კანონპროექტის დაჩქარებული წესით განხილვიდან გამომდინარე აღნიშნული საკითხი დადგა კენჭისყრაზე
რეგისტრაცია – 114                           მომხრე – 85
კვორუმი – 58                      წინააღმდეგი _ 0
.კალანდაძემ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა მიგრაციის საერთაშორისო ორგანიზაციის წესდების” 1998 წლის 24 ნოემბრის ცვლილებები
.კემულარიამ ასევე, რატიფიცირებისათვის წარმოადგინასაქართველოსა და საერთაშორისო განვითარების ასოციაციას შორის განახლებული და შესწორებული დაფინანსების ხელშეკრულების (ჯანდაცვის სექტორის განვითარების პროექტი)” ცვლილების ხელშეკრულება
.ჭელიძემ პარლამენტს საქართველოს მასთან შესაერთებლად წარუდგინასაერთაშორისო სარკინიგზო გადაზიდვების შესახებ” 1980 წლის 9 მაისის კონვენციაში (კოტიფი) ცვლილებების შეტანის თაობაზე” 1999 წლის 3 ივნისის ოქმი (“საერთაშორისო სარკინიგზო გადაზიდვების შესახებ” 1980 წლის 9 მაისის (კოტიფი) 1999 წლის 3 ივნისის ცვლილებების ოქმის ტექსტის თანახმად)
მანვე პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო ქონების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ძაგნიძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტისაქართველოს კონსტიტუციაში დამატების შეტანის შესახებსაქართველოს კონსტიტუციურ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.თაქთაქიშვილმა III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტიშეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ძაგნიძემ ასევე, III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტიეკონომიკური თავისუფლების  შესახებ
.ხუროშვილმა III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისარეგისტრაციო მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ჩივიაშვილმა III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
.კუკავამ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიშემოქმედ მუშაკთა და შემოქმედებითი კავშირების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზედა მისგან გამომდინარე კანონპროექტებისარეგისტრაციო მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზედასაქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
.კუბლაშვილმა III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
.ანჯაფარიძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციული საპროცესო კოდექსი
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “ფსიქიატრიული დახმარების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”, “ლტოლვილთა შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”, “ოჯახში ძალადობის აღკვეთის, ოჯახში ძალადობის მსხვერპლთა დაცვისა და დახმარების შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”, “სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ორგანულ კანონშისაქართველოს საარჩევნო კოდექსიცვლილების შეტანის შესახებ”, “პატიმრობის კოდექსშიცვლილების შეტანის შესახებ”, “ქონების ლეგალიზების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ძაგნიძემ ასევე, I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი
.თოდრაძემ ითხოვა დღის წესრიგში საქართველოს პარლამენტის წევრის კონსტანტინე გამსახურდიას პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების ვადამდე შეწყვეტის საკითხის დამატება, რაზეც მიიღო პარლამენტის დასტური
.თორდიამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე