სხდომას თავმჯდომარეობდამიხეილ მაჭავარიანი, გიორგი წერეთელი
სხდომას ესწრებოდნენ    _                    .გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), .ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), .ქურდაძე (განათლების მინისტრის მოადგილე), .მამაცაშვილი (გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის პირველი მოადგილე)
რეგისტრაცია გაიარა – 65 პარლამენტის წევრმა,     კვორუმი – 76
რეგლამენტის მიხედვით გამოცხადდა 15-წუთიანი შესვენება.
დღის წესრიგთან დაკავშირებით შეკითხვა დასვა .ცაგარეიშვილმა.
განცხადებებით გამოვიდნენ: .დავითაია (აფხაზეთში დაწყებული მოსახლეობის უკანონო აღწერის თაობაზე; მოითხოვა ამ საკითხთან დაკავშირებით საგარეო საქმეთა სამინისტროს რეაგირება), .მაჭავარიანი (აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით დავალება მიეცა საორგანიზაციო დეპარტამენტს), .ვეფხვაძე (ზოგიერთ რეგიონში არსებული კოლექტიური მრიცხველების გამო ვაუჩერების დარიგებასთან დაკავშირებული პრობლემების თაობაზე), .გაბაშვილი (განმარტება .ვეფხვაძის გამოსვლასთან დაკავშირებით), .მაჭავარიანი (განმარტება), .ლალიაშვილი (ბრალი დასდო სასამართლო სისტემას პროკურატურის მითითებების და სურვილების შესრულებაში), .ანიკაშვილი (დაზღვევის სისტემის და საერთოდ ჯანდაცვაში არსებული დღემდე მოუგვარებელი ხარვეზების თაობაზე), .ბაღათურია (სოციალური მომსახურების სააგენტოს სტატისტიკური მონაცემების თაობაზე), .ლორთქიფანიძე (პოლიციელების მხრიდან ადამიანის უფლებების დარღვევების ფაქტებთან დაკავშირებით), .ერგემლიძე (მხატვართა კავშირის თავმჯდომარის არჩევნების დროს დაშვებულ დარღვევებზე),  .მინაშვილი (კომენტარი ოპონენტების განცხადებებთან დაკავშირებით), .წურწუმია (განმარტება ელექტროვაუჩერების დარიგებასთან დაკავშირებით), .წერეთელი (კომენტარი ოპონენტების გამოსვლებთან დაკავშირებით), .თორდია (განმარტება ოპონენტებს დევნილების პრობლემებთან დაკავშირებით), .მაჭავარიანი (განმარტება), .ცისკარიშვილი (კომენტარი ოპოზიციის წარმომადგენლების განცხადებებთან დაკავშირებით), .თარგამაძე (ზოგადად ყველა პრობლემურ საკითხთან დაკავშირებით), .მაჭავარიანი (განმარტება), .ვეფხვაძე, .წერეთელი, .მელიქიშვილი.
განცხადებების დასრულების შემდეგ .ხუროშვილმა პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტებისააღსრულებო წარმოებათა შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზედასაჯარო რეესტრის შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
მანვე III მომსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საბიუჯეტო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
.ქურდაძემ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიპროფესიული განათლების შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
.ქურდაძემ ასევე, III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიზოგადი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიმეცნიერების, ტექნოლოგიების და მათი განვითარების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ქურდაძემ ასევე, III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიუმაღლესი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიტრანსპორტის სფეროს მართვისა და რეგულირების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “მეზღვაურთა მომზადებისა და დიპლომირების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სარეგისტრაციო მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “საავტომობილო ტრანსპორტის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს საჰაერო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”, “საზღვაო-სამაშველო სამსახურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს საზღვაო სივრცის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს საზღვაო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ
.ხუროშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, პუნქტობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიიურიდიული დახმარების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტიადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
.ხუროშვილმა პარლამენტს ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიპატიმრობის კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს .ბაღათურიამ და .ცაგარეიშვილმა.
აღნიშნულ კანონპროექტთან დაკავშირებით თავისი ალტერნატიული წინადადება წარმოადგინა .ცაგარეიშვილმა.
ასევე, პარლამენტს თავისი ალტერნატიული წინადადება წარუდგინა .ბაღათურიამ, რომელიც მოგვიანებით მოხსნა კენჭისყრიდან.
წარმოდგენილ ალტერნატივებთან დაკავშირებით სიტყვით გამოვიდა .თორდია.
შემაჯამებელი სიტყვით გამოვიდა .ხუროშვილი.
მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო კომპენსაციისა და სახელმწიფო აკადემიური სტიპენდიის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მოსაზრება გამოთქვა .გოდაბრელიძემ.
.ხუროშვილმა ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიელექტრონული კომუნიკაციების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებდა მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტიფასიანი ქაღალდების ბაზრის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
.ქურდაძემ I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიზოგადი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
შენიშვნები გამოთქვა .როინიშვილმა.
.ქურდაძემ ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაჯარო სამართლის იურიდიული პირის შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
.გორდულაძემ პარლამენტს თანხმობისთვის წარუდგინა ბესარიონ ალავიძის კანდიდატურა საქართველოს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლის თანამდებობაზე ასარჩევად. Mმან პარლამენტის წევრებს გააცნო კანდიდატის შრომითი ბიოგრაფია.
კომიტეტის სახელით გამოვიდა .ანჯაფარიძე.
.გორდულაძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისამხედრო ვალდებულებისა და სამხედრო სამსახურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ
მანვე პარლამენტის წევრებს გააცნო საქართველოს პრეზიდენტის მომართვაავღანეთში უსაფრთხოების ხელშეწყობის საერთაშორისო ძალების შემადგენლობაში (ISAF) სამშვიდობო მისიაში მონაწილეობის მისაღებად საფრანგეთის კონტინგენტის დაქვემდებარებაში დამატებით არტილერიის ინსტრუქტორთა ჯგუფის გაგზავნაზე საქართველოს პარლამენტის თანხმობის მიცემის შესახებ
.ნადაშვილმა წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტისაქართველოს კონტროლის პალატის 2010 წლის საფინანსო-ეკონომიკური საქმიანობის აუდიტის განმახორციელებელი დროებითი კომისიის  უფლებამოსილების ვადის გაგრძელების შესახებ