25 თებერვლის პლენარული სხდომის
სხდომა დაიწყო – 1440სთ.
სხდომას ესწრებოდნენ    _                    .გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), .ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), .ქურდაძე (განათლების მინისტრის მოადგილე), .კემულარია (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), .ლეჟავა (საქართველოს პრემიერ-მინისტრის მთავარი მრჩეველი)
პარლამენტმა წუთიერი დუმილით პატივი მიაგო იმ ჯარისკაცების ხსოვნას, ვინც 25 თებერვალს, საქართველოს ოკუპაციის დღეს თავისუფლებისათვის ბრძოლას შესწირა თავი.
.კუკავამ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო შესყიდვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტისახელმწიფო შესყიდვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების და დამატებების შეტანის თაობაზესაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.ხუროშვილმა პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიიურიდიული დახმარების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტიადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
ჩატარდა რეგისტრაცია – 82,           კვორუმი - 76
კენჭი ეყარა კანონპროექტებს:
საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო შესყიდვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე    II მოსმენა
რეგისტრაცია – 83                          მომხრე – 76
საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო შესყიდვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების და დამატებების შეტანის თაობაზესაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” II მოსმენა
რეგისტრაცია – 83                          მომხრე – 70
გაგრძელდა საკითხების განხილვა.
.ანჯაფარიძემ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტინარკოტიკული დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
.გორდულაძემ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისამხედრო ვალდებულებისა და სამხედრო სამსახურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ
.კემულარიამ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინასაქართველოსა და ევროპის საინვესტიციო ბანკს შორის ფინანსური ხელშეკრულება (საქართველოვარდნილისა და ენგურის ჰიდროელექტროსადგურების რეაბილიტაციის პროექტი)
.ქურდაძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიზოგადი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაჯარო სამართლის იურიდიული პირის შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
მანვე ასევე, II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიზოგადი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
მოსაზრებებით და შენიშვნებით გამოვიდა .თაქთაქიშვილი.
.ქურდაძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიუმაღლესი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.ლეჟავამ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ
სხდომის თავმჯდომარეობა გააგრძელა .ბოლქვაძემ.
.ლეჟავამ ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიფასიანი ქაღალდების ბაზრის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
.ქავთარაძემ პარლამენტს II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიდიპლომატიური სამსახურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
შენიშვნებით გამოვიდა .ხუროშვილი.
.კუკავამ II მოსმენისათვის, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტითავისუფალი ვაჭრობისა და კონკურენციის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა III მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტიპატიმრობის კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
მანვე II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო კომპენსაციისა და სახელმწიფო აკადემიური სტიპენდიის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.ხუროშვილმა ასევე, II მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტიელექტრონული კომუნიკაციების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
სხდომას ესწრებოდა.მამაცაშვილი
.კუკავამ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო შესყიდვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო შესყიდვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების და დამატებების შეტანის თაობაზესაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.ხუროშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილებისა და საქმიანობის წესის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს: .მაისურაძემ, .ბაღათურიამ, .გამცემლიძემ, .თარგამაძემ, .ახვლედიანმა.
დაზუსტებისთვის გამოვიდა .ბაღათურია.
თანამოხსენებით გამოვიდნენ: .გოგორიშვილი, .დარჩიაშვილი, .ბობოხიძე.
ცალკეული დეპუტატებიდან კანონპროექტთან დაკავშირებით სიტყვით გამოვიდა .ბაღათურია
ფრაქციების სახელით გამოვიდნენ: .ჩახვაძე, .მაისურაძე, .ახვლედიანი, .მელიქიშვილი.
უმრავლესობის სახელით გამოვიდა .ცისკარიშვილი.
მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა ასევე, I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “ატმოსფერული ჰაერის დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო ბაჟის შესახებ  საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “ბორჯომ-ხარაგაულის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე(კენჭისყრა გადაიდო საბოლოო შეთანხმებამდე), ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო ქონების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “დაცული ტერიტორიების სისტემის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე(კენჭისყრა გადაიდო საბოლოო შეთანხმებამდე), დაცული ტერიტორიების სტატუსის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე(კენჭისყრა გადაიდო საბოლოო შეთანხმებამდე), ეკოლოგიური ექსპერტიზის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “ეროვნული საარქივო ფონდისა და ეროვნული არქივის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “გეოლოგიური საქმიანობის ლიცენზიის გაცემის შესახებსაქართველოს კანონის ძალადაკარგულად ცნობის თაობაზე”, “გარემოს დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “გარემოს დაცვის ინსპექციის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “გარემოზე ზემოქმედების ნებართვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “იარაღის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “იმერეთის მღვიმეების დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე(კენჭისყრა გადაიდო საბოლოო შეთანხმებამდე), გარემოს დაცვის ინსპექციის შესახებსაქართველოს კანონის ძალადაკარგულად ცნობის თაობაზე”, “კოლხეთის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე(კენჭისყრა გადაიდო საბოლოო შეთანხმებამდე), კურორტებისა და საკურორტო ადგილების სანიტარიული დაცვის ზონების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ქალაქ თბილისის საზღვრებში და მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებული მწვანე ნარგავებისა და სახელმწიფო ტყის ფონდის განსაკუთრებული დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ტერიტორიაზე ნარჩენების ტრანზიტისა და იმპორტის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ნავთობისა და გაზის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “ნიადაგების კონსერვაციისა და ნაყოფიერების აღდგენა-გაუმჯობესების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “პესტიციდებისა და აგროქიმიკატების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო საიდუმლოების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საჯარო რეესტრის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს საკონსულო დაწესებულებათა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სამხედრო პოლიციის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის არასასოფლო-სამეურნეო მიზნით გამოყოფისას სანაცვლო მიწის ათვისების ღირებულებისა და მიყენებული ზიანის ანაზღაურების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ტყის კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”, “საჯარო სამართლის იურიდიული პირისსატყეო სააგენტოს შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს საზღვაო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს საზღვაო სივრცის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “შეიარაღების, სამხედრო ტექნიკისა და ორმაგი დანიშნულების პროდუქციის საექსპორტო და საიმპორტო კონტროლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”, “სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “თბილისის ეროვნული პარკის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “თუშეთის, ბაწარა-ბაბანეურის, ლაგოდეხისა და ვაშლოვანის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე(კენჭისყრა გადაიდო საბოლოო შეთანხმებამდე), საქართველოს ზღვის, წყალსატევებისა და მდინარეთა ნაპირების რეგულირებისა და საინჟინრო დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ
.წურწუმიამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის შესახებ
კენჭისყრის პროცედურების დაწყებამდე ჩატარდა რეგისტრაცია – 84
დარბაზმა თანხმობა განაცხადა კენჭისყრების ჩატარებაზე.
საქართველოს კანონის პროექტიიურიდიული დახმარების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე     III მოსმენა