უმცირესობის სახელით გამოვიდა გ.თარგამაძე
უმრავლესობის სახელით – პ.ცისკარიშვილი
დასკვნითი სიტყვით გამოვიდა მთავრობის საპარლამენტო მდივანი
საპარლამენტო მდივანმა I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “დაზღვევის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “კომერციული ბანკების საქმიანობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “წიაღის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს კოდექსი სურსათის/ ცხოველის საკვების უვნებლობის, ვეტერინარიისა და მცენარეთა დაცვის შესახებ”, “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს კოდექსი პროდუქტის უსაფრთხოებისა და თავისუფალი მიმოქცევის შესახებ”
გ.ხუროშვილმა ასევე I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “იოდის, სხვა მიკროელემენტებისა და ვიტამინების დეფიციტით გამოწვეული დაავადებების პროფილაქტიკის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე I მოსმენით გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “მაუწყებლობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ატმოსფერული ჰაერის დაცვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ეროვნული საარქივო ფონდისა და ეროვნული არქივის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “იარაღის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “წყლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სამშენებლო საქმიანობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “პესტიციდებისა და აგროქიმიკატების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს საბიუჯეტო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო ბაჟის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს საზღვაო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
დღის წერიგით გათვალისწინებული საკითხების განხილვის დასრულების შემდეგ ვ.ბალავაძემ განმარტა წინა დღეს თბილისი-სოხუმის ტრასაზე (გორთან) შექმნილი ორსაათიანი სატრანსპორტო საცობის შექმნის მიზეზების თაობაზე.
ჩატარდა რეგისტრაცია – 78, კვორუმი – 76
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი “საქართველოს პარლამენტის წევრის გურამ მისაბიშვილისათვის პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების ვადამდე შეწყვეტის თაობაზე”