სხდომას თავმჯდომარეობდნენდავით ბაქრაძე, მიხეილ მაჭავარიანი
სხდომას ესწრებოდნენ    _                    .ღვალაძე (საქპატენტისგენერალური დირექტორი), .კაპანაძე, .კემულარია
სხდომა განახლდა საკითხების განხილვით
.ღვალაძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქონლის ადგილწარმოშობის დასახელებისა და გეოგრაფიული აღნიშვნის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.წურწუმიამ ასევე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტინავთობისა და გაზის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.გოგორიშვილმა II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტი საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
.ალავიძემ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ
მანვე III მოსმენით გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტები:  ტექნიკური საფრთხის კონტროლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ბინათმესაკუთრეთა ამხანაგობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “ადგილობრივი მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
.ვეფხვაძემ პარლამენტს ჯერ II მოსმენით წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტისსაქართველოს ორგანულ კანონშისაქართველოს საარჩევნო კოდექსიცვლილების შეტანის თაობაზეგანუხილავად დარჩენილი მუხლი 12918ქვეპუნქტი, ხოლო შემდეგ III მოსმენით თავად საქართველოს ორგანული კანონის პროექტისაქართველოს ორგანულ კანონშისაქართველოს საარჩევნო კოდექსიცვლილების შეტანის თაობაზე
აღნიშნულ კანონპროექტზე განმარტებებით გამოვიდა .კუბლაშვილი
.ალავიძემ პარლამენტს II მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი სახელმწიფო შესყიდვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ცქიტიშვილმა III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისააქციო საზოგადოების _ საპარტნიორო ფონდის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.კუკავამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა  საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს არქივის მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურის შესახებ
მანვე I მოსმენით გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტი ეროვნული საარქივო ფონდისა და ეროვნული არქივის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ბუცხრიკიძემ II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
.კემულარიამ II მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა  საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