.ანჯაფარიძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტიადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზედა მისგან გამომდინარე კანონპროექტებისაავტომობილო ტრანსპორტის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზედასაგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ხუროშვილმა პარლამენტს II მოსმენით განსახილველად წარუდგინა  საქართველოს კანონის პროექტითამბაქოს კონტროლის შესახებ
თანამოხსენებით გამოვიდნენ .თოიძე და .კუბლაშვილი
.მიქელაძემ II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო ქონების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
მანვე წარმოადგინა II მოსმენით, პუნქტობრივად საქართველოს კანონის პროექტისაგადასახადო დავალიანებებისა და სახელმწიფო სესხების რესტრუქტურიზაციის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
.მიქელაძემ ასევე, II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტილატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენით, მუხლობრივად გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტისაინფორმაციო-ტექნოლოგიური ზონების შესახებ
.წიკლაურმა პარლამენტს II მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობისა და საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, პუნქტობრივი განხილვით.
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: “საქართველოს მოქალაქეების საქართველოდან გასვლისა და საქართველოში შემოსვლის წესების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “სამოქალაქო აქტების რეგისტრაციის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო რეესტრის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებსაქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ
.ხუროშვილმა II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
.ზამბახიძემ (აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს წევრი) II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
შენიშვნით გამოვიდა მთავრობის საპარლამენტო მდივანი.
.კუკულავამ II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტინიადაგების კონსერვაციისა და ნაყოფიერების აღდგენა-გაუმჯობესების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენით გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტები: “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
.კუკულავამ ასევე, II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტინიადაგის დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
.გოდაბრელიძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ
.ლომიძემ (ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილე) I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
თანამოხსენებით გამოვიდა .თოიძე
მინისტრის მოადგილემ ასევე, I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიწამლისა და ფარმაცევტული საქმიანობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ზამბახძემ I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტილატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართა .ხუროშვილმა.
მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიქობულეთის თავისუფალი ტურისტული ზონის განვითარების ხელშეწყობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზედა მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტისალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.კუკავამ I მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებდა მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტიმეწარმეთა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
სხდომას ესწრებოდნენ .გორდულაძე, .ცინცაძე (სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე), .მამაცაშვილი (გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის პირველი მოადგილე), .ძაგნიძე.
.თორდიამ პარლამენტს II მოსმენით მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
მანვე II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო შესყიდვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზედა მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
მანვე წარმოადგინა II მოსმენისათვის საქართველოს კანონის პროექტიეროვნული საარქივო ფონდისა და ეროვნული არქივის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.თორდიამ ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტინარკოტიკული საშუალებების, ფსიქოტროპული ნივთიერებების, პრეკურსორებისა და ნარკოლოგიური დახმარების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ანჯაფარიძემ II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში დამატების შეტანის შესახებ
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა .თორდიამ.
მანვე II მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: “სააღსრულებო წარმოებათა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო ბაჟის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში ცვლილებისა და დამატების შეტანის შესახებ
.მამაცაშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ “სატყეო სააგენტოს შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.წიკლაურმა I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტისაქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში დამატებისა და ცვლილების შეტანის შესახებ
.ცინცაძემ პარლამენტს II მოსმენისათვის წარუდგინა განუხილავად დარჩენილი საქართველოს  კანონის  პროექტის  ,,საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე    1-ლი მუხლი და მე-5 მუხლის მე-2 და მე-9 პუნქტები
აღნიშნულ მუხლებთან დაკავშირებით გაიმართა მსჯელობა. მოსაზრებები გამოთქვეს: .მაჭავარიანმა, .კუბლაშვილმა, .ბაღათურიამ, .ჩახვაძემ, .ცისკარიშვილმა, .ბაქრაძემ.
უმრავლესობის თანხმობით გადაწყდა კანონპროექტის განხილვის გადადება აზრთა საბოლოო შეჯერებამდე.
.თორთლაძემ პარლამენტს II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა თავისი ინიციატივა საქართველოს კანონის პროექტითავისუფლების ქარტია
პოლემიკაში მონაწილეობა მიიღეს: .დიასამიძემ, .ბაღათურიამ, .ჩახვაძემ, .კუბლაშვილმა, .გამსახურდიამ, .თორდიამ, ბადაგაძემ.
ფრაქციების სახელით გამოვიდნენ .ლორთქიფანიძე და .წიკლაური.
.მამაცაშვილმა I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიადგილობრივი მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა .ცაგარეიშვილმა.
განმარტებითი სიტყვით გამოვიდა .კუბლაშვილი.
განხილვების დასრულების შემდეგ პარლამენტის წევრებმა ხელის აწევით თანხმობა განაცხადეს კენჭისყრის პროცედურების ჩატარებაზე.
რეგისტრაცია გაიარა 91 პარლამენტის წევრმა,    კვორუმი – 76
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტიზურაბ ჭიაბერაშვილის შვეიცარიის კონფედერაციაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად დანიშვნაზე თანხმობის მიცემის შესახებ
რეგისტრაცია – 91                         მომხრე – 84
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტიმამუკა ჟღენტის ევროპის საბჭოსთან საქართველოს მუდმივ წარმომადგენლად დანიშვნაზე თანხმობის მიცემის შესახებ
რეგისტრაცია – 91                         მომხრე – 87
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტინიკოლოზ ნიკოლოზიშვილი პოლონეთის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად დანიშვნაზე თანხმობის მიცემის შესახებ
რეგისტრაცია – 92                         მომხრე – 84
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტიკონსტანტინე ქავთარაძის შვედეთის სამეფოში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად დანიშვნაზე თანხმობის მიცემის შესახებ
რეგისტრაცია – 93                         მომხრე – 87
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტიგიორგი გორგილაძის პორტუგალიის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად დანიშვნაზე თანხმობის მიცემის შესახებ
რეგისტრაცია – 93                         მომხრე – 88
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტითეიმურაზ შარაშენიძის აზერბაიჯანის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად დანიშვნაზე თანხმობის მიცემის შესახებ
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი არჩილ ძულიაშვილის ეგვიპტის არაბთა რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად დანიშვნაზე თანხმობის მიცემის შესახებ
რეგისტრაცია – 93                         მომხრე – 85
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტიალექსანდრე ნალბანდოვის სლოვაკეთის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად დანიშვნაზე თანხმობის მიცემის შესახებ
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტისაქართველოს მთავრობასა და ჩეხეთის რესპუბლიკის მთავრობას შორის საჰაერო მიმოსვლის შესახებშეთანხმების რატიფიცირების თაობაზე