სხდომას თავმჯდომარეობდნენ – დავით ბაქრაძე, გიორგი წერეთელი
სხდომას ესწრებოდნენ _ ი.გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), გ.ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), ი.ქურდაძე (განათლების მინისტრის მოადგილე), რ.კემულარია (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), ხ.კაპანაძე (მთავრობის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე)
დღის წესრიგთან დაკავშირებით გამოვიდნენ: ი.გორდულაძე (ითხოვა პარასკევის დღის წესრიგში “საქართველოსა და თურქეთის რესპუბლიკას შორის სამხედრო ფინანსური თანამშრომლობის შესახებ” შეთანხმების დამატება), ლ.ვეფხვაძე (ითხოვა საქართველოს კანონის პროექტის “მაუწყებლობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” განხილვის გადატანა), დ.ბაქრაძე (განმარტება)
განცხადებებით გამოსვლებამდე გადაწყდა კენჭისყრის პროცედურების ჩატარება წინა სხდომაზე დათქმით დატოვებულ საკითხებზე.
კენჭი ეყარა “საქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილებისა და საქმიანობის წესის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” საქართველოს კანონის პროექტიდან გამომდინარე კანონპროექტებს:
საქართველოს კანონის პროექტი “ბორჯომ-ხარაგაულის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” I მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტი “დაცული ტერიტორიების სისტემის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” I მოსმენა
რეგისტრაცია – 97 მომხრე – 71
საქართველოს კანონის პროექტი “დაცული ტერიტორიების სტატუსის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” I მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტი “იმერეთის მღვიმეების დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” I მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტი “კოლხეთის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” I მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტი “თუშეთის, ბაწარა-ბაბანეურის, ლაგოდეხისა და ვაშლოვანის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” I მოსმენა
კენჭისყრების დასრულების შემდეგ განცხადებებით გამოვიდნენ: დ.ბაქრაძე (მთავრობის ანგარიშვალდებულების, მათი პარლამენტში მობრძანების და მოსმენის საკითხთან დაკავშირებით), ზ.მელიქიშვილი (საქართველოს პრეზიდენტის ინიციატივაზე საპენსიო რეფორმასთან დაკავშირებით), გ.თარგამაძე (ვმო-ში რუსეთის ფედერაციის გაწევრიანებასთან დაკავშირებით საქართველოს პოზიციის შესახებ), გ.წერეთელი (საპენსიო ცვლილებების თაობაზე), ლ.ვეფხვაძე (საპენსიო რეფორმასთან დაკავშირებით), ზ.მელიქიშვილი (განმარტება), ა.ბობოხიძე, მ.ანიკაშვილი (სოციალური პოლიტიკის არარსებობის შესახებ), ჯ.ბაღათურია, დ.ლორთქიფანიძე (პატიმრის მალხაზ მუზაშვილის გარდაცვალების ფაქტთან დაკავშირებით),
პ.ცისკარიშვილი (ვმო-ში რუსეთის გაწევრიანებასთან დაკავშირებით), გ.ახვლედიანი, რ.სამყურაშვილი, მ.მაჭავარიანი (განმარტებები ოპოზიციის წარმომადგენლების მიერ გაკეთებულ განცხადებებზე), გ.წერეთელი.
განცხადებების დასრულების შემდეგ ი.ქურდაძემ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საჯარო სამართლის იურიდიული პირის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ზოგადი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
ი.ქურდაძემ ასევე, III მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “ზოგადი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
მანვე პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “უმაღლესი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
მანვე პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ზოგადი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
ზ.კუკავამ III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “თავისუფალი ვაჭრობისა და კონკურენციის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მანვე პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “საერთო სასამართლოების შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
ზ.კუკავამ ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
კ.ანჯაფარიძემ I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
მანვე I მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
ა.ბოლქვაძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
ლ.თორდიამ პარლამენტს I მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ქონების ლეგალიზების შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი საქართველოს კანონის პროექტი “საჯარო რეესტრის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”
რ.კემულარიამ I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ”
მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”
მანვე ასევე, III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი საქართველოს კანონის პროექტი “ფასიანი ქაღალდების ბაზრის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
გ.ხუროშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
შეკითხვით, მოსაზრებებით და შენიშვნებით გამოვიდა დ.ლორთქიფანიძე
გ.ხუროშვილი (განმარტება)
გ.ხუროშვილმა პარლამენტს ასევე, I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საპარტნიორო ფონდის შესახებ”