სხდომას თავმჯდომარეობდა – დავით ბაქრაძე, მიხეილ მაჭავარიანი
სხდომას ესწრებოდნენ _ ი.გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), გ.ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი),
ხ.კაპანაძე (მთავრობის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე),
ნ.მიქელაძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), ი.ქურდაძე (განათლების მინისტრის მოადგილე), დ.ძაგნიძე (იუსტიციის მინისტრის მოადგილე), ელჩობის კანდიდატები.
დღის წესრიგთან დაკავშირებით გამოვიდნენ: ა.მინაშვილი (ითხოვა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტის “მუდმივმოქმედი საპარლამენტო დელეგაციების შესახებ” საქართველოს პარლამენტის 2008 წლის 11 ივლისის ¹161-რს დადგენილებაში დამატების შეტანის თაობაზე” განხილვის მომავალი კვირისთვის გადადება), ნ.წიკლაური (ითხოვა საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტის “საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში დამატებისა და ცვლილების შეტანის შესახებ” დღის წესრიგში დამატება), დ.ლორთქიფანიძე (ითხოვა საქართველოს კანონის პროექტის “პატიმრობის კოდექსში დამატების შეტანის შესახებ” დღის მეორე ნახევარში განხილვა).
აღნიშნული ცვლილებების გათვალისწინებით, ხელის აწევით დამტკიცდა წარმოდგენილი დღის წესრიგი.
განცხადებით გამოვიდა გ.თარგამაძე (აჭარაში მიწის საკუთრების უფლების მქონე 280 ოჯახისათვის მუნიციპალიტეტის მიერ საკუთრების უფლების გაუქმების თაობაზე)
პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილემ პარლამენტს თანხმობის მისაცემად თანმიმდევრობით წარუდგინა ელჩობის კანდიდატები: ზურაბ ჭიაბერაშვილი (შვეიცარიის კონფედერაციაში), მამუკა ჟღენტი (ევროპის საბჭოში), ნიკოლოზ ნიკოლოზიშვილი (პოლონეთის რესპუბლიკაში), კონსტანტინე ქავთარაძე (შვედეთის სამეფოში), გიორგი გორგილაძე (პორტუგალიის რესპუბლიკაში), თეიმურაზ შარაშენიძე (აზერბაიჯანის რესპუბლიკაში), ალექსანდრე ნალბანდოვი (სლოვაკეთის რესპუბლიკაში), არჩილ ძულიაშვილი (ეგვიპტის არაბთა რესპუბლიკაში)
მომხსენებელმა პარლამენტის წევრებს გააცნო მათი შრომითი ბიოგრაფიები.
თანამოხსენებით გამოვიდნენ ა.მინაშვილი და ნ.წიკლაური.
ფრაქციის პოზიცია გამოხატა გ.თარგამაძემ.
ცალკეული დეპუტატებიდან გამოვიდნენ: პ.დავითაია, ი.კენჭოშვილი, დ.ლორთქიფანიძე, კ.ხაბაზი, ზ.მელიქიშვილი, გ.გაბაშვილი, პ.ცისკარიშვილი, დ.ბაქრაძე.
თ.ჭელიძემ (ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე) პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა შეთანხმება საქართველოს მთავრობასა და ჩეხეთის რესპუბლიკის მთავრობას შორის საჰაერო მიმოსვლის შესახებ.
კ.ანჯაფარიძემ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “საერთო სასამართლოების შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “იუსტიციის უმაღლესი სკოლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
კ.ანჯაფარიძემ ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
ზ.კუკავამ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” III მოსმენა
ლ.თორდიამ ასევე, III მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “რეკლამის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო ქონების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” და მისგან გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საჯარო რეესტრის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს საბიუჯეტო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”.
ლ.თორდიამ ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ” და მისგან გამომდინარე კანონპროექტები “საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ” და “საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”
ლ.თორდიამ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის შესახებ”
მანვე II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “არასაპატიმრო სასჯელთა აღსრულების წესისა და პრობაციის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
ლ.თორდიამ ასევე, II მოსმენისათვის, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “პატიმრობის კოდექსში დამატების შეტანის შესახებ”
მოსაზრებით და შენიშვნით გამოვიდა დ.ლორთქიფანიძე.
