22 თებერვლის პლენარული სხდომის
სხდომა დაიწყო – 1105სთ.
სხდომას თავმჯდომარეობდა – მიხეილ მაჭავარიანი, გიორგი წერეთელი
სხდომას ესწრებოდნენ _ ი.გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), გ.ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), ი.ქურდაძე (განათლების მინისტრის მოადგილე), გ.მამაცაშვილი (გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის პირველი მოადგილე)
რეგისტრაცია გაიარა – 65 პარლამენტის წევრმა,
რეგლამენტის მიხედვით გამოცხადდა 15-წუთიანი შესვენება.
დღის წესრიგთან დაკავშირებით შეკითხვა დასვა გ.ცაგარეიშვილმა.
განცხადებებით გამოვიდნენ: პ.დავითაია (აფხაზეთში დაწყებული მოსახლეობის უკანონო აღწერის თაობაზე; მოითხოვა ამ საკითხთან დაკავშირებით საგარეო საქმეთა სამინისტროს რეაგირება), მ.მაჭავარიანი (აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით დავალება მიეცა საორგანიზაციო დეპარტამენტს), ლ.ვეფხვაძე (ზოგიერთ რეგიონში არსებული კოლექტიური მრიცხველების გამო ვაუჩერების დარიგებასთან დაკავშირებული პრობლემების თაობაზე), გ.გაბაშვილი (განმარტება ლ.ვეფხვაძის გამოსვლასთან დაკავშირებით), მ.მაჭავარიანი (განმარტება), ნ.ლალიაშვილი (ბრალი დასდო სასამართლო სისტემას პროკურატურის მითითებების და სურვილების შესრულებაში), მ.ანიკაშვილი (დაზღვევის სისტემის და საერთოდ ჯანდაცვაში არსებული დღემდე მოუგვარებელი ხარვეზების თაობაზე), ჯ.ბაღათურია (სოციალური მომსახურების სააგენტოს სტატისტიკური მონაცემების თაობაზე), დ.ლორთქიფანიძე (პოლიციელების მხრიდან ადამიანის უფლებების დარღვევების ფაქტებთან დაკავშირებით), ნ.ერგემლიძე (მხატვართა კავშირის თავმჯდომარის არჩევნების დროს დაშვებულ დარღვევებზე), ა.მინაშვილი (კომენტარი ოპონენტების განცხადებებთან დაკავშირებით), თ.წურწუმია (განმარტება ელექტროვაუჩერების დარიგებასთან დაკავშირებით), გ.წერეთელი (კომენტარი ოპონენტების გამოსვლებთან დაკავშირებით), ლ.თორდია (განმარტება ოპონენტებს დევნილების პრობლემებთან დაკავშირებით), მ.მაჭავარიანი (განმარტება), პ.ცისკარიშვილი (კომენტარი ოპოზიციის წარმომადგენლების განცხადებებთან დაკავშირებით), გ.თარგამაძე (ზოგადად ყველა პრობლემურ საკითხთან დაკავშირებით), მ.მაჭავარიანი (განმარტება), ლ.ვეფხვაძე, გ.წერეთელი, ზ.მელიქიშვილი.
განცხადებების დასრულების შემდეგ გ.ხუროშვილმა პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები “სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე” და “საჯარო რეესტრის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მომსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საბიუჯეტო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
ი.ქურდაძემ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “პროფესიული განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”
ი.ქურდაძემ ასევე, III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ზოგადი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “მეცნიერების, ტექნოლოგიების და მათი განვითარების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ი.ქურდაძემ ასევე, III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “უმაღლესი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ტრანსპორტის სფეროს მართვისა და რეგულირების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “მეზღვაურთა მომზადებისა და დიპლომირების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სარეგისტრაციო მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “საავტომობილო ტრანსპორტის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს საჰაერო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”, “საზღვაო-სამაშველო სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს საზღვაო სივრცის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს საზღვაო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”
გ.ხუროშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, პუნქტობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “იურიდიული დახმარების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი “ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
გ.ხუროშვილმა პარლამენტს ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “პატიმრობის კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს ჯ.ბაღათურიამ და გ.ცაგარეიშვილმა.
აღნიშნულ კანონპროექტთან დაკავშირებით თავისი ალტერნატიული წინადადება წარმოადგინა გ.ცაგარეიშვილმა.
ასევე, პარლამენტს თავისი ალტერნატიული წინადადება წარუდგინა ჯ.ბაღათურიამ, რომელიც მოგვიანებით მოხსნა კენჭისყრიდან.
წარმოდგენილ ალტერნატივებთან დაკავშირებით სიტყვით გამოვიდა ლ.თორდია.
შემაჯამებელი სიტყვით გამოვიდა გ.ხუროშვილი.
მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო კომპენსაციისა და სახელმწიფო აკადემიური სტიპენდიის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
გ.ხუროშვილმა ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ” და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი “ფასიანი ქაღალდების ბაზრის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
ი.ქურდაძემ I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ზოგადი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
შენიშვნები გამოთქვა გ.როინიშვილმა.
ი.ქურდაძემ ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საჯარო სამართლის იურიდიული პირის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”
ი.გორდულაძემ პარლამენტს თანხმობისთვის წარუდგინა ბესარიონ ალავიძის კანდიდატურა საქართველოს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლის თანამდებობაზე ასარჩევად. Mმან პარლამენტის წევრებს გააცნო კანდიდატის შრომითი ბიოგრაფია.
კომიტეტის სახელით გამოვიდა კ.ანჯაფარიძე.
ი.გორდულაძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სამხედრო ვალდებულებისა და სამხედრო სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ”
მანვე პარლამენტის წევრებს გააცნო საქართველოს პრეზიდენტის მომართვა “ავღანეთში უსაფრთხოების ხელშეწყობის საერთაშორისო ძალების შემადგენლობაში (ISAF) სამშვიდობო მისიაში მონაწილეობის მისაღებად საფრანგეთის კონტინგენტის დაქვემდებარებაში დამატებით არტილერიის ინსტრუქტორთა ჯგუფის გაგზავნაზე საქართველოს პარლამენტის თანხმობის მიცემის შესახებ”
დ.ნადაშვილმა წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი “საქართველოს კონტროლის პალატის 2010 წლის საფინანსო-ეკონომიკური საქმიანობის აუდიტის განმახორციელებელი დროებითი კომისიის უფლებამოსილების ვადის გაგრძელების შესახებ”