მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა .ვეფხვაძემ
თანამოხსენებით გამოვიდა .ხუროშვილი
კანონპროექტთან დაკავშირებით მოსაზრება გამოთქვა .ჩახვაძემ
.კუკავამ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს არქივის მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურის შესახებ
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი ეროვნული საარქივო ფონდისა და ეროვნული არქივის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.კუკავამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე ასევე I მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ
.ჭოღოშვილმა (საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრის მოადგილე) პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა შეთანხმებასაქართველოს მთავრობასა და გაერთიანებული ერების განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის ორგანიზაციას (UNESCO) შორის საქართველოს ეროვნულ მუზეუმსა და UNESCO შორის არსებული თანამშრომლობის განვითარების შესახებ
.კემულარიამ პარლამენტს, ასევე რატიფიცირებისათვის წარუდგინა საფრანგეთის რესპუბლიკის მთავრობის სახელით მოქმედ NATIXIS-სა და საქართველოს (საქართველოს მთავრობა) სახელით მოქმედ საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს შორის სესხის და გრანტის ხელშეკრულება (2011 წლის 7 ოქტომბერს საფრანგეთის რესპუბლიკის მთავრობასა და საქართველოს (საქართველოს მთავრობა) შორის ხელმოწერილი ფინანსური პროტოკოლის განხორციელების მიზნით)”
მანვე რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა შეთანხმებასაქართველოს მთავრობასა და ინდოეთის რესპუბლიკის მთავრობას შორის შემოსავლებსა და კაპიტალზე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილებისა და გადასახადების გადაუხდელობის აღკვეთის შესახებ
.კემულარიამ ასევე რატიფიცირებისათვის წარმოადგინაამერიკის შეერთებულ შტატებსა და საქართველოს შორის დახმარების შესახებ (ინფრასტრუქტურისა და ეკონომიკური შესაძლებლობების გაუმჯობესებისა და იძულებით გადაადგილებული პირების მხარდაჭერისათვის)” ხელშეკრულების ცვლილება ნომერი ერთი
მანვე პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საბიუჯეტო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზედა მისგან გამომდინარე კანონპროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.კემულარიამ ასევე I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტილატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებდა მისგან გამომდინარე კანონპროექტები: “ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ
.ალავიძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ
.ანჯაფარიძემ ასევე II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ
.ბალავაძემ I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ
მანვე I მოსმენით განსახილველად გამოიტანა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ბალავაძემ ასევე I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.გოგორიშვილმა პარლამენტს III მოსმენით წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტი საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
.ხუროშვილმა II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისარეგისტრაციო მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა მთავრობის დავალებით (განკარგულება კანონპროექტის გაწვევის თაობაზე - ¹1911, 2011 წლის 8 ოქტომბერი საფუძველზე) ითხოვა კანონპროექტისუმაღლესი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” (II მოსმენა) განუხილავად დატოვება ამ ეტაპზე აქტუალობის დაკარგვის გამო
.ჭელიძემ წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის რეგიონული პოლიტიკის, თვითმმართველობისა და მაღალმთიანი რეგიონების კომიტეტის ანგარიში (2010 წლის 1 სექტემბერი _ 2011 წლის 1 სექტემბერი)