სხდომას თავმჯდომარეობდადავით ბაქრაძე, გიორგი წერეთელი
სხდომას ესწრებოდნენ    _                    .გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), .ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), .მამაცაშვილი (გარემოს დაცვის მინისტრის პირველი მოადგილე), .ქურდაძე (განათლების მინისტრის მოადგილე)
რეგისტრაცია გაიარა – 103 პარლამენტის წევრმა,     კვორუმი – 76
პარლამენტის თავმჯდომარემ დარბაზს გააცნო საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება 21 და 24 ივნისის რიგგარეშე სხდომების მოწვევის თაობაზე, თანდართული დღის წესრიგით.
განცხადებებით გამოვიდნენ: .წერეთელი (ხაშურის რაიონის სოფლებში და განსაკუთრებით რიკოთის უღელტეხილზე სტიქიით მიყენებული ზიანის აღმოსაფხვრელი სამუშაოების  მიმდინარეობის თაობაზე), .თარგამაძე (რუსეთის ფედერაციის ხელმძღვანელობის გადაწყვეტილების თაობაზე, საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე დისლოცირებული რუსეთის შეიარაღებული ძალების რაოდენობის ორნახევარჯერ გაზრდასთან დაკავშირებით), .ბაქრაძე (კომენტარი; საორგანიზაციო დეპარტამენტს მიეცა დავალება აღნიშნული ფაქტის საგარეო უწყებისთვის შეტყობინებისა და საჭირო შემთხვევაში რეაგირების თაობაზე), .კუბლაშვილი (ითხოვა, დღის მეორე ნახევარში, ქუთაისში პარლამენტის გადატანასთან დაკავშირებით საკონსტიტუციო ცვლილების განხილვის დაწყება), .ახვლედიანი (სტიქიით დაზარალებული მოსახლეობის პრობლემებზე),
სხდომის თავმკდომარეობა გააგრძელა გიორგი წერეთელმა
.ბაღათურია (მოითხოვა ქვეყანაში გასართობი პროგრამების შეჩერება და გამოთავისუფლებული თანხებით სტიქიით დაზარალებულთა დახმარება), .წერეთელი (დაზუსტება), .ბობოხიძე (სტიქიით მიყენებული ზარალის და ასევე, ბოლო დროს ხორცის ფასის მატების თაობაზე), .ვეფხვაძე (ხორცის ბაზარზე ხელოვნურად შექმნილი მონოპოლიის თაობაზე), .ბობოხიძე (კომენტარი .ვეფხვაძის გამოსვლასთან დაკავშირებით), .ვეფხვაძე (კომენტარი), .ანიკაშვილი (ხელოვნურად გაზრდილი კომუნალური გადასახადების და მერიის არაადეკვატური გადაწყვეტილების თაობაზე დასუფთავების გადასახადის ელექტროენერგიის დავალიანების მიხედვით გადახდის შესახებ), .მელაძე (კომენტარი), .წიკლაური (ტერორისტული აქტებისა და ადამიანების გატაცების გახშირებული ფაქტების შესახებ), .ცისკარიშვილი (განმარტებები ოპონენტების მიერ გაკეთებულ განცხადებებზე)
განცხადებების დასრულების შემდეგ სხდომის თავმჯდომარემ შესთავაზა დარბაზს სამუშაო დროის 15 საათამდე გაგრძელება.
.ძაგნიძემ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებდა მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
.ხუროშვილმა პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები საქართველოს კანონის პროექტიელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზესაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზედა საქართველოს კანონის პროექტილიცენზიებისა და ნებართვების შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
.ხუროშვილმა ასევე პარლამენტს II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობისა და საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “მკაცრი აღრიცხვის ფორმების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “გრანტების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “მეწარმეთა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “უმაღლესი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “ზოგადი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ
.მამაცაშვილმა III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიდაცული ტერიტორიების სისტემის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტიიმერეთის მღვიმეების დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.ცქიტიშვილმა პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტილატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: “სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს საგადასახადო კოექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ქურდაძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო შესყიდვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
.კემულარიამ (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე) ასევე, II მოსმენით მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
მანვე II მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტითავისუფალი ინდუსტრიული ზონების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ
.ლომიძემ (ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილე) II მოსმენით წარმოადგინა                   საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.კუბლაშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობისა და საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: საქართველოს მოქალაქეების საქართველოდან გასვლისა და საქართველოში Aშემოსვლის წესების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, სახელმწიფო რეესტრის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ელექტრონული ხელმოწერისა და ელექტრონული დოკუმენტის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების  შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო ბაჟის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
.კუბლაშვილმა ასევე, II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
.ჭელიძემ (ეკონომიკის მინისტრის მოადგილე) პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო ქონების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.კუკავამ II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო შესყიდვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ
მანვე II მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტისაქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
.კუკავამ ასევე II მოსმენით წარმოადგინ აგამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “კომერციული ბანკების საქმიანობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “დაზღვევის შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ”, საქართველოს კანონის პროექტიიარაღის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”, “საჯარო რეესტრის შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე, “ფასიანი ქაღალდების ბაზრის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო შესყიდვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.კენჭოშვილმა II მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
განმარტებით გამოვიდა .კუბლაშვილი
.ჩივიაშვილმა ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “სამხედრო ვალდებულებისა და სამხედრო სამსახურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”, “საჯარო სამსახურის შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების და დამატების შეტანის თაობაზე”,                                   სახელმწიფო ქონების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების და დამატებების შეტანის თაობაზე
.კუკავამ პარლამენტს II მოსმენით განსახილველად, მუხლობრივად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიუცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ანჯაფარიძემ II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიმეწარმეთა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენით გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტები: “საჯარო რეესტრის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “გადახდისუუნარობის საქმის წარმოების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ტყის კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტინოტარიატის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ
.ანჯაფარიძემ ასევე, II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტისაერთო სასამართლოების შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ალავიძემ II მოსმენისათვის , მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო ქონების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: “ფიზიკური და კერძო სამართლის იურიდიული პირების მფლობელობაში (სარგებლობაში) არსებულ მიწის ნაკვეთებზე საკუთრების უფლების აღიარების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სივრცითი მოწყობისა და ქალაქთმშენებლობის საფუძვლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ტექნიკური საფრთხის კონტროლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე