სხდომას თავმჯდომარეობდნენდავით ბაქრაძე, გიორგი წერეთელი
სხდომას ესწრებოდნენ    _                    .გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), .ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), .ქურდაძე (განათლების მინისტრის მოადგილე), .კემულარია (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), .კაპანაძე (მთავრობის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე)
დღის წესრიგთან დაკავშირებით გამოვიდნენ: .გორდულაძე (ითხოვა პარასკევის დღის წესრიგშისაქართველოსა და თურქეთის რესპუბლიკას შორის სამხედრო ფინანსური თანამშრომლობის შესახებშეთანხმების დამატება), .ვეფხვაძე (ითხოვა საქართველოს კანონის პროექტისმაუწყებლობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზეგანხილვის გადატანა), .ბაქრაძე (განმარტება)
განცხადებებით გამოსვლებამდე გადაწყდა კენჭისყრის პროცედურების ჩატარება წინა სხდომაზე დათქმით დატოვებულ საკითხებზე.
კენჭი ეყარასაქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილებისა და საქმიანობის წესის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზესაქართველოს კანონის პროექტიდან გამომდინარე კანონპროექტებს:
საქართველოს კანონის პროექტიბორჯომ-ხარაგაულის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” I მოსმენა
რეგისტრაცია – 97                          მომხრე – 76
საქართველოს კანონის პროექტიდაცული ტერიტორიების სისტემის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” I მოსმენა
რეგისტრაცია – 97                          მომხრე – 71
საქართველოს კანონის პროექტიდაცული ტერიტორიების სტატუსის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” I მოსმენა
რეგისტრაცია – 97                          მომხრე – 68
საქართველოს კანონის პროექტიიმერეთის მღვიმეების დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” I მოსმენა
რეგისტრაცია – 97                          მომხრე – 77
საქართველოს კანონის პროექტიკოლხეთის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” I მოსმენა
რეგისტრაცია – 98                          მომხრე – 74
საქართველოს კანონის პროექტითუშეთის, ბაწარა-ბაბანეურის, ლაგოდეხისა და ვაშლოვანის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” I მოსმენა
რეგისტრაცია – 98                          მომხრე – 69
კენჭისყრების დასრულების შემდეგ განცხადებებით გამოვიდნენ: .ბაქრაძე (მთავრობის ანგარიშვალდებულების, მათი პარლამენტში მობრძანების და მოსმენის საკითხთან დაკავშირებით), .მელიქიშვილი (საქართველოს პრეზიდენტის ინიციატივაზე საპენსიო რეფორმასთან დაკავშირებით), .თარგამაძე (ვმო-ში რუსეთის ფედერაციის გაწევრიანებასთან დაკავშირებით საქართველოს პოზიციის შესახებ), .წერეთელი (საპენსიო ცვლილებების თაობაზე), .ვეფხვაძე (საპენსიო რეფორმასთან დაკავშირებით), .მელიქიშვილი (განმარტება), .ბობოხიძე, .ანიკაშვილი (სოციალური პოლიტიკის არარსებობის შესახებ), .ბაღათურია, .ლორთქიფანიძე (პატიმრის მალხაზ მუზაშვილის გარდაცვალების ფაქტთან დაკავშირებით),
.ცისკარიშვილი (ვმო-ში რუსეთის გაწევრიანებასთან დაკავშირებით), .ახვლედიანი, .სამყურაშვილი, .მაჭავარიანი (განმარტებები ოპოზიციის წარმომადგენლების მიერ გაკეთებულ განცხადებებზე), .წერეთელი.
განცხადებების დასრულების შემდეგ .ქურდაძემ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაჯარო სამართლის იურიდიული პირის შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიზოგადი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
.ქურდაძემ ასევე, III მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტიზოგადი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მანვე პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიუმაღლესი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მანვე პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიზოგადი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
.კუკავამ III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტითავისუფალი ვაჭრობისა და კონკურენციის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მანვე პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტისაერთო სასამართლოების შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
.კუკავამ ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.ანჯაფარიძემ I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მანვე I მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
.ბოლქვაძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
.თორდიამ პარლამენტს I მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიქონების ლეგალიზების შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი საქართველოს კანონის პროექტისაჯარო რეესტრის შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
.კემულარიამ I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ
მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიელექტრონული კომუნიკაციების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ
მანვე ასევე, III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი საქართველოს კანონის პროექტიფასიანი ქაღალდების ბაზრის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
.ხუროშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
შეკითხვით, მოსაზრებებით და შენიშვნებით გამოვიდა .ლორთქიფანიძე
.ხუროშვილი (განმარტება)