25 თებერვლის პლენარული სხდომის
სხდომა დაიწყო – 1440სთ.
სხდომას თავმჯდომარეობდნენ – მიხეილ მაჭავარიანი, ანზორ ბოლქვაძე
სხდომას ესწრებოდნენ _ ი.გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), გ.ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), ი.ქურდაძე (განათლების მინისტრის მოადგილე), რ.კემულარია (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), ვ.ლეჟავა (საქართველოს პრემიერ-მინისტრის მთავარი მრჩეველი)
პარლამენტმა წუთიერი დუმილით პატივი მიაგო იმ ჯარისკაცების ხსოვნას, ვინც 25 თებერვალს, საქართველოს ოკუპაციის დღეს თავისუფლებისათვის ბრძოლას შესწირა თავი.
ზ.კუკავამ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი “სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების და დამატებების შეტანის თაობაზე” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
გ.ხუროშვილმა პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “იურიდიული დახმარების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი “ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
ჩატარდა რეგისტრაცია – 82, კვორუმი - 76
კენჭი ეყარა კანონპროექტებს:
საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” II მოსმენა
რეგისტრაცია – 83 მომხრე – 76
საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების და დამატებების შეტანის თაობაზე” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” II მოსმენა
რეგისტრაცია – 83 მომხრე – 70
გაგრძელდა საკითხების განხილვა.
კ.ანჯაფარიძემ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ნარკოტიკული დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
ი.გორდულაძემ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სამხედრო ვალდებულებისა და სამხედრო სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ”
რ.კემულარიამ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა “საქართველოსა და ევროპის საინვესტიციო ბანკს შორის ფინანსური ხელშეკრულება (საქართველო – ვარდნილისა და ენგურის ჰიდროელექტროსადგურების რეაბილიტაციის პროექტი)
ი.ქურდაძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ზოგადი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
მანვე II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საჯარო სამართლის იურიდიული პირის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”
მანვე ასევე, II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ზოგადი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
მოსაზრებებით და შენიშვნებით გამოვიდა ჩ.თაქთაქიშვილი.
ი.ქურდაძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “უმაღლესი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
ვ.ლეჟავამ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”
სხდომის თავმჯდომარეობა გააგრძელა ა.ბოლქვაძემ.
ვ.ლეჟავამ ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ფასიანი ქაღალდების ბაზრის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
ი.ქავთარაძემ პარლამენტს II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “დიპლომატიური სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
შენიშვნებით გამოვიდა გ.ხუროშვილი.
ზ.კუკავამ II მოსმენისათვის, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “თავისუფალი ვაჭრობისა და კონკურენციის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა III მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “პატიმრობის კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
მანვე II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო კომპენსაციისა და სახელმწიფო აკადემიური სტიპენდიის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
გ.ხუროშვილმა ასევე, II მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
სხდომას ესწრებოდა – გ.მამაცაშვილი
ზ.კუკავამ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების და დამატებების შეტანის თაობაზე” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
გ.ხუროშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილებისა და საქმიანობის წესის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს: რ.მაისურაძემ, ჯ.ბაღათურიამ, ზ.გამცემლიძემ, გ.თარგამაძემ, გ.ახვლედიანმა.
თანამოხსენებით გამოვიდნენ: ხ.გოგორიშვილი, დ.დარჩიაშვილი, ა.ბობოხიძე.
ცალკეული დეპუტატებიდან კანონპროექტთან დაკავშირებით სიტყვით გამოვიდა ჯ.ბაღათურია
ფრაქციების სახელით გამოვიდნენ: გ.ჩახვაძე, რ.მაისურაძე, გ.ახვლედიანი, ზ.მელიქიშვილი.
უმრავლესობის სახელით გამოვიდა პ.ცისკარიშვილი.
მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა ასევე, I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “ატმოსფერული ჰაერის დაცვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო ბაჟის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “ბორჯომ-ხარაგაულის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” (კენჭისყრა გადაიდო საბოლოო შეთანხმებამდე), “ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო ქონების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “დაცული ტერიტორიების სისტემის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” (კენჭისყრა გადაიდო საბოლოო შეთანხმებამდე), “დაცული ტერიტორიების სტატუსის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” (კენჭისყრა გადაიდო საბოლოო შეთანხმებამდე), “ეკოლოგიური ექსპერტიზის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “ეროვნული საარქივო ფონდისა და ეროვნული არქივის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “გეოლოგიური საქმიანობის ლიცენზიის გაცემის შესახებ” საქართველოს კანონის ძალადაკარგულად ცნობის თაობაზე”, “გარემოს დაცვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “გარემოს დაცვის ინსპექციის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “გარემოზე ზემოქმედების ნებართვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “იარაღის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “იმერეთის მღვიმეების დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” (კენჭისყრა გადაიდო საბოლოო შეთანხმებამდე), “გარემოს დაცვის ინსპექციის შესახებ” საქართველოს კანონის ძალადაკარგულად ცნობის თაობაზე”, “კოლხეთის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” (კენჭისყრა გადაიდო საბოლოო შეთანხმებამდე), “კურორტებისა და საკურორტო ადგილების სანიტარიული დაცვის ზონების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ქალაქ თბილისის საზღვრებში და მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებული მწვანე ნარგავებისა და სახელმწიფო ტყის ფონდის განსაკუთრებული დაცვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ტერიტორიაზე ნარჩენების ტრანზიტისა და იმპორტის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ნავთობისა და გაზის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “ნიადაგების კონსერვაციისა და ნაყოფიერების აღდგენა-გაუმჯობესების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “პესტიციდებისა და აგროქიმიკატების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო საიდუმლოების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საჯარო რეესტრის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს საკონსულო დაწესებულებათა შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სამხედრო პოლიციის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის არასასოფლო-სამეურნეო მიზნით გამოყოფისას სანაცვლო მიწის ათვისების ღირებულებისა და მიყენებული ზიანის ანაზღაურების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ტყის კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”, “საჯარო სამართლის იურიდიული პირის – სატყეო სააგენტოს შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს საზღვაო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს საზღვაო სივრცის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “შეიარაღების, სამხედრო ტექნიკისა და ორმაგი დანიშნულების პროდუქციის საექსპორტო და საიმპორტო კონტროლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”, “სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “თბილისის ეროვნული პარკის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “თუშეთის, ბაწარა-ბაბანეურის, ლაგოდეხისა და ვაშლოვანის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” (კენჭისყრა გადაიდო საბოლოო შეთანხმებამდე), “საქართველოს ზღვის, წყალსატევებისა და მდინარეთა ნაპირების რეგულირებისა და საინჟინრო დაცვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”
თ.წურწუმიამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის შესახებ”
კენჭისყრის პროცედურების დაწყებამდე ჩატარდა რეგისტრაცია – 84
დარბაზმა თანხმობა განაცხადა კენჭისყრების ჩატარებაზე.
საქართველოს კანონის პროექტი “იურიდიული დახმარების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე” III მოსმენა