22 მარტის პლენარული სხდომის
სხდომა დაიწყო – 1107სთ.
სხდომას ესწრებოდნენ _ გ.ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), რ.კემულარია (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), კ.ბაინდურაშვილი (საქართველოს ფინანსთა მინისტრი)
დღის წესრიგთან დაკავშირებით შეკითხვები არ დასმულა.
ხელის აწევით დარბაზმა თანხმობა განაცხადა წარმოდგენილი დღის წესრიგის დამტკიცებაზე.
სხდომა დაიწყო საკითხების განხილვით.
კ.ბაინდურაშვილმა პარლამენტს განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს 2011 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
მომხსენებელს შეკითხვებით და მოსაზრებებით მიმართეს ლ.თორდიამ და ჯ.ბაღათურიამ.
თანამოხსენებით გამოვიდნენ: ზ.მელიქიშვილი, ა.მესტვირიშვილი (ეროვნული ბანკი), შ.თარხნიშვილი (კონტროლის პალატა)
ა.მინაშვილმა პარლამენტს განსახილველად წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი “საქართველოს პარლამენტის მეგობრობის ჯგუფების შესახებ” საქართველოს პარლამენტის 2008 წლის 10 ოქტომბრის ¹340-IIს დადგენილებაში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე” (ხორვატიის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჟგუფის შექმნასთან დაკავშირებით)
მანვე პარლამენტს განსახილველად წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი “მუდმივმოქმედი საპარლამენტო დელეგაციების შემადგენლობის განსაზღვრის შესახებ” საქართველოს პარლამენტის 2008 წლის 15 ივლისის ¹209-რს დადგენილებაში ცვლილების შეტანის თაობაზე” (მართლმადიდებელ საპარლამენტთაშორისო ასამბლეის შემადგენლობის თაობაზე)
დ.ლორთქიფანიძემ პროტესტი გამოთქვა მისი სათადარიგო ჯგუფში მოხვედრის გამო. დ.ბაქრაძე (განმარტება)
ა.კეკელიამ (ეკონომიკის მინისტრის I მოადგილე) პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა შეთანხმება “საქართველოს მთავრობასა და კატარის სახელმწიფოს მთავრობას შორის საჰაერო მიმოსვლის შესახებ”
თ.წურწუმიამ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის შესახებ”
მანვე პარლამენტს II განსახილველად წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ” მუხლობრივი განხილვით.
ზ.კუკავამ ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “საერთო სასამართლოების შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
კ.ანჯაფარიძემ III მოსმენით განსახილველად გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
მანვე წარმოადგინა ასევე, III მოსმენისათვის საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
ა.ალავიძემ III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ეროვნული საარქივო ფონდისა და ეროვნული არქივის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “მომხმარებელთა უფლებების დაცვის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე”
ლ.თორდიამ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ქონების ლეგალიზების შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე” და მისგან გამომდინარე კანონპროექტი “საჯარო რეესტრის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”
რ.კემულარიამ ასევე, III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ”
გ.ხუროშვილმა III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “თბილისის ეროვნული პარკის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “თუშეთის, ბაწარა-ბაბანეურის, ლაგოდეხისა და ვაშლოვანის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “გარემოზე ზემოქმედების ნებართვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ჯავახეთის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ”
მანვე III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “მტირალას ეროვნული პარკის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
გ.ხუროშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “მკაცრი აღრიცხვის ფორმების შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”
ვ.ბალავაძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საავტომობილო ტრანსპორტის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”
ზ.კუკავამ ასევე, I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
მანვე პარლამენტს I მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
ა.ალავიძემ I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: “ინვესტიციების სახელმწიფო მხარდაჭერის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო ქონების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სივრცითი მოწყობისა და ქალაქთმშენებლობის საფუძვლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
ორწუთიანი ტექნიკური შესვენების შემდეგ ჩატარდა რეგისტრაცია – 94
საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს 2011 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი “საქართველოს პარლამენტის მეგობრობის ჯგუფების შესახებ” საქართველოს პარლამენტის 2008 წლის 10 ოქტომბრის ¹340-IIს დადგენილებაში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი “მუდმივმოქმედი საპარლამენტო დელეგაციების შემადგენლობის განსაზღვრის შესახებ” საქართველოს პარლამენტის 2008 წლის 15 ივლისის ¹209-რს დადგენილებაში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
რეგისტრაცია – 100 მომხრე – 82
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი “საქართველოს მთავრობასა და კატარის სახელმწიფოს მთავრობას შორის საჰაერო მიმოსვლის შესახებ” შეთანხმების რატიფიცირების თაობაზე”
რეგისტრაცია – 101 მომხრე – 83
საქართველოს კანონის პროექტი “თბილისის ეროვნული პარკის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე” III მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტი “თუშეთის, ბაწარა-ბაბანეურის, ლაგოდეხისა და ვაშლოვანის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” III მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტი “გარემოზე ზემოქმედების ნებართვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე” III მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტი “ჯავახეთის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ” III მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტი “მტირალას ეროვნული პარკის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” III მოსმენა
საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “საერთო სასამართლოების შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე” III მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” III მოსმენა
რეგისტრაცია – 105 მომხრე – 85
საქართველოს კანონის პროექტი “ეროვნული საარქივო ფონდისა და ეროვნული არქივის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” III მოსმენა
რეგისტრაცია – 105 მომხრე – 82
საქართველოს კანონის პროექტი “მომხმარებელთა უფლებების დაცვის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე” III მოსმენა