უმრავლესობის სახელით გამოვიდა ლ.თორდია
აღნიშნული საკითხის კენჭისყრამდე ჩატარდა რეგისტრაცია – 90
კენჭი ეყარა საქართველოს კანონის პროექტს “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ” II მოსმენით
კენჭისყრის შემდეგ გაგრძელდა საკითხების განხილვა.
გ.ხუროშვილმა პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო კომპენსაციისა და სახელმწიფო აკადემიური სტიპენდიის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
მანვე პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილებისა და საქმიანობის წესის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “ატმოსფერული ჰაერის დაცვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო ბაჟის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “ბორჯომ-ხარაგაულის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო ქონების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “დაცული ტერიტორიების სისტემის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “დაცული ტერიტორიების სტატუსის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “ეკოლოგიური ექსპერტიზის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “ეროვნული საარქივო ფონდისა და ეროვნული არქივის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “გეოლოგიური საქმიანობის ლიცენზიის გაცემის შესახებ” საქართველოს კანონის ძალადაკარგულად ცნობის თაობაზე”, “გარემოს დაცვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “გარემოს დაცვის ინსპექციის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “გარემოზე ზემოქმედების ნებართვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “იარაღის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “იმერეთის მღვიმეების დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “გარემოს დაცვის ინსპექციის შესახებ” საქართველოს კანონის ძალადაკარგულად ცნობის თაობაზე”, “კოლხეთის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “კურორტებისა და საკურორტო ადგილების სანიტარიული დაცვის ზონების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ქალაქ თბილისის საზღვრებში და მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებული მწვანე ნარგავებისა და სახელმწიფო ტყის ფონდის განსაკუთრებული დაცვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ტერიტორიაზე ნარჩენების ტრანზიტისა და იმპორტის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ნავთობისა და გაზის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “ნიადაგების კონსერვაციისა და ნაყოფიერების აღდგენა-გაუმჯობესების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “პესტიციდებისა და აგროქიმიკატების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო საიდუმლოების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საჯარო რეესტრის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს საკონსულო დაწესებულებათა შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სამხედრო პოლიციის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის არასასოფლო-სამეურნეო მიზნით გამოყოფისას სანაცვლო მიწის ათვისების ღირებულებისა და მიყენებული ზიანის ანაზღაურების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ტყის კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”, “საჯარო სამართლის იურიდიული პირის – სატყეო სააგენტოს შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს საზღვაო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს საზღვაო სივრცის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “შეიარაღების, სამხედრო ტექნიკისა და ორმაგი დანიშნულების პროდუქციის საექსპორტო და საიმპორტო კონტროლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”, “სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “თბილისის ეროვნული პარკის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “თუშეთის, ბაწარა-ბაბანეურის, ლაგოდეხისა და ვაშლოვანის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ზღვის, წყალსატევებისა და მდინარეთა ნაპირების რეგულირებისა და საინჟინრო დაცვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”
გ.ხუროშვილმა ასევე, III მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
დ.ლორთქიფანიძე (დადებითი შეფასება მისცა აღნიშნულ ცვილებებს)
გ.ხუროშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “მკაცრი აღრიცხვის ფორმების შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”
ი.ქურდაძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “უმაღლესი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
მანვე II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ზოგადი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
თ.წურწუმიამ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის შესახებ”
შენიშვნით გამოვიდა ლ.ვეფხვაძე.
მანვე პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ”
რ.კემულარიამ პარლამენტს II მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ”
ი.ქავთარაძემ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “დიპლომატიური სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
დ.ძაგნიძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ინფორმაციის ერთიანი სახელმწიფო რეესტრის შესახებ”
ზ.კუკავამ II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “საერთო სასამართლოების შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
კანონპროექტთან დაკავშირებით უმცირესობის სახელით სიტყვით გამოვიდა ლ.ვეფხვაძე.
ზ.კუკავამ ასევე, II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
შენიშვნით გამოვიდა კ.ანჯაფარიძე
კ.ანჯაფარიძემ II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”