სხდომას თავმჯდომარეობდა – დავით ბაქრაძე
სხდომას ესწრებოდნენ _ გ.ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), ნ.მიქელაძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), ი.ქურდაძე (განათლების მინისტრის მოადგილე)
რეგისტრაცია გაიარა – 93 პარლამენტის წევრმა,
სხდომა დაიწყო საკითხების განხილვით. ვ.ბალავაძემ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
ი.ქურდაძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “პროფესიული განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”
მანვე II მოსმენისათვის, მუხლობრივად გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “ზოგადი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
მას შეკითხვით მიმართა ჯ.ბაღათურიამ.
კანონპროექტთან დაკავშირებით ცალკეული დეპუტატებიდან სიტყვით გამოვიდა ჯ.ბაღათურია.
განმარტებით გამოვიდა ი.ქურდაძე.
განათლების მინისტრის მოადგილემ ასევე, II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “მეცნიერების, ტექნოლოგიების და მათი განვითარების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე II მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “უმაღლესი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
ნ.მიქელაძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ” და მისგან გამომდინარე კანონპროექტები “სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე” და “საჯარო რეესტრის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”
მანვე II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საბიუჯეტო კოდექსში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, მუხლობრივი განხილვით.
გ.ხუროშვილმა პარლამენტს II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ტრანსპორტის სფეროს მართვისა და რეგულირების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “მეზღვაურთა მომზადებისა და დიპლომირების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სარეგისტრაციო მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “საავტომობილო ტრანსპორტის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს საჰაერო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”, “საზღვაო-სამაშველო სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს საზღვაო სივრცის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს საზღვაო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”
დღის წესრიგით გათვალისწინებული საკითხების განხილვის დასრულების შემდეგ გამოცხადდა ტექნიკური შესვენება.
შესვენების შემდეგ ჩატარდა რეგისტრაცია – 105
დარბაზმა ხელის აწევით ტანხმობა განაცხადა კენჭისყრის პროცედურების ჩატარებაზე.
საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე” III მოსმენა