საქართველოს კანონის პროექტიგარემოს დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზესაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ” II მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ტყის კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე” II მოსმენა
მომხრე – 68                            წინააღმდეგი _ 0
საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ტყის კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზესაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ” II მოსმენა
მომხრე – 71                            წინააღმდეგი _ 0
საქართველოს კანონის პროექტისამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” II მოსმენა
მომხრე – 78                            წინააღმდეგი _ 0
საქართველოს კანონის პროექტი ქალაქ თბილისის საზღვრებში და მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებული მწვანე ნარგავებისა და სახელმწიფო ტყის ფონდის განსაკუთრებული დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე II მოსმენა
მომხრე – 72                            წინააღმდეგი _ 0
საქართველოს კანონის პროექტიგარემოზე ზემოქმედების ნებართვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” II მოსმენა
მომხრე – 77                            წინააღმდეგი _ 0
კენჭისყრის პროცედურების დასრულების შემდეგ .გორდულაძემ პარლამენტს თანხმობისთვის წარუდგინა ელჩობის კანდიდატები: ლევან მეტრეველი (კანადაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად), სალომე სამადაშვილი (ევროკავშირში საქართველოს წარმომადგენლად და ბელგიის სამეფოში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად),  გრიგოლ მგალობლიშვილი (ნატოსთან საქართველოს წარმომადგენლად), კონსტანტინე გაბაშვილი (. რომში განლაგებულ გაეროს საერთაშორისო ორგანიზაციებში (FAO, IFAD, FP) საქართველოს მუდმივ წარმომადგენლად და იტალიის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად), ზურაბ ჭიაბერაშვილი (ჟენევაში გაეროს განყოფილებებსა და სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციებში საქართველოს მუდმივ წარმომადგენლად და შვეიცარიის კონფედერაციაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად), მამუკა კუდავა (იუნესკოში საქართველოს მუდმივ წარმომადგენლად და საფრანგეთის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად), პაატა გაფრინდაშვილი (ავსტრიის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად და ევროპის უსაფრთხოებისა და თანამშრომლობის ორგანიზაციასა და . ვენაში განლაგებულ საერთაშორისო ორგანიზაციებში საქართველოს მუდმივ წარმომადგენლად)
მომხსენებელმა პარლამენტს გააცნო მათი შრომითი ბიოგრაფიები.
კანდიდატებთან დაკავშირებით აზრი გამოთქვეს: .კვერნაძემ, .დარჩიაშვილმა, .მალაშხიამ, .თოიძემ, .მაჭავარიანმა
.ბალავაძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაავტომობილო ტრანსპორტის შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
მთავრობის პოზიცია აღნიშნულ კანონპროექტთან დაკავშირებით წარმოადგინა .ხუროშვილმა
.კემულარიამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ
გასათვალისწინებელი შენიშვნებით გამოვიდა .კუკავა
.კუბლაშვილმა III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
.ალავიძემ ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტისაქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტისაკონსტიტუციო სამართალწარმოების შესახებსაქართველოს კანონში დამატებებისა და ცვლილების შეტანის თაობაზე
.კუბლაშვილმა პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
.კუკავამ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო შესყიდვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო შესყიდვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზესაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.კუკავამ ასევე, II მოსმენისათვის, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
.ალავიძემ პარლამენტს II მოსმენით, პუნქტობრივად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურისა და ვადების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
.ძაგნიძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიინფორმაციის ერთიანი სახელმწიფო რეესტრის შესახებ        III მოსმენა
.ენუქიძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტირეგულირების საფასურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “ნავთობისა და გაზის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში დამატების შეტანის შესახებ
.ენუქიძემ ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ტყის კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
მანვე II მოსმენისათვის გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტები - ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზედა ტყის ფონდის მართვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
სხდომა განახლდა 1630 საათზე.
სხდომას თავმჯდომარეობდნენმიხეილ მაჭავარიანი
სხდომას ესწრებოდნენ   .ხუროშვილი, .ძაგნიძე, .მამაცაშვილი (გარემოს დაცვის მინისტრის I მოადგილე), .ჭელიძე (საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე)
.კუკავამ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსში დამატების შეტანის შესახებ
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიქობულეთისა და ანაკლიის თავისუფალი ტურისტული ზონების განვითარების ხელშეწყობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.ხუროშვილმა III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილების და საქმიანობის წესის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზესაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტისაქართველოს ზღვის, წყალსატევებისა და მდინარეთა ნაპირების რეგულირებისა და საინჟინრო დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
.ხუროშვილმა ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
შენიშვნით გამოვიდა .მაჭავარიანი
მომხსენებელმა ასევე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “გარემოს დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “გარემოს დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზესაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს ტყის კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ტყის კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზესაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, ქალაქ თბილისის საზღვრებში და მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებული მწვანე ნარგავებისა და სახელმწიფო ტყის ფონდის განსაკუთრებული დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”,გარემოზე ზემოქმედების ნებართვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ხუროშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტებისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ დასაჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურისა და ვადების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
.ხუროშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიუცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ძაგნიძემ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაჯარო სამსახურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
.ანჯაფარიძემ II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაჯარო სამსახურში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაჯარო სამსახურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მანვე პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
.მამაცაშვილმა I მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიდაცული ტერიტორიების სისტემის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
კომიტეტის სახელით მოსაზრებით გამოვიდა .იმნაძე
მომხსენებელმა ასევე, I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიიმერეთის მღვიმეების დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.ჭელიძემ I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისტანდარტიზაციის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მომხსენებელმა ასევე, I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიპროდუქციის და მომსახურების სერტიფიკაციის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მომხსენებელს  შეკითხვით და შენიშვნით მიმართა სხდომის თავმჯდომარემ
.მაჭავარიანმა დაავალა .კუბლაშვილს აღნიშნული კანონპროექტის II მოსმენით წარმოდგენამდე მის მომზადებაში მონაწილეობის მიღება.
.ალავიძემ I მოსმენით განსახილველად გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებისა და დამატების შეტანის შესახებ
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა .მაჭავარიანმა
.კერვალიშვილმა განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტიგენდერული თანასწორობის უზრუნველსაყოფად განსახორციელებელი 2011-2013 წლების სამოქმედო გეგმის დამტკიცების შესახებ
ამით დღის წესრიგით გათვალისწინებული საკითხების განხილვა დასრულდა. კენჭისყრებამდე გამოცხადდა ტექნიკური შესვენება.
შესვენების შემდეგ ჩატარდა რეგისტრაცია – 82,     კვორუმი – 76
საქართველოს   პარლამენტის   დადგენილების   პროექტისალომე სამადაშვილის ევროკავშირში საქართველოს წარმომადგენლად და ბელგიის სამეფოში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად დანიშვნაზე თანხმობის მიცემის შესახებ
.მინაშვილი (შენიშვნა)
საქართველოს  პარლამენტის  დადგენილების  პროექტილევან მეტრეველის კანადაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად დანიშვნაზე თანხმობის მიცემის შესახებ
მომხრე – 80                            წინააღმდეგი _ 0
საქართველოს   პარლამენტის   დადგენილების   პროექტიგრიგოლ მგალობლიშვილის ნატოსთან საქართველოს წარმომადგენლად დანიშვნაზე თანხმობის მიცემის შესახებ
საქართველოს   პარლამენტის   დადგენილების   პროექტიკონსტანტინე გაბაშვილის . რომში განლაგებულ გაეროს საერთაშორისო ორგანიზაციებში (FAO, IFAD, FP) საქართველოს მუდმივ წარმომადგენლად და იტალიის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად დანიშვნაზე თანხმობის მიცემის შესახებ
საქართველოს   პარლამენტის   დადგენილების   პროექტიზურაბ ჭიაბერაშვილის ჟენევაში გაეროს განყოფილებებსა და სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციებში საქართველოს მუდმივ წარმომადგენლად და შვეიცარიის კონფედერაციაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად დანიშვნაზე თანხმობის მიცემის შესახებ
საქართველოს   პარლამენტის   დადგენილების   პროექტიმამუკა კუდავას  იუნესკოში საქართველოს მუდმივ წარმომადგენლად და საფრანგეთის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად დანიშვნაზე თანხმობის მიცემის შესახებ
მომხრე – 81                            წინააღმდეგი _ 0
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტიპაატა გაფრინდაშვილის ავსტრიის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად და ევროპის უსაფრთხოებისა და თანამშრომლობის ორგანიზაციასა და . ვენაში განლაგებულ საერთაშორისო ორგანიზაციებში საქართველოს მუდმივ წარმომადგენლად დანიშვნაზე თანხმობის მიცემის შესახებ
საქართველოს ორგანული კანონის პროექტისაქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” III მოსმენა
მომხრე – 83                            წინააღმდეგი _ 0
საქართველოს კანონის პროექტისაკონსტიტუციო სამართალწარმოების შესახებსაქართველოს კანონში დამატებებისა და ცვლილების შეტანის თაობაზე” III მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ” III მოსმენა
მომხრე – 75                            წინააღმდეგი _ 0
საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ     III მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო შესყიდვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე   III მოსმენა
მომხრე – 79                            წინააღმდეგი _ 0
საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო შესყიდვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზესაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” III მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტიინფორმაციის ერთიანი სახელმწიფო რეესტრის შესახებ” III მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ II მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტისაჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურისა და ვადების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე   II მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტირეგულირების საფასურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ” II მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტილიცენზიებისა და ნებართვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე   II მოსმენა