თანამოხსენებით გამოვიდნენ .წიკლაური და .კუბლაშვილი
ცალკეული დეპუტატებიდან კანონპროექტთან დაკავშირებით სიტყვით გამოვიდა .ბაღათურია
სხდომის თავმჯდომარეობა გააგრძელა გიორგი წერეთელმა
ფრაქციების სახელით გამოვიდნენ: .წიკლაური, .ლორთქიფანიძე, .ბაღათურია, .მინაშვილი, .ბალავაძე, .ვეფხვაძე, .დარჩიაშვილი, .ცისკარიშვილი
დასკვნითი სიტყვით გამოვიდა .დავითაია
მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “უმაღლესი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ზოგადი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სპორტის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.გოდაბრელიძემ პარლამენტს ასევე I მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი სახელმწიფო კომპენსაციისა და სახელმწიფო აკადემიური სტიპენდიის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
.გოდაბრელიძემ II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო პენსიის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.ბალავაძემ ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ბალავაძემ ასევე II მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ
სხდომა განახლდა 1607სთ.
სხდომას ესწრებოდნენ    _                    .ხუროშვილი, .მამაცაშვილი
.ანჯაფარიძემ III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა  საქართველოს კანონის პროექტიამნისტიის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ანჯაფარიძემ ასევე, I მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ხუროშვილმა პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებდა მისგან გამომდინარე კანონპროექტი საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
მანვე III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტილატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებდა მისგან გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ
.ხუროშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიუმაღლესი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი განათლების ხარისხის განვითარების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზეშეკითხვები არ დასმულა
მანვე I მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტიზოგადი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე I მოსმენით განსახილველად გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი ,,სპეციალური პროფესიული განათლების შესახებდა მისგან გამომდინარე კანონპროექტი პროფესიული განათლების შესახებსაქართველს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა კვლავ I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე