4035-რს, 15.12.2010 - საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
4042-რს, 15.12.2010 - "ზოგადი განათლების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
4046-რს, 15.12.2010 - საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში დამატებებისა და ცვლილების შეტანის შესახებ
4049-რს, 15.12.2010 -"საქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობისა და საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებ" საქართველოს კანონში  ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
4050-რს, 15.12.2010 - "საქართველოს მოქალაქეების საქართველოდან გასვლისა და საქართველოში შემოსვლის წესების შესახებ" საქართველოს კანონში დამატებებისა და ცვლილების შეტანის თაობაზე
4051-რს, 15.12.2010 - "სამოქალაქო აქტების რეგისტრაციის შესახებ" საქართველოს კანონში დამატებებისა და ცვლილებების შეტანის თაობაზე
4052-რს, 15.12.2010 - "სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და  დამატებების შეტანის თაობაზე
4053-რს, 15.12.2010 - "სახელმწიფო რეესტრის შესახებ" საქართველოს კანონში დამატებისა და ცვლილებების შეტანის თაობაზე
4054-რს, 15.12.2010 - "უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე