.კუკავამ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ
შენიშვნებით გამოვიდნენ .ლორთქიფანიძე და .ბაღათურია
განმარტებით გამოვიდა .თორდია
.ბუცხრიკიძემ II მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს კონტროლის პალატის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, მუხლობრივად
განმარტებებით გამოვიდა .კუბლაშვილი
.ანჯაფარიძემ ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიამნისტიის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ხუროშვილმა პარლამენტს II მოსმენისათვის მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეებისა და დიასპორული ორგანიზაციების შესახებ
ტერმინებთან დაკავშირებით მოსაზრებით გამოვიდა თამაზ კვაჭანტირაძე. ასევე კანონპროექტთან დაკავშირებით თავისი მოსაზრება გამოთქვა .ვეფხვაძემ
.ხუროშვილმა ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “უმაღლესი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” (.წიკლაურიმოსაზრება), “ზოგადი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სპორტის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ხუროშვილმა ასევე, II მოსმენისათვის მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიშემოსავლების სამსახურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი ,,სპეციალური პროფესიული განათლების შესახებდა მისგან გამომდინარე კანონპროექტი პროფესიული განათლების შესახებსაქართველს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა პარლამენტს, ასევე წარუდგინა I მოსმენით განსახილველად საქართველოს კანონის პროექტილტოლვილთა და ჰუმანიტარული სტატუსის შესახებდა მისგან გამომდინარე კანონპროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ “112”-ის შექმნის შესახებ
.ხუროშვილმა ასევე I მოსმენით განსახილველად გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საზღვაო სივრცის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ
.ჯაბუამ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიადგილობრივი მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზედა მისგან გამომდინარე კანონპროექტიმოსაკრებლების სისტემის საფუძვლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.კერვალიშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
.თორდიამ I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს .ვეფხვაძემ და .ბაღათურიამ
.წურწუმიამ ასევე I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს საჰაერო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
.ცქიტიშვილმა I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიუკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების   შეტანის შესახებ
.მინაშვილმა წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტისაქართველოს პარლამენტის მეგობრობის ჯგუფის შესახებსაქართველოს პარლამენტის 2008 წლის 10 ოქტომბრის ¹ 340-II დადგენილებაში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
მან პარლამენტს გააცნო მეგობრობის ჯგუფების ახალი შემადგენლობები
მანვე წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტიმუდმივმოქმედი საპარლამენტო დელეგაციების შემადგენლობის განსაზღვრის შესახებსაქართველოს პარლამენტის 2008 წლის 15 ივლისის ¹209-რს დადგენილებაში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.მინაშვილმა პარლამენტს გააცნო საქართველოს პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის მიერ 2010 წლის საშემოდგომო სესიიდან 2011 წლის საშემოდგომო სესიამდე გაწეული საქმიანობის ანგარიში
.ბუცხრიკიძემ პარლამენტს წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის მიერ 2010 წლის საშემოდგომო სესიიდან 2011 წლის საშემოდგომო სესიამდე გაწეული საქმიანობის ანგარიში.
სხდომა განახლდა 1600სთ.
სხდომას ესწრებოდნენ    _                    .ხუროშვილი, .გორდულაძე, .გვინდაძე (ფინანსთა მინისტრი), .თარხნიშვილი (კონტროლის პალატის თავმჯდომარის მოადგილე),  .პეტრიაშვილი (ფინანსთა მინისტრის პირველი მოადგილე)
.გოდაბრელიძემ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი სახელმწიფო კომპენსაციისა და სახელმწიფო აკადემიური სტიპენდიის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
.გორდულაძემ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა შეთანხმებასაქართველოს მთავრობასა და გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის მთავრობას შორის ფინანსური თანამშრომლობის შესახებ
.ანჯაფარიძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ხუროშვილმა ასევე III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.გვინდაძემ პარლამენტს წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს 2012 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს: .გოდაბრელიძემ, .ბალავაძემ, .ბაღათურიამ, .ანიკაშვილმა, .ვეფხვაძემ, .კუკავამ, .ცაგარეიშვილმა, .ჩახვაძემ, .ლალიაშვილმა, .ალავიძემ, .ახვლედიანმა, .მაისურაძემ, .მინაშვილმა, .სტურუამ, .ლორთქიფანიძემ, .გაბაშვილმა.