6 დეკემბრის პლენარული სხდომის
სხდომა დაიწყო – 1117სთ.
სხდომას ესწრებოდნენ    _                    .ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), .გორდულაძე (საქართველოს პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), .კემულარია (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), .ქურდაძე (განათლების მინისტრის მოადგილე), .ენუქიძე (ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის მოადგილე)
დღის წესრიგთან დაკავშირებით გამოვიდა .მელიქიშვილი (ითხოვა დღის წესრიგშისაქართველოს კონტროლის პალატის 2011 წლის საფინანსო-ეკონომიკური საქმიანობის აუდიტის განმახორციელებელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიის თავმჯდომარის კანდიდატურის საკითხის დამატება)
განცხადებებით გამოვიდნენ: .დავითაია (ცხინვალში შექმნილი ვითარების თაობაზე), .ბაღათურია (ტელეკომპანიამაესტროშიგანვითარებული მოვლენების თაობაზე), .ლორთქიფანიძე (საკონსტიტუციო ცვლილებებთან დაკავშირებით), .დარჩიაშვილი (ოპოზიციის წარმომადგენელთა განცხადებების თაობაზე), .მინაშვილი, .ვეფხვაძე, .ახვლედიანი, .გოდაბრელიძე, .მალაშხია, .დიასამიძე, .გაბაშვილი, .ცაგარეიშვილი, .ცისკარიშვილი, .ბაქრაძე (კომენტარი)
სხდომა გაგრძელდა დღის წერიგით გათვალისწინებული საკითხების განხილვით
.ხუროშვილმა პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა  საქართველოს კანონის პროექტი ,,სპეციალური პროფესიული განათლების შესახებდა მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტიპროფესიული განათლების შესახებსაქართველს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტილტოლვილთა და ჰუმანიტარული სტატუსის შესახებდა მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიმეზღვაურთა განათლებისა და სერტიფიცირების შესახებ
.ენუქიძემ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი ზოგიერთი ადმინისტრაციული სახდელისაგან გათავისუფლების შესახებ
.კემულარიამ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
მანვე პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა შეთანხმება  საქართველოსა და ნორვეგიის სამეფოს შორის შემოსავლებზე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილებისა და გადასახადების გადაუხდელობის აღკვეთის შესახებ
მან ასევე, რატიფიცირებისათვის წარმოადგინაევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის დამფუძნებელი შეთანხმების ცვლილებები
.კემულარიამ პარლამენტს II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი სახელმწიფო შიდა აუდიტისა და ინსპექტირების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ
მანვე I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტილატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზედა მისგან გამომდინარე კანონპროექტები: “ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზესაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”,  სახელმწიფო შესყიდვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.კემულარიამ ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
მანვე I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
.ქურდაძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა  საქართველოს კანონის პროექტიზოგადი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზედა მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტიუმაღლესი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე I მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტიმკაცრი აღრიცხვის ფორმების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ქურდაძემ ასევე, I მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა  საქართველოს კანონის პროექტისაჯარო სამართლის იურიდიული პირის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე წარმოადგინა I მოსმენით საქართველოს კანონის პროექტიზოგადი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
კანონპროექტთან დაკავშირებით მოსაზრებით და შენიშვნით გამოვიდა .თაქთაქიშვილი
.ზამბახიძემ (აჭარის / უმაღლესი საბჭოს წევრი) საქართველოს პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო თეატრების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მანვე I მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიკულტურული მემკვიდრეობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
.დიასამიძემ (აჭარის / უმაღლესი საბჭოს წევრი) I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი კულტურული მემკვიდრეობის შესახებსაქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე
.ბოლქვაძემ ასევე, I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა  საქართველოს კანონის პროექტი სახელმწიფო ქონების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.თორდიამ III მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
მანვე პარლამენტს II მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი საცხოვრებელი სადგომით სარგებლობისას წარმოშობილი ურთიერთობების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
კანონპროექტტან დაკავშირებით სიტყვით გამოვიდა .ცაგარეიშვილი
.გორდულაძემ პარლამენტს თანხმობისთვის წარუდგინა ელჩობის კანდიდატები: ალექსანდრე ლაცაბიძე (არგენტინის რესპუბლიკა), აბესალომ კეკელია (ისრაელის სახელმწიფო), ვლადიმერ კონსტანტინიდი (ავსტრალიის თანამეგობრობა)
.გორდულაძემ ასევე ერთი მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სამხედრო ძალების რაოდენობის დამტკიცების შესახებ
.კერვალიშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
შენიშვნით გამოვიდა .წურწუმია
.წურწუმიამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისააქციო საზოგადოებისსაპარტნიორო ფონდის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ჯაბუამ ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიტექნიკური საფრთხის კონტროლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
რეკომენდაციებით გამოვიდა .ალავიძე
.ჯაბუამ კვლავ I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა  საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო შესყიდვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ
.მელიქიშვილმა პარლამენტს შესთავაზა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტისაქართველოს კონტროლის პალატის 2011 წლის საფინანსო-ეკონომიკური საქმიანობის აუდიტის განმახორციელებელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიის შექმნის თაობაზე
.კუკავამ I მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო შესყიდვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე წარმოადგინა I მოსმენისათვის საქართველოს კანონის პროექტიელექტრონული კომუნიკაციების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ალავიძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიგადახდისუუნარობის საქმისწარმოების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე I მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ
.ბალავაძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ანჯაფარიძემ I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი საერთო სასამართლოების შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტინორმატიული აქტების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ანჯაფარიძემ ასევე, I მოსმენით განსახილველად გამოიტანა  საქართველოს კანონის პროექტიელექტრონული კომუნიკაციების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზედა მისგან გამომდინარე კანონპროექტებილიცენზიებისა და ნებართვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზედასალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე I პარლამენტს I მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე წარმოადგინა I მოსმენისათვის საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე