტანის თაობაზე), გ.წერეთელი (განმარტება), დ.დარჩიაშვილი (განმარტება ოპოზიციის წარმომადგენელთა განცხადებების თაობაზე), გ.თარგამაძე (კომენტარი), გ.ხუროშვილი (განმარტება ზემოთ აღნიშნულ საკითხებთან დაკავშირებით საკანონმდებლო ინიციატივის მთავრობის მხრიდან დაგვიანების თაობაზე), დ.ბაქრაძე (დაავალა მთავრობის საპარლამენტო მდივანს ბიუროს სხდომაზე, ზემოთ წარმოდგენილ პრობლემებთან დაკავშირებით ინფორმაციის წარმოდგენა)
განცხადებების დასრულების შემდეგ დ.ბაქრაძემ დარბაზს წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარის პოსტზე ასარჩევად ფრაქცია “ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის” მიერ წარდგენილი ლაშა თორდიას კანდიდატურა.
ი.გორდულაძემ პარლამენტს თანხმობის მისაცემად თანმიმდევრობით წარუდგინა ელჩობის კანდიდატები: მალხაზ მიქელაძე (მექსიკის შეერთებულ შტატებში), ოთარ ბერძენიშვილი (ბრაზილიის ფედერაციულ რესპუბლიკაში) თენგიზ შარმანაშვილი (სომხეთის რესპუბლიკაში)
სიტყვით გამოვიდნენ პ.ცისკარიშვილი, ე.კვერნაძე, გ.წერეთელი, გ.ჩახვაძე, გ.თარგამაძე.
გ.მამაცაშვილმა წარმოადგინა “ოზონის შრის დამშლელ ნივთიერებათა შესახებ” მონრეალის 1987 წლის ოქმის პეკინის 1999 წლის ცვლილებებთან საქართველოს შეერთების” საკითხი
გ.ავალიანმა (საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა მინისტრის პირველი მოადგილე) წარმოადგინა “სპორტის სფეროში გაფართოებული ნაწილობრივი შეთანხმება (EPAშ) სტატუტთან საქართველოს შეერთების შესახებ”
თანამოხსენებით გამოვიდა გ.ასანიძე.
ი.გორდულაძემ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საერთაშორისო ხელშეკრულებების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების და დამატების შეტანის თაობაზე”
ლ.თორდიამ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ”
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი “საქართველოს საბაჟო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ”
ლ.თორდიამ ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
მანვე ასევე, III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ” და მისგან გამომდინარე კანონპროექტები “სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” და “საქართველოს ორგანულ კანონში “საქართველოს საარჩევნო კოდექსი” ცვლილების შეტანის შესახებ”
ლ.თორდიამ კვლავ III მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “გეოდეზიური და კარტოგრაფიული საქმიანობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
მანვე პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ” და მისგან გამომდინარე კანონპროექტები “საჯარო რეესტრის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” და “ფიზიკური და კერძო სამართლის იურიდიული პირების მფლობელობაში (სარგებლობაში) არსებულ მიწის ნაკვეთებზე საკუთრების უფლების აღიარების შესახებ” საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე”
ზ.გამცემლიძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “წიაღის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
კ.ანჯაფარიძემ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
მანვე II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “საერთო სასამართლოების შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
მანვე II მოსმენისათვის, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “იუსტიციის უმაღლესი სკოლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
კ.ანჯაფარიძემ ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივად გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
ზ.კუკავამ პარლამენტს II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
ლ.თორდიამ II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “რეკლამის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო ქონების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
შენიშვნებით და მოსაზრებებით გამოვიდნენ ბ.ბუცხრიკიძე და გ.ხუროშვილი.
ლ.თორდიამ ასევე, II მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: “ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საჯარო რეესტრის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს საბიუჯეტო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”
ლ.თორდიამ ასევე, II მოსმენით გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტები “საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ” და “საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”
მ.დოლიძემ (ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილე) პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
“უმრავლესობის” სახელით გამოვიდა გ.წერეთელი
ნ.წიკლაურმა II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საჯარო სამართლის იურიდიული პირის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
კ.კუკულავამ პარლამენტს II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ცხოველთა და მცენარეთა ახალი ჯიშების შესახებ”
კ.ანჯაფარიძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის შესახებ”
ლ.თორდიამ I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
მანვე პარლამენტს I მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “არასაპატიმრო სასჯელთა აღსრულების წესისა და პრობაციის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
მოსაზრებით გამოვიდა დ.ლორთქიფანიძე.
ი.ქურდაძემ (განათლების მინისტრის მოადგილე) I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “უმაღლესი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
ი.ქურდაძემ ასევე, I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ზოგადი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე I მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “ზოგადი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს გ.ცაგარეიშვილმა და ჩ.თაქთაქიშვილმა.
