რეგისტრაცია – 114 მომხრე – 85
ნ.კალანდაძემ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა “მიგრაციის საერთაშორისო ორგანიზაციის წესდების” 1998 წლის 24 ნოემბრის ცვლილებები”
რ.კემულარიამ ასევე, რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა “საქართველოსა და საერთაშორისო განვითარების ასოციაციას შორის განახლებული და შესწორებული დაფინანსების ხელშეკრულების (ჯანდაცვის სექტორის განვითარების პროექტი)” ცვლილების ხელშეკრულება”
თ.ჭელიძემ პარლამენტს საქართველოს მასთან შესაერთებლად წარუდგინა “საერთაშორისო სარკინიგზო გადაზიდვების შესახებ” 1980 წლის 9 მაისის კონვენციაში (კოტიფი) ცვლილებების შეტანის თაობაზე” 1999 წლის 3 ივნისის ოქმი (“საერთაშორისო სარკინიგზო გადაზიდვების შესახებ” 1980 წლის 9 მაისის (კოტიფი) 1999 წლის 3 ივნისის ცვლილებების ოქმის ტექსტის თანახმად)
მანვე პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო ქონების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
დ.ძაგნიძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტი “საქართველოს კონსტიტუციაში დამატების შეტანის შესახებ” საქართველოს კონსტიტუციურ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ჩ.თაქთაქიშვილმა III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
დ.ძაგნიძემ ასევე, III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “ეკონომიკური თავისუფლების შესახებ”
გ.ხუროშვილმა III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სარეგისტრაციო მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
გ.ჩივიაშვილმა III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
ზ.კუკავამ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “შემოქმედ მუშაკთა და შემოქმედებითი კავშირების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” და მისგან გამომდინარე კანონპროექტები “სარეგისტრაციო მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და “საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
პ.კუბლაშვილმა III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
კ.ანჯაფარიძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციული საპროცესო კოდექსი”
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “ფსიქიატრიული დახმარების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”, “ლტოლვილთა შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”, “ოჯახში ძალადობის აღკვეთის, ოჯახში ძალადობის მსხვერპლთა დაცვისა და დახმარების შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”, “სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ორგანულ კანონში “საქართველოს საარჩევნო კოდექსი” ცვლილების შეტანის შესახებ”, “პატიმრობის კოდექსში” ცვლილების შეტანის შესახებ”, “ქონების ლეგალიზების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
დ.ძაგნიძემ ასევე, I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი”
დ.თოდრაძემ ითხოვა დღის წესრიგში საქართველოს პარლამენტის წევრის კონსტანტინე გამსახურდიას პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების ვადამდე შეწყვეტის საკითხის დამატება, რაზეც მიიღო პარლამენტის დასტური
ლ.თორდიამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე”