საქართველოს კანონის პროექტი “გარემოს დაცვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ” II მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ტყის კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე” II მოსმენა
მომხრე – 68 წინააღმდეგი _ 0
საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ტყის კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ” II მოსმენა
მომხრე – 71 წინააღმდეგი _ 0
საქართველოს კანონის პროექტი “სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” II მოსმენა
მომხრე – 78 წინააღმდეგი _ 0
საქართველოს კანონის პროექტი “ქალაქ თბილისის საზღვრებში და მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებული მწვანე ნარგავებისა და სახელმწიფო ტყის ფონდის განსაკუთრებული დაცვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” II
მომხრე – 72 წინააღმდეგი _ 0
საქართველოს კანონის პროექტი “გარემოზე ზემოქმედების ნებართვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” II მოსმენა
კენჭისყრის პროცედურების დასრულების შემდეგ ი.გორდულაძემ პარლამენტს თანხმობისთვის წარუდგინა ელჩობის კანდიდატები: ლევან მეტრეველი (კანადაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად), სალომე სამადაშვილი (ევროკავშირში საქართველოს წარმომადგენლად და ბელგიის სამეფოში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად), გრიგოლ მგალობლიშვილი (ნატოსთან საქართველოს წარმომადგენლად), კონსტანტინე გაბაშვილი (ქ. რომში განლაგებულ გაეროს საერთაშორისო ორგანიზაციებში (FAO, IFAD, ჭFP) საქართველოს მუდმივ წარმომადგენლად და იტალიის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად), ზურაბ ჭიაბერაშვილი (ჟენევაში გაეროს განყოფილებებსა და სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციებში საქართველოს მუდმივ წარმომადგენლად და შვეიცარიის კონფედერაციაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად), მამუკა კუდავა (იუნესკოში საქართველოს მუდმივ წარმომადგენლად და საფრანგეთის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად), პაატა გაფრინდაშვილი (ავსტრიის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად და ევროპის უსაფრთხოებისა და თანამშრომლობის ორგანიზაციასა და ქ. ვენაში განლაგებულ საერთაშორისო ორგანიზაციებში საქართველოს მუდმივ წარმომადგენლად)
მომხსენებელმა პარლამენტს გააცნო მათი შრომითი ბიოგრაფიები.
კანდიდატებთან დაკავშირებით აზრი გამოთქვეს: ე.კვერნაძემ, დ.დარჩიაშვილმა, შ.მალაშხიამ, ო.თოიძემ, მ.მაჭავარიანმა
ვ.ბალავაძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საავტომობილო ტრანსპორტის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”
მთავრობის პოზიცია აღნიშნულ კანონპროექტთან დაკავშირებით წარმოადგინა გ.ხუროშვილმა
რ.კემულარიამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ”
გასათვალისწინებელი შენიშვნებით გამოვიდა ზ.კუკავა
პ.კუბლაშვილმა III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
ა.ალავიძემ ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “საკონსტიტუციო სამართალწარმოების შესახებ” საქართველოს კანონში დამატებებისა და ცვლილების შეტანის თაობაზე”
პ.კუბლაშვილმა პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ”
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
ზ.კუკავამ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
ზ.კუკავამ ასევე, II მოსმენისათვის, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
ა.ალავიძემ პარლამენტს II მოსმენით, პუნქტობრივად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურისა და ვადების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
დ.ძაგნიძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ინფორმაციის ერთიანი სახელმწიფო რეესტრის შესახებ” III მოსმენა
ნ.ენუქიძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “რეგულირების საფასურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ”
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “ნავთობისა და გაზის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში დამატების შეტანის შესახებ”
ნ.ენუქიძემ ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ტყის კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
მანვე II მოსმენისათვის გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტები - “ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე” და “ტყის ფონდის მართვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
სხდომა განახლდა 1630 საათზე.
სხდომას ესწრებოდნენ – გ.ხუროშვილი, დ.ძაგნიძე, გ.მამაცაშვილი (გარემოს დაცვის მინისტრის I მოადგილე), თ.ჭელიძე (საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე)
ზ.კუკავამ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსში დამატების შეტანის შესახებ”
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ქობულეთისა და ანაკლიის თავისუფალი ტურისტული ზონების განვითარების ხელშეწყობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
გ.ხუროშვილმა III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილების და საქმიანობის წესის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი “საქართველოს ზღვის, წყალსატევებისა და მდინარეთა ნაპირების რეგულირებისა და საინჟინრო დაცვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
გ.ხუროშვილმა ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
შენიშვნით გამოვიდა მ.მაჭავარიანი
მომხსენებელმა ასევე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “გარემოს დაცვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “გარემოს დაცვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს ტყის კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ტყის კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ქალაქ თბილისის საზღვრებში და მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებული მწვანე ნარგავებისა და სახელმწიფო ტყის ფონდის განსაკუთრებული დაცვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “გარემოზე ზემოქმედების ნებართვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
გ.ხუროშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ” და “საჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურისა და ვადების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
გ.ხუროშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
დ.ძაგნიძემ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საჯარო სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
კ.ანჯაფარიძემ II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საჯარო სამსახურში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”
მანვე II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საჯარო სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
მანვე პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
გ.მამაცაშვილმა I მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “დაცული ტერიტორიების სისტემის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
კომიტეტის სახელით მოსაზრებით გამოვიდა გ.იმნაძე
მომხსენებელმა ასევე, I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “იმერეთის მღვიმეების დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
თ.ჭელიძემ I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სტანდარტიზაციის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მომხსენებელმა ასევე, I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “პროდუქციის და მომსახურების სერტიფიკაციის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
მომხსენებელს შეკითხვით და შენიშვნით მიმართა სხდომის თავმჯდომარემ
მ.მაჭავარიანმა დაავალა პ.კუბლაშვილს აღნიშნული კანონპროექტის II მოსმენით წარმოდგენამდე მის მომზადებაში მონაწილეობის მიღება.
ა.ალავიძემ I მოსმენით განსახილველად გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებისა და დამატების შეტანის შესახებ”
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა მ.მაჭავარიანმა
რ.კერვალიშვილმა განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი “გენდერული თანასწორობის უზრუნველსაყოფად განსახორციელებელი 2011-2013 წლების სამოქმედო გეგმის დამტკიცების შესახებ”
ამით დღის წესრიგით გათვალისწინებული საკითხების განხილვა დასრულდა. კენჭისყრებამდე გამოცხადდა ტექნიკური შესვენება.
შესვენების შემდეგ ჩატარდა რეგისტრაცია – 82, კვორუმი – 76
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი “სალომე სამადაშვილის ევროკავშირში საქართველოს წარმომადგენლად და ბელგიის სამეფოში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად დანიშვნაზე თანხმობის მიცემის შესახებ”
ა.მინაშვილი (შენიშვნა)
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი “ლევან მეტრეველის კანადაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად დანიშვნაზე თანხმობის მიცემის შესახებ”
მომხრე – 80 წინააღმდეგი _ 0
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი “გრიგოლ მგალობლიშვილის ნატოსთან საქართველოს წარმომადგენლად დანიშვნაზე თანხმობის მიცემის შესახებ”
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი “კონსტანტინე გაბაშვილის ქ. რომში განლაგებულ გაეროს საერთაშორისო ორგანიზაციებში (FAO, IFAD, ჭFP) საქართველოს მუდმივ წარმომადგენლად და იტალიის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად დანიშვნაზე თანხმობის მიცემის შესახებ”
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი “ზურაბ ჭიაბერაშვილის ჟენევაში გაეროს განყოფილებებსა და სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციებში საქართველოს მუდმივ წარმომადგენლად და შვეიცარიის კონფედერაციაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად დანიშვნაზე თანხმობის მიცემის შესახებ”
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი “მამუკა კუდავას იუნესკოში საქართველოს მუდმივ წარმომადგენლად და საფრანგეთის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად დანიშვნაზე თანხმობის მიცემის შესახებ”
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი “პაატა გაფრინდაშვილის ავსტრიის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად და ევროპის უსაფრთხოებისა და თანამშრომლობის ორგანიზაციასა და ქ. ვენაში განლაგებულ საერთაშორისო ორგანიზაციებში საქართველოს მუდმივ წარმომადგენლად დანიშვნაზე თანხმობის მიცემის შესახებ”
საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” III მოსმენა
მომხრე – 83 წინააღმდეგი _ 0
საქართველოს კანონის პროექტი “საკონსტიტუციო სამართალწარმოების შესახებ” საქართველოს კანონში დამატებებისა და ცვლილების შეტანის თაობაზე” III მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ” III მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ” III მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” III მოსმენა
მომხრე – 79 წინააღმდეგი _ 0
საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” III მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტი “ინფორმაციის ერთიანი სახელმწიფო რეესტრის შესახებ” III მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტი “საჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურისა და ვადების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” II მოსმენა