მოსაზრება გამოთქვა გ.გაბაშვილმა.
ცალკეული დეპუტატებიდან სიტყვით გამოვიდნენ ჩ.თაქთაქიშვილი და გ.ცაგარეიშვილი.
კომენტარებით გამოვიდნენ ნ.წიკლაური და გ.გაბაშვილი.
სხდომას თავმჯდომარეობდა – დავით ბაქრაძე, ანზორ ბოლქვაძე.
სხდომას ესწრებოდნენ – ი.გორდულაძე, ი.ქურდაძე, ნ.მიქელაძე, პ.ზამბახიძე (აჭარის ა/რ უმაღლესი საბჭოს წევრი)
ი.ქურდაძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სააღმზრდელო დაწესებულებების ლიცენზირების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მოსაზრებით გამოვიდა ჩ.თაქთაქიშვილი.
ი.ქურდაძემ ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ზოგადი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
მოსაზრება გამოთქვა ჯ.ბაღათურიამ.
ლ.თორდიამ I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “პატიმრობის კოდექსში დამატების შეტანის შესახებ”
ლ.თორდიამ ასევე, I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობისა და საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “საქართველოს მოქალაქეების საქართველოდან გასვლისა და საქართველოში შემოსვლის წესების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “სამოქალაქო აქტების რეგისტრაციის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო რეესტრის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”
მოსაზრება და მთლიანად კანონპროექტისადმი მხარდაჭერა გამოთქვა ნ.წიკლაურმა.
ლ.თორდიამ პარლამენტს I მოსმენისათვის განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე” და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
ლ.თორდიამ ასევე, I მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “ეროვნული საარქივო ფონდისა და ეროვნული არქივის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე I მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
მანვე პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ნარკოტიკული საშუალებების, ფსიქოტროპული ნივთიერებების, პრეკურსორებისა და ნარკოლოგიური დახმარების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს დ.ლორთქიფანიძემ და ჯ.ბაღათურიამ.
სიტყვით გამოვიდნენ გ.წერეთელი და ო.თოიძე.
ფრაქციის სახელით გამოვიდა დ.ლორთქიფანიძე.
მომხსენებელმა წარმოადგინა გამომდინარე დადგენილების პროექტი “უკანონო მფლობელობიდან ან ბრუნვიდან ამოღებული ნარკოტიკული საშუალებებისა და ფსიქოტროპული ნივთიერებების მცირე, დიდი და განსაკუთრებით დიდი ოდენობის ნუსხის დამტკიცების შესახებ” საქართველოს პარლამენტის დადგენილებაში დამატების შეტანის თაობაზე”
ნ.მიქელაძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო ქონების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
ნ.მიქელაძემ ასევე, I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საგადასახადო დავალიანებებისა და სახელმწიფო სესხების რესტრუქტურიზაციის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა გ.ჩახვაძემ.
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
მანვე ასევე, I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საინფორმაციო-ტექნოლოგიური ზონების შესახებ”
ნ.მიქელაძემ ასევე, რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა “საგადასახადო საკითხებში ადმინისტრაციული ურთიერთდახმარების შესახებ” ევროპის საბჭოს 1988 წლის 25 იანვრის კონვენცია”
მანვე პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა “საგადასახადო საკითხებში ადმინისტრაციული ურთიერთდახმარების შესახებ კონვენციის შემსწორებელი ოქმი”
კ.ანჯაფარიძემ პარლამენტს I მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
კ.ანჯაფარიძემ ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები “საავტომობილო ტრანსპორტის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და “საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე პარლამენტს I მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში დამატების შეტანის შესახებ” და მისგან გამომდინარე კანონპროექტები: “სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო ბაჟის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში ცვლილებისა და დამატების შეტანის შესახებ”
გ.ხუროშვილმა I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “თამბაქოს კონტროლის შესახებ”
მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”
ი.გორდულაძემ I მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “თავდაცვის დაგეგმვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
პ.ზამბახიძემ ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს: გ.ხუროშვილმა, ზ.გამცემლიძემ.
შენიშვნით გამოვიდა გ.ჩახვაძე.
“უმრავლესობის” სახელით სიტყვით გამოვიდა პ.კუბლაშვილი.
შემაჯამებელი სიტყვით – პ.ზამბახიძე.
პ.კუბლაშვილმა პარლამენტს I მოსმენით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “მაუწყებლობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
ცალკეული დეპუტატებიდან ასევე, სიტყვით გამოვიდა გ.ჩახვაძე.
“უმცირესობის” სახელით გამოვიდა გ.თარგამაძე.
დასკვნითი სიტყვით გამოვიდა პ.კუბლაშვილი.