სხდომას თავმჯდომარეობდადავით ბაქრაძე
სხდომას ესწრებოდნენ    _                    .გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), .ქურდაძე (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე),  .ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), .ძაგნიძე (იუსტიციის მინისტრის მოადგილე), .კემულარია (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), .მამაცაშვილი (გარემოს დაცვის მინისტრის პირველი მოადგილე), .ჭელიძე (ეკონომიკის და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე)
რეგისტრაცია გაიარა – 94 პარლამენტის წევრმა,     კვორუმი – 76
დღის წესრიგთან დაკავშირებით გამოვიდა .კუკავა (ითხოვა კანონპროექტისსააღსრულებო წარმოებათა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზედა მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტისგადახდისუუნარობის საქმის წარმოების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზედღის მეორე ნახევარში განხილვა)
.წიკლაურმა პარლამენტის წევრებს აცნობა მოსწავლე-ახალგაზრდობის სასახლეშივეფხისტყაოსნისმარათონული კითხვის დაწყების თაობაზე
.ანჯაფარიძემ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიიუსტიციის უმაღლესი სკოლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ქურდაძემ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიზოგადი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიგანათლების ხარისხის განვითარების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ქურდაძემ ასევე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიუმაღლესი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
.ქურდაძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო შესყიდვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ      I მოსმენა
.ჩივიაშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მანვე I მოსმენისათვის გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “სამხედრო ვალდებულებისა და სამხედრო სამსახურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”, “საჯარო სამსახურის შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების და დამატების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო ქონების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების და დამატებების შეტანის თაობაზე
.ჭელიძემ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა საქართვე- ლოს მთავრობასა და ბულგარეთის რესპუბლიკის მთავრობას შორის               საჰაერო ტრანსპორტის სფეროში შეთანხმება
.კემულარიამ რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა საქართველოსა და ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკს შორის 2010 წლის 18 თებერვლის სასესხო ხელშეკრულების (აჭარის მყარი ნარჩენების პროექტი) N1 ცვლილების ხელშეკრულება
მანვე პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინასაქართველოსა და საერთაშორისო განვითარების ასოციაციას შორის 2005 წლის 28 მაისს ხელმოწერილი განვითარების საკრედიტო ხელშეკრულების (სოფლის განვითარების პროექტი)” ცვლილების ხელშეკრულება
.მამაცაშვილმა პარლამენტს II მოსმენით განსახილველად, მუხლობრივად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიდაცული ტერიტორიების სისტემის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
.მამაცაშვილმა ასევე, II მოსმენისათვის მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიიმერეთის მღვიმეების დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.ხუროშვილმა ასევე II მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
მანვე II მოსმენით მუხლობრივად წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტებიელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზესაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზედალიცენზიებისა და ნებართვების შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
.კუბლაშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობისა და საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: საქართველოს მოქალაქეების საქართველოდან გასვლისა და საქართველოში Aშემოსვლის წესების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, სახელმწიფო რეესტრის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ელექტრონული ხელმოწერისა და ელექტრონული დოკუმენტის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების  შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო ბაჟის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
.ანჯაფარიძემ I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტისაერთო სასამართლოების შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტინოტარიატის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ
.კუბლაშვილმა I მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
.წურწუმიამ პარლამენტს II მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ძაგნიძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე