25 ნოემბრის პლენარული სხდომის
სხდომა დაიწყო – 1200სთ.
სხდომას ესწრებოდნენ    _                    .ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), .კემულარია (საქართველოს ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), .ენუქიძე (ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის მოადგილე), .მარტიაშვილი (განსახლებისა და ლტოლვილთა მინისტრის პირველი მოადგილე)
რეგისტრაცია გაიარა – 84 პარლამენტის წევრმა,     კვორუმი – 76
დღის წესრიგთან დაკავშირებით შენიშვნები არ გამოთქმულა. ხელის აწევით დარბაზმა თანხმობა განაცხადა დღის წესრიგის დამტკიცებაზე.
სხდომა დაიწყო საკითხების განხილვით
.კემულარიამ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივად განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
მანვე III მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ხუროშვილმა ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.მარტიაშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტილტოლვილთა და ჰუმანიტარული სტატუსის შესახებდა მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.მელიქიშვილმა პარლამენტს წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტისაქართველოს კონტროლის პალატის 2011 წლის საფინანსო-ეკონომიკური საქმიანობის აუდიტის განმახორციელებელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიის შექმნის მიზანშეწონილობის თაობაზე
.ენუქიძემ II მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი ზოგიერთი ადმინისტრაციული სახდელისაგან გათავისუფლების შესახებ
მოსაზრებით გამოვიდა .ვეფხვაძე
.ანჯაფარიძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
მანვე III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიუკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზედა მისგან გამომდინარე კანონპროექტები: “საქართველოს ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “სააღსრულებო წარმოებათა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო ბაჟის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “შეიარაღების, სამხედრო ტექნიკისა და ორმაგი დანიშნულების პროდუქციის საექსპორტო და საიმპორტო კონტროლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ცქიტიშვილმა III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი ტექნიკური საფრთხის კონტროლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე ერთი მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი სახელმწიფო შესყიდვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ხუროშვილმა ასევე, III მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიუმაღლესი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი განათლების ხარისხის განვითარების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა ასევე, III მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიზოგადი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
დღის წესრიგით გათვალისწინებული საკითხების განხილვის დასრულების შემდეგ, კენჭისყრის პროცედურების დაწყებამდე გამოცხადდა 10-წუთიანი ტექნიკური შესვენება