25 ნოემბრის პლენარული სხდომის
სხდომა დაიწყო – 1200სთ.
სხდომას ესწრებოდნენ _ გ.ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), რ.კემულარია (საქართველოს ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), ნ.ენუქიძე (ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის მოადგილე), თ.მარტიაშვილი (განსახლებისა და ლტოლვილთა მინისტრის პირველი მოადგილე)
რეგისტრაცია გაიარა – 84 პარლამენტის წევრმა,
დღის წესრიგთან დაკავშირებით შენიშვნები არ გამოთქმულა. ხელის აწევით დარბაზმა თანხმობა განაცხადა დღის წესრიგის დამტკიცებაზე.
სხდომა დაიწყო საკითხების განხილვით
რ.კემულარიამ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივად განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
მანვე III მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
გ.ხუროშვილმა ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
თ.მარტიაშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ლტოლვილთა და ჰუმანიტარული სტატუსის შესახებ” და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ზ.მელიქიშვილმა პარლამენტს წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი “საქართველოს კონტროლის პალატის 2011 წლის საფინანსო-ეკონომიკური საქმიანობის აუდიტის განმახორციელებელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიის შექმნის მიზანშეწონილობის თაობაზე”
ნ.ენუქიძემ II მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ზოგიერთი ადმინისტრაციული სახდელისაგან გათავისუფლების შესახებ”
მოსაზრებით გამოვიდა ლ.ვეფხვაძე
კ.ანჯაფარიძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
მანვე III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და მისგან გამომდინარე კანონპროექტები: “საქართველოს ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო ბაჟის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “შეიარაღების, სამხედრო ტექნიკისა და ორმაგი დანიშნულების პროდუქციის საექსპორტო და საიმპორტო კონტროლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მ.ცქიტიშვილმა III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ტექნიკური საფრთხის კონტროლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე ერთი მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
გ.ხუროშვილმა ასევე, III მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “უმაღლესი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “განათლების ხარისხის განვითარების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა ასევე, III მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ზოგადი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
დღის წესრიგით გათვალისწინებული საკითხების განხილვის დასრულების შემდეგ, კენჭისყრის პროცედურების დაწყებამდე გამოცხადდა 10-წუთიანი ტექნიკური შესვენება