სხდომას თავმჯდომარეობდა – დავით ბაქრაძე, გიორგი წერეთელი
სხდომას ესწრებოდნენ _ ი.გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), გ.ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), გ.მამაცაშვილი (გარემოს დაცვის მინისტრის პირველი მოადგილე), ი.ქურდაძე (განათლების მინისტრის მოადგილე)
რეგისტრაცია გაიარა – 103 პარლამენტის წევრმა,
პარლამენტის თავმჯდომარემ დარბაზს გააცნო საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება 21 და 24 ივნისის რიგგარეშე სხდომების მოწვევის თაობაზე, თანდართული დღის წესრიგით.
განცხადებებით გამოვიდნენ: გ.წერეთელი (ხაშურის რაიონის სოფლებში და განსაკუთრებით რიკოთის უღელტეხილზე სტიქიით მიყენებული ზიანის აღმოსაფხვრელი სამუშაოების მიმდინარეობის თაობაზე), გ.თარგამაძე (რუსეთის ფედერაციის ხელმძღვანელობის გადაწყვეტილების თაობაზე, საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე დისლოცირებული რუსეთის შეიარაღებული ძალების რაოდენობის ორნახევარჯერ გაზრდასთან დაკავშირებით), დ.ბაქრაძე (კომენტარი; საორგანიზაციო დეპარტამენტს მიეცა დავალება აღნიშნული ფაქტის საგარეო უწყებისთვის შეტყობინებისა და საჭირო შემთხვევაში რეაგირების თაობაზე), პ.კუბლაშვილი (ითხოვა, დღის მეორე ნახევარში, ქუთაისში პარლამენტის გადატანასთან დაკავშირებით საკონსტიტუციო ცვლილების განხილვის დაწყება), გ.ახვლედიანი (სტიქიით დაზარალებული მოსახლეობის პრობლემებზე),
სხდომის თავმკდომარეობა გააგრძელა გიორგი წერეთელმა
ჯ.ბაღათურია (მოითხოვა ქვეყანაში გასართობი პროგრამების შეჩერება და გამოთავისუფლებული თანხებით სტიქიით დაზარალებულთა დახმარება), გ.წერეთელი (დაზუსტება), ა.ბობოხიძე (სტიქიით მიყენებული ზარალის და ასევე, ბოლო დროს ხორცის ფასის მატების თაობაზე), ლ.ვეფხვაძე (ხორცის ბაზარზე ხელოვნურად შექმნილი მონოპოლიის თაობაზე), ა.ბობოხიძე (კომენტარი ლ.ვეფხვაძის გამოსვლასთან დაკავშირებით), ლ.ვეფხვაძე (კომენტარი), მ.ანიკაშვილი (ხელოვნურად გაზრდილი კომუნალური გადასახადების და მერიის არაადეკვატური გადაწყვეტილების თაობაზე დასუფთავების გადასახადის ელექტროენერგიის დავალიანების მიხედვით გადახდის შესახებ), გ.მელაძე (კომენტარი), ნ.წიკლაური (ტერორისტული აქტებისა და ადამიანების გატაცების გახშირებული ფაქტების შესახებ), პ.ცისკარიშვილი (განმარტებები ოპონენტების მიერ გაკეთებულ განცხადებებზე)
განცხადებების დასრულების შემდეგ სხდომის თავმჯდომარემ შესთავაზა დარბაზს სამუშაო დროის 15 საათამდე გაგრძელება.
დ.ძაგნიძემ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ” და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
გ.ხუროშვილმა პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები საქართველოს კანონის პროექტი “ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და საქართველოს კანონის პროექტი “ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”
გ.ხუროშვილმა ასევე პარლამენტს II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობისა და საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “მკაცრი აღრიცხვის ფორმების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “გრანტების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “მეწარმეთა შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “უმაღლესი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “ზოგადი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”
გ.მამაცაშვილმა III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “დაცული ტერიტორიების სისტემის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “იმერეთის მღვიმეების დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
მ.ცქიტიშვილმა პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: “სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს საგადასახადო კოექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ი.ქურდაძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე II მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
რ.კემულარიამ (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე) ასევე, II მოსმენით მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
მანვე II მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი “თავისუფალი ინდუსტრიული ზონების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”
დ.ლომიძემ (ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილე) II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
პ.კუბლაშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობისა და საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე II მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “საქართველოს მოქალაქეების საქართველოდან გასვლისა და საქართველოში Aშემოსვლის წესების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო რეესტრის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ელექტრონული ხელმოწერისა და ელექტრონული დოკუმენტის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო ბაჟის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
პ.კუბლაშვილმა ასევე, II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
თ.ჭელიძემ (ეკონომიკის მინისტრის მოადგილე) პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო ქონების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ზ.კუკავამ II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”
მანვე II მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “საქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
ზ.კუკავამ ასევე II მოსმენით წარმოადგინ აგამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “კომერციული ბანკების საქმიანობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “დაზღვევის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ”, საქართველოს კანონის პროექტი “იარაღის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”, “საჯარო რეესტრის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე, “ფასიანი ქაღალდების ბაზრის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ი.კენჭოშვილმა II მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
განმარტებით გამოვიდა პ.კუბლაშვილი
გ.ჩივიაშვილმა ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
მანვე II მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “სამხედრო ვალდებულებისა და სამხედრო სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”, “საჯარო სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების და დამატების შეტანის თაობაზე”,
“სახელმწიფო ქონების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების და დამატებების შეტანის თაობაზე”
ზ.კუკავამ პარლამენტს II მოსმენით განსახილველად, მუხლობრივად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
კ.ანჯაფარიძემ II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “მეწარმეთა შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
მანვე II მოსმენით გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტები: “საჯარო რეესტრის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “გადახდისუუნარობის საქმის წარმოების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ტყის კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ნოტარიატის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”
კ.ანჯაფარიძემ ასევე, II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “საერთო სასამართლოების შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ა.ალავიძემ II მოსმენისათვის , მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო ქონების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: “ფიზიკური და კერძო სამართლის იურიდიული პირების მფლობელობაში (სარგებლობაში) არსებულ მიწის ნაკვეთებზე საკუთრების უფლების აღიარების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სივრცითი მოწყობისა და ქალაქთმშენებლობის საფუძვლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ტექნიკური საფრთხის კონტროლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”