მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა ლ.ვეფხვაძემ
თანამოხსენებით გამოვიდა გ.ხუროშვილი
კანონპროექტთან დაკავშირებით მოსაზრება გამოთქვა გ.ჩახვაძემ
ზ.კუკავამ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს არქივის მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურის შესახებ”
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი “ეროვნული საარქივო ფონდისა და ეროვნული არქივის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ზ.კუკავამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე ასევე I მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ”
მ.ჭოღოშვილმა (საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრის მოადგილე) პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა შეთანხმება “საქართველოს მთავრობასა და გაერთიანებული ერების განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის ორგანიზაციას (UNESCO) შორის საქართველოს ეროვნულ მუზეუმსა და UNESCO–ს შორის არსებული თანამშრომლობის განვითარების შესახებ”
რ.კემულარიამ პარლამენტს, ასევე რატიფიცირებისათვის წარუდგინა “საფრანგეთის რესპუბლიკის მთავრობის სახელით მოქმედ NATIXIS-სა და საქართველოს (საქართველოს მთავრობა) სახელით მოქმედ საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს შორის სესხის და გრანტის ხელშეკრულება (2011 წლის 7 ოქტომბერს საფრანგეთის რესპუბლიკის მთავრობასა და საქართველოს (საქართველოს მთავრობა) შორის ხელმოწერილი ფინანსური პროტოკოლის განხორციელების მიზნით)”
მანვე რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა შეთანხმება “საქართველოს მთავრობასა და ინდოეთის რესპუბლიკის მთავრობას შორის შემოსავლებსა და კაპიტალზე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილებისა და გადასახადების გადაუხდელობის აღკვეთის შესახებ”
რ.კემულარიამ ასევე რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა “ამერიკის შეერთებულ შტატებსა და საქართველოს შორის დახმარების შესახებ (ინფრასტრუქტურისა და ეკონომიკური შესაძლებლობების გაუმჯობესებისა და იძულებით გადაადგილებული პირების მხარდაჭერისათვის)” ხელშეკრულების ცვლილება ნომერი ერთი”
მანვე პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საბიუჯეტო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და მისგან გამომდინარე კანონპროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
რ.კემულარიამ ასევე I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ” და მისგან გამომდინარე კანონპროექტები: “ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”
ა.ალავიძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ”
კ.ანჯაფარიძემ ასევე II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ”
ვ.ბალავაძემ I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ”
მანვე I მოსმენით განსახილველად გამოიტანა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ვ.ბალავაძემ ასევე I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ხ.გოგორიშვილმა პარლამენტს III მოსმენით წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტი “საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
გ.ხუროშვილმა II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სარეგისტრაციო მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა მთავრობის დავალებით (განკარგულება კანონპროექტის გაწვევის თაობაზე - ¹1911, 2011 წლის 8 ოქტომბერი საფუძველზე) ითხოვა კანონპროექტის “უმაღლესი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” (II მოსმენა) განუხილავად დატოვება ამ ეტაპზე აქტუალობის დაკარგვის გამო
გ.ჭელიძემ წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის რეგიონული პოლიტიკის, თვითმმართველობისა და მაღალმთიანი რეგიონების კომიტეტის ანგარიში (2010 წლის 1 სექტემბერი _ 2011 წლის 1 სექტემბერი)
სხდომა განახლდა 1610სთ.