სხდომას თავმჯდომარეობდა – დავით ბაქრაძე
სხდომას ესწრებოდნენ _ ი.გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), ი.ქურდაძე (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე), გ.ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), დ.ძაგნიძე (იუსტიციის მინისტრის მოადგილე), რ.კემულარია (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), გ.მამაცაშვილი (გარემოს დაცვის მინისტრის პირველი მოადგილე), თ.ჭელიძე (ეკონომიკის და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე)
რეგისტრაცია გაიარა – 94 პარლამენტის წევრმა,
დღის წესრიგთან დაკავშირებით გამოვიდა ზ.კუკავა (ითხოვა კანონპროექტის “სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტის “გადახდისუუნარობის საქმის წარმოების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” დღის მეორე ნახევარში განხილვა)
ნ.წიკლაურმა პარლამენტის წევრებს აცნობა მოსწავლე-ახალგაზრდობის სასახლეში “ვეფხისტყაოსნის” მარათონული კითხვის დაწყების თაობაზე
კ.ანჯაფარიძემ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “იუსტიციის უმაღლესი სკოლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ი.ქურდაძემ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ზოგადი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “განათლების ხარისხის განვითარების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ი.ქურდაძემ ასევე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “უმაღლესი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
ი.ქურდაძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ” I მოსმენა
გ.ჩივიაშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
მანვე I მოსმენისათვის გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “სამხედრო ვალდებულებისა და სამხედრო სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”, “საჯარო სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების და დამატების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო ქონების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების და დამატებების შეტანის თაობაზე”
თ.ჭელიძემ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა საქართვე- ლოს მთავრობასა და ბულგარეთის რესპუბლიკის მთავრობას შორის საჰაერო ტრანსპორტის სფეროში შეთანხმება”
რ.კემულარიამ რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა “საქართველოსა და ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკს შორის 2010 წლის 18 თებერვლის სასესხო ხელშეკრულების (აჭარის მყარი ნარჩენების პროექტი) N1 ცვლილების ხელშეკრულება”
მანვე პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა “საქართველოსა და საერთაშორისო განვითარების ასოციაციას შორის 2005 წლის 28 მაისს ხელმოწერილი განვითარების საკრედიტო ხელშეკრულების (სოფლის განვითარების პროექტი)” ცვლილების ხელშეკრულება”
გ.მამაცაშვილმა პარლამენტს II მოსმენით განსახილველად, მუხლობრივად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “დაცული ტერიტორიების სისტემის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
გ.მამაცაშვილმა ასევე, II მოსმენისათვის მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “იმერეთის მღვიმეების დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
გ.ხუროშვილმა ასევე II მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
მანვე II მოსმენით მუხლობრივად წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები “ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და “ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”
პ.კუბლაშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობისა და საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “საქართველოს მოქალაქეების საქართველოდან გასვლისა და საქართველოში Aშემოსვლის წესების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო რეესტრის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ელექტრონული ხელმოწერისა და ელექტრონული დოკუმენტის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო ბაჟის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
კ.ანჯაფარიძემ I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “საერთო სასამართლოების შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ნოტარიატის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”
პ.კუბლაშვილმა I მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
თ.წურწუმიამ პარლამენტს II მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
დ.ძაგნიძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე”