ზ.კუკავამ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ”
შენიშვნებით გამოვიდნენ დ.ლორთქიფანიძე და ჯ.ბაღათურია
განმარტებით გამოვიდა ლ.თორდია
ბ.ბუცხრიკიძემ II მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს კონტროლის პალატის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, მუხლობრივად
განმარტებებით გამოვიდა პ.კუბლაშვილი
კ.ანჯაფარიძემ ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ამნისტიის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
გ.ხუროშვილმა პარლამენტს II მოსმენისათვის მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეებისა და დიასპორული ორგანიზაციების შესახებ”
ტერმინებთან დაკავშირებით მოსაზრებით გამოვიდა თამაზ კვაჭანტირაძე. ასევე კანონპროექტთან დაკავშირებით თავისი მოსაზრება გამოთქვა ლ.ვეფხვაძემ
გ.ხუროშვილმა ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “უმაღლესი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” (ნ.წიკლაური – მოსაზრება), “ზოგადი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სპორტის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
გ.ხუროშვილმა ასევე, II მოსმენისათვის მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “შემოსავლების სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე II მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი ,,სპეციალური პროფესიული განათლების შესახებ” და მისგან გამომდინარე კანონპროექტი “პროფესიული განათლების შესახებ” საქართველს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა პარლამენტს, ასევე წარუდგინა I მოსმენით განსახილველად საქართველოს კანონის პროექტი “ლტოლვილთა და ჰუმანიტარული სტატუსის შესახებ” და მისგან გამომდინარე კანონპროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ “112”-ის შექმნის შესახებ”
გ.ხუროშვილმა ასევე I მოსმენით განსახილველად გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საზღვაო სივრცის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”
გ.ჯაბუამ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ადგილობრივი მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და მისგან გამომდინარე კანონპროექტი “მოსაკრებლების სისტემის საფუძვლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
რ.კერვალიშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
ლ.თორდიამ I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს ლ.ვეფხვაძემ და ჯ.ბაღათურიამ
თ.წურწუმიამ ასევე I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საჰაერო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
მ.ცქიტიშვილმა I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”
ა.მინაშვილმა წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი “საქართველოს პარლამენტის მეგობრობის ჯგუფის შესახებ” საქართველოს პარლამენტის 2008 წლის 10 ოქტომბრის ¹ 340-IIს დადგენილებაში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
მან პარლამენტს გააცნო მეგობრობის ჯგუფების ახალი შემადგენლობები
მანვე წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი “მუდმივმოქმედი საპარლამენტო დელეგაციების შემადგენლობის განსაზღვრის შესახებ” საქართველოს პარლამენტის 2008 წლის 15 ივლისის ¹209-რს დადგენილებაში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ა.მინაშვილმა პარლამენტს გააცნო საქართველოს პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის მიერ 2010 წლის საშემოდგომო სესიიდან 2011 წლის საშემოდგომო სესიამდე გაწეული საქმიანობის ანგარიში
ბ.ბუცხრიკიძემ პარლამენტს წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის მიერ 2010 წლის საშემოდგომო სესიიდან 2011 წლის საშემოდგომო სესიამდე გაწეული საქმიანობის ანგარიში.
სხდომა განახლდა 1600სთ.
სხდომას ესწრებოდნენ _ გ.ხუროშვილი, ი.გორდულაძე, დ.გვინდაძე (ფინანსთა მინისტრი), შ.თარხნიშვილი (კონტროლის პალატის თავმჯდომარის მოადგილე), პ.პეტრიაშვილი (ფინანსთა მინისტრის პირველი მოადგილე)
სხდომა განახლდა დღის წესრიგით გათვალისწინებული საკითხების განხილვით.
გ.გოდაბრელიძემ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო კომპენსაციისა და სახელმწიფო აკადემიური სტიპენდიის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
ი.გორდულაძემ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა შეთანხმება “საქართველოს მთავრობასა და გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის მთავრობას შორის ფინანსური თანამშრომლობის შესახებ”
კ.ანჯაფარიძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
გ.ხუროშვილმა ასევე III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
დ.გვინდაძემ პარლამენტს წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს 2012 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ”
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს: გ.გოდაბრელიძემ, ვ.ბალავაძემ, ჯ.ბაღათურიამ, მ.ანიკაშვილმა, ლ.ვეფხვაძემ, ზ.კუკავამ, გ.ცაგარეიშვილმა, გ.ჩახვაძემ, ნ.ლალიაშვილმა, ა.ალავიძემ, გ.ახვლედიანმა, რ.მაისურაძემ, ა.მინაშვილმა, ა.სტურუამ, დ.ლორთქიფანიძემ, გ.გაბაშვილმა.
მინისტრმა დეტალურად გასცა პასუხი დასმულ შეკითხვებს
დაზუსტებისთვის გამოვიდნენ: ნ.ლალიაშვილი, ჯ.ბაღათურია, ლ.ვეფხვაძე, გ.ცაგარეიშვილი, მ.ანიკაშვილი, გ.ახვლედიანი, დ.ლორთქიფანიძე