მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართა .დიასამიძემ
კანონპროექტთან დაკავშირებით ცალკეული პარლამენტის წევრებიდან სიტყვით გამოვიდა .დიასამიძე
დასკვნითი სიტყვით გამოვიდა .ჭოლაძე
.ბალავაძემ II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტიადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.კემულარიამ პარლამენტს მუხლობრივი განხილვით II მოსმენით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექში ცვლილებისა და დამატების შეტანის შესახებ
.პეტრიაშვილმა პარლამენტს III მოსმენისათვის განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო ვალის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ალავიძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიმაუწყებლობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე, “ინვესტიციების სახელმწიფო მხარდაჭერის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო ქონების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სივრცითი მოწყობისა და ქალაქთმშენებლობის საფუძვლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.ბალავაძემ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
.ძაგნიძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისააქციო საზოგადოება საპარტნიორო ფონდის შესახებ
მანვე III მოსმენით განსახილველად გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტიმკაცრი აღრიცხვის ფორმების შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
.თაქთაქიშვილმა II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისმაუწყებლობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზეგანუხილავად დარჩენილი მეორე მუხლი, ხოლო შემდეგ III მოსმენით უკვე მთლიანად კანონპროექტი
.თაქთაქიშვილმა ასევე, III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა  საქართველოს კანონის პროექტიელექტრონული კომუნიკაციების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენით გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი:  ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “დამოუკიდებელი ეროვნული მარეგულირებელი ორგანოების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
.კუკავამ პარლამენტს II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო (საბაჟო) კონტროლის გვერდის ავლით ან მისგან მალულად საქართველოს ეკონომიკურ ტერიტორიაზე შემოტანილი კეთილსინდისიერად შეძენილი მექანიკური სატრანსპორტო საშუალებების რეგისტრაციის წესის შესახებ
შენიშვნებით გამოვიდნენ .ძაგნიძე (მე-8 მუხლის მე-2 პუნქტთან დაკავშირებით) და .კემულარია
.კუკავამ ასევე, II მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში დამატებების შეტანის შესახებ
მანვე პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისანოტარო მოქმედებათა შესრულებისათვის საზღაურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
მანვე ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინასააღსრულებო წარმოებათა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ
.კუკავამ ასევე, I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტინორმატიული აქტების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზედა მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტიადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების საქმიანობის სახელმწიფო ზედამხედველობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.თაქთაქიშვილმა I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს მოქალაქეთა პოლიტიკური რეპრესიების მსხვერპლად აღიარებისა და რეპრესირებულთა სოციალური დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
დღის წესრიგით გათვალისწინებული საკითხების განხილვის დასრულების შემდეგ გამოცხადდა 5-წუთიანი ტექნიკური შესვენება.
შესვენების შემდეგ ჩატარდა რეგისტრაცია – 76,    კვორუმი - 76
საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს 2011 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე