მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართა თ.დიასამიძემ
კანონპროექტთან დაკავშირებით ცალკეული პარლამენტის წევრებიდან სიტყვით გამოვიდა თ.დიასამიძე
დასკვნითი სიტყვით გამოვიდა ლ.ჭოლაძე
ვ.ბალავაძემ II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
რ.კემულარიამ პარლამენტს მუხლობრივი განხილვით II მოსმენით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექში ცვლილებისა და დამატების შეტანის შესახებ”
პ.პეტრიაშვილმა პარლამენტს III მოსმენისათვის განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო ვალის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ა.ალავიძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “მაუწყებლობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე, “ინვესტიციების სახელმწიფო მხარდაჭერის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო ქონების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სივრცითი მოწყობისა და ქალაქთმშენებლობის საფუძვლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
ვ.ბალავაძემ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
დ.ძაგნიძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სააქციო საზოგადოება საპარტნიორო ფონდის შესახებ”
მანვე III მოსმენით განსახილველად გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “მკაცრი აღრიცხვის ფორმების შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”
ჩ.თაქთაქიშვილმა II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტის “მაუწყებლობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” განუხილავად დარჩენილი მეორე მუხლი, ხოლო შემდეგ III მოსმენით უკვე მთლიანად კანონპროექტი
ჩ.თაქთაქიშვილმა ასევე, III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა
საქართველოს კანონის პროექტი “ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენით გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “დამოუკიდებელი ეროვნული მარეგულირებელი ორგანოების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
ზ.კუკავამ პარლამენტს II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო (საბაჟო) კონტროლის გვერდის ავლით ან მისგან მალულად საქართველოს ეკონომიკურ ტერიტორიაზე შემოტანილი კეთილსინდისიერად შეძენილი მექანიკური სატრანსპორტო საშუალებების რეგისტრაციის წესის შესახებ”
შენიშვნებით გამოვიდნენ დ.ძაგნიძე (მე-8 მუხლის მე-2 პუნქტთან დაკავშირებით) და რ.კემულარია
ზ.კუკავამ ასევე, II მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში დამატებების შეტანის შესახებ”
მანვე პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სანოტარო მოქმედებათა შესრულებისათვის საზღაურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
მანვე ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა “სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”
ზ.კუკავამ ასევე, I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ნორმატიული აქტების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი “ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების საქმიანობის სახელმწიფო ზედამხედველობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
ჩ.თაქთაქიშვილმა I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს მოქალაქეთა პოლიტიკური რეპრესიების მსხვერპლად აღიარებისა და რეპრესირებულთა სოციალური დაცვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
დღის წესრიგით გათვალისწინებული საკითხების განხილვის დასრულების შემდეგ გამოცხადდა 5-წუთიანი ტექნიკური შესვენება.