საპარლამენტო უმცირესობის სახელით სიტყვით გამოვიდა .ვეფხვაძე
უმრავლესობის სახელით.ცისკარიშვილი
შემდეგი პროცედურების თაობაზე მოსაზრებებით გამოვიდნენ: .ბაღათურია, .ცაგარეიშვილი, .ცისკარიშვილი
ბიუჯეტში ცვლილებებთან დაკავშირებით ფრაქციის სახელით სიტყვით გამოვიდნენ: .ცაგარეიშვილი, .ლორთქიფანიძე, .ბაღათურია (დრო გაინაწილეს)
სამთავრობო საათისდაწყებამდე გამოცხადდა ხანმოკლე ტექნიკური შესვენება.
შესვენების შემდეგ სხდომა გაგრძელდასამთავრობო საათით
სამთავრობო საათიდაიწყო საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის .ხეთაგურის გამოსვლით.
მინისტრმა ამომწურავად გასცა პასუხი პარლამენტის წევრების მიერ წერილობით გაგზავნილ შეკითხვებზე
შეკითხვების დასაზუსტებლად გამოვიდნენ: .თარგამაძე, .დავითაია, .ვეფხვაძე, .კუბლაშვილი, .ახვლედიანი, .კვერნაძე, .სტურუა, .ჩახვაძე, .აბულაშვილი, .გამცემლიძე
სამთავრობო საათიგაგრძელდა ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა მინისტრის .ურუშაძის გამოსვლით.
ჯანდაცვის მინისტრმა ვრცლად გასცა პასუხი დეპუტატების მიერ ჯანდაცვის, საპენსიო და სოციალურ სფეროსთან დაკავშირებულ წერილობით გაგზავნილ შეკითხვებზე
შეკითხვების დაზუსტებისთვის გამოვიდნენ: .ბაღათურია, .მელიქიშვილი, .თარგამაძე, . დავითაია, .კუკავა, .ანიკაშვილი, .ხაბაზი, .ცისკარიშვილი, .ახვლედიანი, .თოიძე, .წერეთელი, .ცაგარეიშვილი
სამთავრობო საათისდასრულების შემდეგ სხდომა გაგრძელდა დღის წესრიგით გათვალისწინებული საკითხების განხილვით
მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა, .წურწუმიამ და .ცქიტიშვილმა ითხოვეს დღის წესრიგში კომიტეტებში უკვე განხილული საკითხების დამატება.
.ხუროშვილმა პარლამენტს II მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი განათლების ხარისხის განვითარების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, მუხლობრივად
მანვე II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიზოგადი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საზღვაო სივრცის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ
.კემულარიამ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ცქიტიშვილმა ასევე II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი ტექნიკური საფრთხის კონტროლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.წურწუმიამ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს საჰაერო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
.ანჯაფარიძემ II მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
მანვე პარლამენტს II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიუკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ანჯაფარიძემ ასევე, II მოსმენისათვის, მუხლობრივად წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “საქართველოს ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “სააღსრულებო წარმოებათა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო ბაჟის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “შეიარაღების, სამხედრო ტექნიკისა და ორმაგი დანიშნულების პროდუქციის საექსპორტო და საიმპორტო კონტროლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ხუროშვილმა III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ “112”-ის შექმნის შესახებ
დღის წესრიგით გათვალისწინებული საკითხების ამოწურვის შემდეგ ჩატარდა რეგისტრაცია – 90
საქართველოს კანონის პროექტი  საქართველოს 2011 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე