უმრავლესობის სახელით გამოვიდა .თორდია
აღნიშნული საკითხის კენჭისყრამდე ჩატარდა რეგისტრაცია – 90
კენჭი ეყარა საქართველოს კანონის პროექტსსაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ” II მოსმენით
რეგისტრაცია – 91                          მომხრე – 76
კენჭისყრის შემდეგ გაგრძელდა საკითხების განხილვა.
.ხუროშვილმა პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო კომპენსაციისა და სახელმწიფო აკადემიური სტიპენდიის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მანვე პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილებისა და საქმიანობის წესის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “ატმოსფერული ჰაერის დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო ბაჟის შესახებ  საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “ბორჯომ-ხარაგაულის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო ქონების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “დაცული ტერიტორიების სისტემის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “დაცული ტერიტორიების სტატუსის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “ეკოლოგიური ექსპერტიზის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “ეროვნული საარქივო ფონდისა და ეროვნული არქივის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “გეოლოგიური საქმიანობის ლიცენზიის გაცემის შესახებსაქართველოს კანონის ძალადაკარგულად ცნობის თაობაზე”, “გარემოს დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “გარემოს დაცვის ინსპექციის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “გარემოზე ზემოქმედების ნებართვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “იარაღის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “იმერეთის მღვიმეების დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “გარემოს დაცვის ინსპექციის შესახებსაქართველოს კანონის ძალადაკარგულად ცნობის თაობაზე”, “კოლხეთის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “კურორტებისა და საკურორტო ადგილების სანიტარიული დაცვის ზონების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ქალაქ თბილისის საზღვრებში და მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებული მწვანე ნარგავებისა და სახელმწიფო ტყის ფონდის განსაკუთრებული დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ტერიტორიაზე ნარჩენების ტრანზიტისა და იმპორტის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ნავთობისა და გაზის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “ნიადაგების კონსერვაციისა და ნაყოფიერების აღდგენა-გაუმჯობესების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “პესტიციდებისა და აგროქიმიკატების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო საიდუმლოების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საჯარო რეესტრის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს საკონსულო დაწესებულებათა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სამხედრო პოლიციის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის არასასოფლო-სამეურნეო მიზნით გამოყოფისას სანაცვლო მიწის ათვისების ღირებულებისა და მიყენებული ზიანის ანაზღაურების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ტყის კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”, “საჯარო სამართლის იურიდიული პირისსატყეო სააგენტოს შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს საზღვაო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს საზღვაო სივრცის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “შეიარაღების, სამხედრო ტექნიკისა და ორმაგი დანიშნულების პროდუქციის საექსპორტო და საიმპორტო კონტროლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”, “სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “თბილისის ეროვნული პარკის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “თუშეთის, ბაწარა-ბაბანეურის, ლაგოდეხისა და ვაშლოვანის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ზღვის, წყალსატევებისა და მდინარეთა ნაპირების რეგულირებისა და საინჟინრო დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ
.ხუროშვილმა ასევე, III მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.ლორთქიფანიძე (დადებითი შეფასება მისცა აღნიშნულ ცვილებებს)
.ხუროშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიმკაცრი აღრიცხვის ფორმების შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
.ქურდაძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიუმაღლესი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიზოგადი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
.წურწუმიამ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის შესახებ
შენიშვნით გამოვიდა .ვეფხვაძე.
მანვე პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტიადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ
.კემულარიამ პარლამენტს II მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ
.ქავთარაძემ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიდიპლომატიური სამსახურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
.ძაგნიძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიინფორმაციის ერთიანი სახელმწიფო რეესტრის შესახებ
.კუკავამ II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტისაერთო სასამართლოების შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
კანონპროექტთან დაკავშირებით უმცირესობის სახელით სიტყვით გამოვიდა .ვეფხვაძე.
.კუკავამ ასევე, II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
შენიშვნით გამოვიდა .ანჯაფარიძე
.ანჯაფარიძემ II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის თაობაზე