კ.ანჯაფარიძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
შენიშვნა გამოთქვა დ.ძაგნიძემ.
ი.ქურდაძემ II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “უმაღლესი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” მუხლობრივი განხილვით.
მანვე II მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “ზოგადი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე წარმოადგინა II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით საქართველოს კანონის პროექტი “ზოგადი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
ი.ქურდაძემ ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სააღმზრდელო დაწესებულებების ლიცენზირების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე პარლამენტს II მოსმენით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ზოგადი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
ნ.წიკლაურმა III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საჯარო სამართლის იურიდიული პირის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ზ.გელაშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სამხედრო პოლიციის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “საჯარო სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატებებისა და ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საჯარო სამართლის იურიდიული პირის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებ” საქართველოს კანონში დამატებებისა და ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს თავდაცვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სამხედრო ვალდებულებისა და სამხედრო სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”.
კ.ანჯაფარიძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” და მისგან გამომდინარე კანონპროექტები “საავტომობილო ტრანსპორტის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და “საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
გ.ხუროშვილმა პარლამენტს II მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “თამბაქოს კონტროლის შესახებ”
თანამოხსენებით გამოვიდნენ ო.თოიძე და პ.კუბლაშვილი
ნ.მიქელაძემ II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო ქონების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
მანვე წარმოადგინა II მოსმენით, პუნქტობრივად საქართველოს კანონის პროექტი “საგადასახადო დავალიანებებისა და სახელმწიფო სესხების რესტრუქტურიზაციის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
ნ.მიქელაძემ ასევე, II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
მანვე II მოსმენით, მუხლობრივად გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “საინფორმაციო-ტექნოლოგიური ზონების შესახებ”
ნ.წიკლაურმა პარლამენტს II მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობისა და საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, პუნქტობრივი განხილვით.
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: “საქართველოს მოქალაქეების საქართველოდან გასვლისა და საქართველოში შემოსვლის წესების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “სამოქალაქო აქტების რეგისტრაციის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო რეესტრის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”
გ.ხუროშვილმა II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”
პ.ზამბახიძემ (აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს წევრი) II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
შენიშვნით გამოვიდა მთავრობის საპარლამენტო მდივანი.
კ.კუკულავამ II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ნიადაგების კონსერვაციისა და ნაყოფიერების აღდგენა-გაუმჯობესების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე II მოსმენით გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტები: “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
კ.კუკულავამ ასევე, II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ნიადაგის დაცვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
გ.გოდაბრელიძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”
დ.ლომიძემ (ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილე) I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
თანამოხსენებით გამოვიდა ო.თოიძე
მინისტრის მოადგილემ ასევე, I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “წამლისა და ფარმაცევტული საქმიანობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
პ.ზამბახძემ I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართა გ.ხუროშვილმა.
მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ქობულეთის თავისუფალი ტურისტული ზონის განვითარების ხელშეწყობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი “სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
ზ.კუკავამ I მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ” და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი “მეწარმეთა შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
სხდომას ესწრებოდნენ – ი.გორდულაძე, ა.ცინცაძე (სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე), გ.მამაცაშვილი (გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის პირველი მოადგილე), დ.ძაგნიძე.
ლ.თორდიამ პარლამენტს II მოსმენით მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
მანვე II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე” და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
მანვე წარმოადგინა II მოსმენისათვის საქართველოს კანონის პროექტი “ეროვნული საარქივო ფონდისა და ეროვნული არქივის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ლ.თორდიამ ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
მანვე II მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “ნარკოტიკული საშუალებების, ფსიქოტროპული ნივთიერებების, პრეკურსორებისა და ნარკოლოგიური დახმარების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
კ.ანჯაფარიძემ II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში დამატების შეტანის შესახებ”
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა ლ.თორდიამ.
