სხდომას თავმჯდომარეობდნენ – დავით ბაქრაძე, მიხეილ მაჭავარიანი
სხდომას ესწრებოდნენ _ ი.ღვალაძე (“საქპატენტის” გენერალური დირექტორი), ხ.კაპანაძე, რ.კემულარია
სხდომა განახლდა საკითხების განხილვით
ი.ღვალაძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქონლის ადგილწარმოშობის დასახელებისა და გეოგრაფიული აღნიშვნის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
თ.წურწუმიამ ასევე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ნავთობისა და გაზის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ხ.გოგორიშვილმა II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტი “საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
ა.ალავიძემ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”
მანვე III მოსმენით გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტები: “ტექნიკური საფრთხის კონტროლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ბინათმესაკუთრეთა ამხანაგობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “ადგილობრივი მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
ლ.ვეფხვაძემ პარლამენტს ჯერ II მოსმენით წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტის “საქართველოს ორგანულ კანონში “საქართველოს საარჩევნო კოდექსი” ცვლილების შეტანის თაობაზე” განუხილავად დარჩენილი მუხლი 12918
“ბ” ქვეპუნქტი, ხოლო შემდეგ III მოსმენით თავად საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “საქართველოს ორგანულ კანონში “საქართველოს საარჩევნო კოდექსი” ცვლილების შეტანის თაობაზე”
აღნიშნულ კანონპროექტზე განმარტებებით გამოვიდა პ.კუბლაშვილი
ა.ალავიძემ პარლამენტს II მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მ.ცქიტიშვილმა III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სააქციო საზოგადოების _ საპარტნიორო ფონდის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ზ.კუკავამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს არქივის მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურის შესახებ”
მანვე I მოსმენით გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტი “ეროვნული საარქივო ფონდისა და ეროვნული არქივის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ბ.ბუცხრიკიძემ II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
რ.კემულარიამ II მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი “საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
განმარტებით გამოვიდა გ.გოდაბრელიძე
კ.ანჯაფარიძემ II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “გრანტების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
კანონპროექტთან დაკავშირებით მოსაზრებებით გამოვიდა ლ.ვეფხვაძე
რ.კემულარიამ II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: “ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “იოდის, სხვა მიკროელემენტებისა და ვიტამინების დეფიციტით გამოწვეული დაავადებების პროფილაქტიკის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “შეიარაღების, სამხედრო ტექნიკისა და ორმაგი დანიშნულების პროდუქციის საექსპორტო და საიმპორტო კონტროლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
დღის წესრიგით გათვალისწინებული კანონპროექტების განხილვა დასრულდა.
გ.ასანიძემ პარლამენტს გააცნო საქართველოს პარლამენტის სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა კომიტეტის მიერ 2010 წლის საშემოდგომო და 2011 წლის საგაზაფხულო სესიების პერიოდში გაწეული საქმიანობის ანგარიში
თ.წურწუმიამ პარლამენტს გააცნო საქართველოს პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის მიერ 2010 წლის 1 სექტემბრიდან 2011 წლის 1 სექტემბრამდე გაწეული საქმიანობის ანგარიში
კ.ანჯაფარიძემ წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის მიერ 2010 წლის საშემოდგომო სესიის და 2011 წლის საგაზაფხულო სესიის პერიოდში გაწეული საქმიანობის ანგარიში
კ.კუკულავამ ასევე წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის აგრარულ საკითხთა კომიტეტის მიერ 2010 წლის საშემოდგომო და 2011 წლის საგაზაფხულო სესიების პერიოდში გაწეული საქმიანობის ანგარიში