სხდომას თავმჯდომარეობდა – დავით ბაქრაძე
სხდომას ესწრებოდნენ _ ი.გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), ხ.კაპანაძე (მთავრობის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), მ.ვაწაძე (საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის მოადგილე), ი.ქურდაძე (განათლების მინისტრის მოადგილე), დ.ძაგნიძე (იუსტიციის მინისტრის მოადგილე)
რეგისტრაცია გაიარა – 95 პარლამენტის წევრმა,
დღის წესრიგთან დაკავშირებით გამოვიდნენ: ჯ.ბაღათურია (მოითხოვა სახალხო დამცველის ანგარიშის განხილვის დამატება დღის წესრიგში), ხ.კაპანაძე (მთავრობის სახელით ითხოვა კომიტეტებში უკვე განხილული კანონპროექტის “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ” და მისგან გამომდინარე პაკეტის დღის წესრიგში დამატება), პ.კუბლაშვილი (ითხოვა დღის წესრიგში კომიტეტების მიერ უკვე განხილული საკითხების დამატება)
განცხადებებით გამოვიდნენ: გ.თარგამაძე (საქართველოში მედია-თავისუფლების თაობაზე და მისი ხარისხის გაუმჯობესების შესახებ), მ.ანიკაშვილი (მოითხოვა სახალხო დამცველის ანგარიშის დროულად განხილვა და მასში აღნიშნულ დარღვევებზე სასწრაფოდ რეაგირება), ჯ.ბაღათურია (ქვეყანაში მედიის თავისუფლების შეზღუდვის ფაქტებზე), ა.მინაშვილი (კომენტარი წინა გამომსვლელების განცხადებების თაობაზე), ლ.ვეფხვაძე, დ.ლორთქიფანიძე (რუსთავის მე-6 სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში მომხდარი ინციდენტის თაობაზე), ო.თოიძე (ბავშვთა ზრუნვის სფეროში მიმდინარე რეფორმების თაობაზე)
განცხადებების დასრულების შემდეგ ვ.ბალავაძემ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
პ.კუბლაშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
მოსაზრებები გამოთქვა ზ.მელიქიშვილმა.
ა.ალავიძემ II მოსმენისათვის მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი “საკონსტიტუციო სამართალწარმოების შესახებ” საქართველოს კანონში დამატებებისა და ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მ.ვაწაძემ II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილების და საქმიანობის წესის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”
მანვე II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზღვის, წყალსატევებისა და მდინარეთა ნაპირების რეგულირებისა და საინჟინრო დაცვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
ი.ქურდაძემ III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სააღმზრდელო დაწესებულებების ლიცენზირების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
პ.კუბლაშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ”
მანვე II მოსმენისათვის, ასევე მუხლობრივად წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი “საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
ზ.კუკავამ ასევე II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, მუხლობრივი განხილვით
მანვე II მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
დ.ძაგნიძემ II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ინფორმაციის ერთიანი სახელმწიფო რეესტრის შესახებ”
ი.გორდულაძემ II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “ეროვნული უშიშროების საბჭოს შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
ნ.ხარშილაძემ (თავდაცვის მინისტრის მოადგილე) პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სამხედრო სარეზერვო სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა ნ.ლალიაშვილმა
ზ.კუკავამ I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
ა.ალავიძემ ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურისა და ვადების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
ზ.კუკავამ I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსში დამატების შეტანის შესახებ”
ნ.ენუქიძემ (საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის მოადგილე) I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “რეგულირების საფასურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ”
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “ნავთობისა და გაზის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში დამატების შეტანის შესახებ”
ნ.ენუქიძემ ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ტყის კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში დამატების შეტანის შესახებ” (განხილვა გადაიდო პარლამენტთან კონსულტაციების დასრულებამდე), “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ” (მინისტრის მოადგილემ ითხოვა აღნიშნული კანონპროექტის უკან გათხოვა), საქართველოს კანონის პროექტი “ტყის ფონდის მართვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
კ.ანჯაფარიძემ I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საჯარო სამსახურში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საჯარო სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
შენიშვნებით და მოსაზრებებით გამოვიდა პ.კუბლაშვილი
დ.ძაგნიძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საჯარო სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”