მანვე II მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: “სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო ბაჟის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში ცვლილებისა და დამატების შეტანის შესახებ”
გ.მამაცაშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ “სატყეო სააგენტოს შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ნ.წიკლაურმა I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტი “საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში დამატებისა და ცვლილების შეტანის შესახებ”
ა.ცინცაძემ პარლამენტს II მოსმენისათვის წარუდგინა განუხილავად დარჩენილი საქართველოს კანონის პროექტის ,,საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” 1-ლი მუხლი და მე-5 მუხლის მე-2 და მე-9 პუნქტები
აღნიშნულ მუხლებთან დაკავშირებით გაიმართა მსჯელობა. მოსაზრებები გამოთქვეს: მ.მაჭავარიანმა, პ.კუბლაშვილმა, ჯ.ბაღათურიამ, გ.ჩახვაძემ, პ.ცისკარიშვილმა, დ.ბაქრაძემ.
უმრავლესობის თანხმობით გადაწყდა კანონპროექტის განხილვის გადადება აზრთა საბოლოო შეჯერებამდე.
გ.თორთლაძემ პარლამენტს II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა თავისი ინიციატივა საქართველოს კანონის პროექტი “თავისუფლების ქარტია”
პოლემიკაში მონაწილეობა მიიღეს: თ.დიასამიძემ, ჯ.ბაღათურიამ, გ.ჩახვაძემ, პ.კუბლაშვილმა, კ.გამსახურდიამ, ლ.თორდიამ, ბადაგაძემ.
ფრაქციების სახელით გამოვიდნენ დ.ლორთქიფანიძე და ნ.წიკლაური.
გ.მამაცაშვილმა I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ადგილობრივი მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა გ.ცაგარეიშვილმა.
განმარტებითი სიტყვით გამოვიდა პ.კუბლაშვილი.
განხილვების დასრულების შემდეგ პარლამენტის წევრებმა ხელის აწევით თანხმობა განაცხადეს კენჭისყრის პროცედურების ჩატარებაზე.
რეგისტრაცია გაიარა 91 პარლამენტის წევრმა, კვორუმი – 76
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი “ზურაბ ჭიაბერაშვილის შვეიცარიის კონფედერაციაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად დანიშვნაზე თანხმობის მიცემის შესახებ”
რეგისტრაცია – 91 მომხრე – 84
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი “მამუკა ჟღენტის ევროპის საბჭოსთან საქართველოს მუდმივ წარმომადგენლად დანიშვნაზე თანხმობის მიცემის შესახებ”
რეგისტრაცია – 91 მომხრე – 87
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი “ნიკოლოზ ნიკოლოზიშვილის პოლონეთის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად დანიშვნაზე თანხმობის მიცემის შესახებ”
რეგისტრაცია – 92 მომხრე – 84
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი “კონსტანტინე ქავთარაძის შვედეთის სამეფოში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად დანიშვნაზე თანხმობის მიცემის შესახებ”
რეგისტრაცია – 93 მომხრე – 87
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი “გიორგი გორგილაძის პორტუგალიის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად დანიშვნაზე თანხმობის მიცემის შესახებ”
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი “თეიმურაზ შარაშენიძის აზერბაიჯანის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად დანიშვნაზე თანხმობის მიცემის შესახებ”
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი “არჩილ ძულიაშვილის ეგვიპტის არაბთა რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად დანიშვნაზე თანხმობის მიცემის შესახებ”
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი “ალექსანდრე ნალბანდოვის სლოვაკეთის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად დანიშვნაზე თანხმობის მიცემის შესახებ”
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი “საქართველოს მთავრობასა და ჩეხეთის რესპუბლიკის მთავრობას შორის საჰაერო მიმოსვლის შესახებ” შეთანხმების რატიფიცირების თაობაზე”
საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “საერთო სასამართლოების შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” III მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტი “იუსტიციის უმაღლესი სკოლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” III მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტი “რეკლამის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” III მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო ქონების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” III მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტი “ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” III მოსმენა
საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” III მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტი “საჯარო რეესტრის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის შესახებ” III მოსმენა