უმრავლესობის სახელით გამოვიდა .ცისკარიშვილი
სხდომის თავმჯდომარეობა გააგრძელა გიორგი წერეთელმა
დასკვნითი სიტყვით გამოვიდა .პეტრიაშვილი
.ქურდაძემ პარლამენტს II მოსმენისათვის განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიგანათლების ხარისხის განვითარების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიზოგადი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენით მუხლობრივად განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიუმაღლესი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
.ძაგნიძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებდა მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
.ანჯაფარიძემ II მოსმენისათვის მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიიუსტიციის უმაღლესი სკოლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ანჯაფარიძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო ქონების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: “ფიზიკური და კერძო სამართლის იურიდიული პირების მფლობელობაში (სარგებლობაში) არსებულ მიწის ნაკვეთებზე საკუთრების უფლების აღიარების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სივრცითი მოწყობისა და ქალაქთმშენებლობის საფუძვლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ტექნიკური საფრთხის კონტროლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.კუკავამ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიამნისტიის შესახებ
მანვე II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისააღსრულებო წარმოებათა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზედა მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტიგადახდისუუნარობის საქმის წარმოების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.წურწუმიამ I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ცქიტიშვილმა პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
მანვე II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა კანონპროექტთა პაკეტი: “ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს საგადასახადო კოექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; ხოლო, რაც შეეხება პაკეტის დანარჩენ კანონპროექტებს: “სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, მოსაკრებლების სისტემის საფუძვლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, ადგილობრივი მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე    ინიციატორის თქმით მომავალში მოხდება მათი უკან გაწვევა.
სხდომას თავმჯდომარეობდაანზორ ბოლქვაძე, დავით ბაქრაძე
სხდომას ესწრებოდნენ    _                    საქართველოს სახალხო დამცველი გიორგი ტუღუში და მისი აპარატის თანამშრომლები, ტატო ქელბაქიანი (სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების სამინისტროს წარმომადგენელი)