სხდომას თავმჯდომარეობდადავით ბაქრაძე
სხდომას ესწრებოდნენ    _                    .გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), .კაპანაძე (მთავრობის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), .ვაწაძე (საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის მოადგილე), .ქურდაძე (განათლების მინისტრის მოადგილე), .ძაგნიძე (იუსტიციის მინისტრის მოადგილე)
რეგისტრაცია გაიარა – 95 პარლამენტის წევრმა,     კვორუმი – 76
დღის წესრიგთან დაკავშირებით გამოვიდნენ: .ბაღათურია (მოითხოვა სახალხო დამცველის ანგარიშის განხილვის დამატება დღის წესრიგში), .კაპანაძე (მთავრობის სახელით ითხოვა კომიტეტებში უკვე განხილული კანონპროექტისსაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებდა მისგან გამომდინარე პაკეტის დღის წესრიგში დამატება), .კუბლაშვილი (ითხოვა დღის წესრიგში კომიტეტების მიერ უკვე განხილული საკითხების დამატება)
განცხადებებით გამოვიდნენ: .თარგამაძე (საქართველოში მედია-თავისუფლების თაობაზე და მისი ხარისხის გაუმჯობესების შესახებ), .ანიკაშვილი (მოითხოვა სახალხო დამცველის ანგარიშის დროულად განხილვა და მასში აღნიშნულ დარღვევებზე სასწრაფოდ რეაგირება), .ბაღათურია (ქვეყანაში მედიის თავისუფლების შეზღუდვის ფაქტებზე), .მინაშვილი (კომენტარი წინა გამომსვლელების განცხადებების თაობაზე), .ვეფხვაძე, .ლორთქიფანიძე (რუსთავის მე-6 სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში მომხდარი ინციდენტის თაობაზე), .თოიძე (ბავშვთა ზრუნვის სფეროში მიმდინარე რეფორმების თაობაზე)
განცხადებების დასრულების შემდეგ .ბალავაძემ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტიადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.კუბლაშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
მოსაზრებები გამოთქვა .მელიქიშვილმა.
.ალავიძემ II მოსმენისათვის მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა  საქართველოს ორგანული კანონის პროექტისაქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტისაკონსტიტუციო სამართალწარმოების შესახებსაქართველოს კანონში დამატებებისა და ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ვაწაძემ II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილების და საქმიანობის წესის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზესაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ
მანვე II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზღვის, წყალსატევებისა და მდინარეთა ნაპირების რეგულირებისა და საინჟინრო დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
.ქურდაძემ III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისააღმზრდელო დაწესებულებების ლიცენზირების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.კუბლაშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ
მანვე II მოსმენისათვის, ასევე მუხლობრივად წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტისაქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
.კუკავამ ასევე II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო შესყიდვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, მუხლობრივი განხილვით
მანვე II მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო შესყიდვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზესაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.ძაგნიძემ II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიინფორმაციის ერთიანი სახელმწიფო რეესტრის შესახებ
.გორდულაძემ II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტიეროვნული უშიშროების საბჭოს შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
.ხარშილაძემ (თავდაცვის მინისტრის მოადგილე) პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისამხედრო სარეზერვო სამსახურის შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა .ლალიაშვილმა
.კუკავამ I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
.ალავიძემ ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურისა და ვადების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
.კუკავამ I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსში დამატების შეტანის შესახებ
.ენუქიძემ (საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის მოადგილე) I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტირეგულირების საფასურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “ნავთობისა და გაზის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში დამატების შეტანის შესახებ
.ენუქიძემ ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ტყის კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში დამატების შეტანის შესახებ(განხილვა გადაიდო პარლამენტთან კონსულტაციების დასრულებამდე), “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ(მინისტრის მოადგილემ ითხოვა აღნიშნული კანონპროექტის უკან გათხოვა), საქართველოს კანონის პროექტიტყის ფონდის მართვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.ანჯაფარიძემ I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაჯარო სამსახურში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაჯარო სამსახურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
შენიშვნებით და მოსაზრებებით გამოვიდა .კუბლაშვილი
.ძაგნიძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაჯარო სამსახურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე