სხდომას თავმჯდომარეობდა – დავით ბაქრაძე
სხდომას ესწრებოდნენ _ ი.გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), ხ.კაპანაძე (მთავრობის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე),
რ.კემულარია (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), ლ.ბეჟაშვილი (კონტროლის პალატის თავმჯდომარე)
პარლამენტის საშემოდგომო სესია გაიხსნა საქართველოს ჰიმნით.
დღის წესრიგთან დაკავშირებით გამოვიდნენ: გ.ცაგარეიშვილი (ითხოვა დღის წესრიგში ჯ.ბაღათურიას პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილედ დანიშვნის საკითხის დამატება), ხ.გოგორიშვილი (განმარტება), ჯ.ბაღათურია (ახლადშექმნილი ფრაქციის კვოტების საკითხთხის თაობაზე), დ.ბაქრაძე (განმარტება), ხ.გოგორიშვილი (კომენტარი), დ.ბაქრაძე, დ.ლორთქიფანიძე (მოითხოვა სადაო საკითხის პლენარულ სხდომაზე განხილვა), ლ.ვეფხვაძე (მოითხოვა საქართველოს კანონის პროექტის “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე” დღის წესრიგიდან ამოღება და საკითხის განხილვის გადადება), დ.ბაქრაძე (განმარტება)
ხელის აწევით დამტკიცდა წარმოდგენილი დღის წესრიგი.
განცხადებებით გამოვიდნენ: ნ.ლალიაშვილი (თელავში შუალედურ არჩევნებთან დაკავშირებით მიმდინარე პროცესებზე, ასევე სოფელ სანიორეს მოსახლეობის პრობლემების თაობაზე), ლ.ვეფხვაძე (სწავლასთან დაკავშირებით სოციალურად დაუცველი ოჯახების პრობლემებთან დაკავშირებით), მ.ანიკაშვილი (ყველა პენსიონერისათვის ჯანმრთელობის დაზღვევის პოლისის გამოყოფის თაობაზე), გ.ცაგარეიშვილი (ტუბერკულოზით დაავადებული პატიმრის წიკლაურის, რეპრესირებული ოჯახებისათვის კომპენსაციის გაზრდისა და “ატსტუპნიკების” პრობლემების მოგვარების თაობაზე), დ.ლორთქიფანიძე (ახლადშექმნილი საპარლამენტო ფრაქციის, პარლამენტის მიერ ზოგიერთი კანონის რეგლამენტის დარღვევით მიღების, პირადობის ელექტრონული ბარათების, სატელეკომუნიკაციო ინფრასტრუქტურის გასხვისების და დევნილების გამოსახლების თაობაზე), ჯ.ბაღათურია (მთავრობის მიერ არამიზნობრივად დახარჯული თანხების თაობაზე), გ.გაბაშვილი (კომენტარი ოპოზიციის წარმომადგენელთა განცხადებების თაობაზე), გ.თარგამაძე (ქვეყანაში უმუშევართა რაოდენობის ზრდასა და სოფლის მეურნეობის განვითარების სტრატეგიის არ არსებობის თაობაზე), პ.მამრაძე (ქვეყანაში არსებული მძიმე მდგომარეობის თაობაზე), რ.მაისურაძე (მოუწოდა ხელისუფლებას სომალელი მეკობრეების ტყვეობაში ერთი წლის განმავლობაში მყოფი 15 ქართველი მეზღვაურის გასათავისუფლებად ქმედითი ნაბიჯების გადადგმისაკენ), პ.ცისკარიშვილი (კომენტარი პოლიტიკური ოპონენტების ბრალდებების თაობაზე)