საპარლამენტო უმცირესობის სახელით სიტყვით გამოვიდა ლ.ვეფხვაძე
უმრავლესობის სახელით – პ.ცისკარიშვილი
შემდეგი პროცედურების თაობაზე მოსაზრებებით გამოვიდნენ: ჯ.ბაღათურია, გ.ცაგარეიშვილი, პ.ცისკარიშვილი
ბიუჯეტში ცვლილებებთან დაკავშირებით ფრაქციის სახელით სიტყვით გამოვიდნენ: გ.ცაგარეიშვილი, დ.ლორთქიფანიძე, ჯ.ბაღათურია (დრო გაინაწილეს)
“სამთავრობო საათის” დაწყებამდე გამოცხადდა ხანმოკლე ტექნიკური შესვენება.
შესვენების შემდეგ სხდომა გაგრძელდა “სამთავრობო საათით”
“სამთავრობო საათი” დაიწყო საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის ა.ხეთაგურის გამოსვლით.
მინისტრმა ამომწურავად გასცა პასუხი პარლამენტის წევრების მიერ წერილობით გაგზავნილ შეკითხვებზე
შეკითხვების დასაზუსტებლად გამოვიდნენ: გ.თარგამაძე, პ.დავითაია, ლ.ვეფხვაძე, პ.კუბლაშვილი, გ.ახვლედიანი, ე.კვერნაძე, ა.სტურუა, გ.ჩახვაძე, ნ.აბულაშვილი, ზ.გამცემლიძე
“სამთავრობო საათი” გაგრძელდა ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა მინისტრის ა.ურუშაძის გამოსვლით.
ჯანდაცვის მინისტრმა ვრცლად გასცა პასუხი დეპუტატების მიერ ჯანდაცვის, საპენსიო და სოციალურ სფეროსთან დაკავშირებულ წერილობით გაგზავნილ შეკითხვებზე
შეკითხვების დაზუსტებისთვის გამოვიდნენ: ჯ.ბაღათურია, ზ.მელიქიშვილი, გ.თარგამაძე, პ. დავითაია, ზ.კუკავა, მ.ანიკაშვილი, კ.ხაბაზი, პ.ცისკარიშვილი, გ.ახვლედიანი, ო.თოიძე, გ.წერეთელი, გ.ცაგარეიშვილი
“სამთავრობო საათის” დასრულების შემდეგ სხდომა გაგრძელდა დღის წესრიგით გათვალისწინებული საკითხების განხილვით
მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა, თ.წურწუმიამ და მ.ცქიტიშვილმა ითხოვეს დღის წესრიგში კომიტეტებში უკვე განხილული საკითხების დამატება.
გ.ხუროშვილმა პარლამენტს II მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “განათლების ხარისხის განვითარების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, მუხლობრივად
მანვე II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ზოგადი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საზღვაო სივრცის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”
რ.კემულარიამ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მ.ცქიტიშვილმა ასევე II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ტექნიკური საფრთხის კონტროლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
თ.წურწუმიამ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საჰაერო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
კ.ანჯაფარიძემ II მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
მანვე პარლამენტს II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
კ.ანჯაფარიძემ ასევე, II მოსმენისათვის, მუხლობრივად წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “საქართველოს ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო ბაჟის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “შეიარაღების, სამხედრო ტექნიკისა და ორმაგი დანიშნულების პროდუქციის საექსპორტო და საიმპორტო კონტროლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
გ.ხუროშვილმა III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ “112”-ის შექმნის შესახებ”