22 მარტის პლენარული სხდომის
სხდომა დაიწყო – 1107სთ.
სხდომას ესწრებოდნენ    _                    .ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), .კემულარია (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), .ბაინდურაშვილი (საქართველოს ფინანსთა მინისტრი)
.ბაინდურაშვილმა პარლამენტს განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს 2011 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მომხსენებელს შეკითხვებით და მოსაზრებებით მიმართეს .თორდიამ და .ბაღათურიამ.
თანამოხსენებით გამოვიდნენ: .მელიქიშვილი, .მესტვირიშვილი (ეროვნული ბანკი), .თარხნიშვილი (კონტროლის პალატა)
.მინაშვილმა პარლამენტს განსახილველად წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტისაქართველოს პარლამენტის მეგობრობის ჯგუფების შესახებსაქართველოს პარლამენტის 2008 წლის 10 ოქტომბრის ¹340-II დადგენილებაში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე(ხორვატიის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჟგუფის შექმნასთან დაკავშირებით)
მანვე პარლამენტს განსახილველად წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტიმუდმივმოქმედი საპარლამენტო დელეგაციების შემადგენლობის განსაზღვრის შესახებსაქართველოს პარლამენტის 2008 წლის 15 ივლისის ¹209-რს დადგენილებაში ცვლილების შეტანის თაობაზე(მართლმადიდებელ საპარლამენტთაშორისო ასამბლეის შემადგენლობის თაობაზე)
.ლორთქიფანიძემ პროტესტი გამოთქვა მისი სათადარიგო ჯგუფში მოხვედრის გამო. .ბაქრაძე (განმარტება)
.კეკელიამ (ეკონომიკის მინისტრის I მოადგილე) პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა შეთანხმება საქართველოს მთავრობასა და კატარის სახელმწიფოს მთავრობას შორის საჰაერო მიმოსვლის შესახებ
.წურწუმიამ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის შესახებ
მანვე პარლამენტს II განსახილველად წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტიადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებმუხლობრივი განხილვით.
.კუკავამ ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტისაერთო სასამართლოების შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.ანჯაფარიძემ III მოსმენით განსახილველად გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მანვე წარმოადგინა ასევე, III მოსმენისათვის საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
.ალავიძემ III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიეროვნული საარქივო ფონდისა და ეროვნული არქივის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიმომხმარებელთა უფლებების დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე
.თორდიამ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიქონების ლეგალიზების შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზედა მისგან გამომდინარე კანონპროექტისაჯარო რეესტრის შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
.კემულარიამ ასევე, III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ
.ხუროშვილმა III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტითბილისის ეროვნული პარკის შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტითუშეთის, ბაწარა-ბაბანეურის, ლაგოდეხისა და ვაშლოვანის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიგარემოზე ზემოქმედების ნებართვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიჯავახეთის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ
მანვე III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტიმტირალას ეროვნული პარკის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
.ხუროშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიმკაცრი აღრიცხვის ფორმების შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
.ბალავაძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაავტომობილო ტრანსპორტის შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
.კუკავამ ასევე, I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო შესყიდვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მანვე პარლამენტს I მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო შესყიდვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზესაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.ალავიძემ I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: “ინვესტიციების სახელმწიფო მხარდაჭერის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო ქონების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სივრცითი მოწყობისა და ქალაქთმშენებლობის საფუძვლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
ორწუთიანი ტექნიკური შესვენების შემდეგ ჩატარდა რეგისტრაცია – 94
საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს 2011 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე