სხდომას თავმჯდომარეობდადავით ბაქრაძე
სხდომას ესწრებოდნენ    _                    .ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), .მიქელაძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), .ქურდაძე (განათლების მინისტრის მოადგილე)
რეგისტრაცია გაიარა – 93 პარლამენტის წევრმა,     კვორუმი – 76
სხდომა დაიწყო საკითხების განხილვით. .ბალავაძემ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტიადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
.ქურდაძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიპროფესიული განათლების შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენისათვის, მუხლობრივად გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტიზოგადი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მას შეკითხვით მიმართა .ბაღათურიამ.
კანონპროექტთან დაკავშირებით ცალკეული დეპუტატებიდან სიტყვით გამოვიდა .ბაღათურია.
განმარტებით გამოვიდა .ქურდაძე.
განათლების მინისტრის მოადგილემ ასევე, II მოსმენისათვის წარმოადგინა  საქართველოს კანონის პროექტიმეცნიერების, ტექნოლოგიების და მათი განვითარების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიუმაღლესი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
.მიქელაძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებდა მისგან გამომდინარე კანონპროექტებისააღსრულებო წარმოებათა შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზედასაჯარო რეესტრის შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საბიუჯეტო კოდექსში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, მუხლობრივი განხილვით.
.ხუროშვილმა პარლამენტს II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიტრანსპორტის სფეროს მართვისა და რეგულირების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “მეზღვაურთა მომზადებისა და დიპლომირების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სარეგისტრაციო მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “საავტომობილო ტრანსპორტის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს საჰაერო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”, “საზღვაო-სამაშველო სამსახურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს საზღვაო სივრცის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს საზღვაო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ
დღის წესრიგით გათვალისწინებული საკითხების განხილვის დასრულების შემდეგ გამოცხადდა ტექნიკური შესვენება.
შესვენების შემდეგ ჩატარდა რეგისტრაცია – 105
დარბაზმა ხელის აწევით ტანხმობა განაცხადა კენჭისყრის პროცედურების ჩატარებაზე.
საქართველოს ორგანული კანონის პროექტიადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე” III მოსმენა