ჯ.ბაღათურია (პროცედურაზე)
სხდომა გაგრძელდა დღის წერიგით გათვალისწინებული საკითხების განხილვით
გ.ხუროშვილმა პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა
საქართველოს კანონის პროექტი ,,სპეციალური პროფესიული განათლების შესახებ” და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი “პროფესიული განათლების შესახებ” საქართველს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ლტოლვილთა და ჰუმანიტარული სტატუსის შესახებ” და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “მეზღვაურთა განათლებისა და სერტიფიცირების შესახებ”
ნ.ენუქიძემ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ზოგიერთი ადმინისტრაციული სახდელისაგან გათავისუფლების შესახებ”
რ.კემულარიამ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
მანვე პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა შეთანხმება “საქართველოსა და ნორვეგიის სამეფოს შორის შემოსავლებზე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილებისა და გადასახადების გადაუხდელობის აღკვეთის შესახებ”
მან ასევე, რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა “ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის დამფუძნებელი შეთანხმების ცვლილებები”
რ.კემულარიამ პარლამენტს II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო შიდა აუდიტისა და ინსპექტირების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”
მანვე I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და მისგან გამომდინარე კანონპროექტები: “ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
რ.კემულარიამ ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
მანვე I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
ი.ქურდაძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ზოგადი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი “უმაღლესი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე I მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “მკაცრი აღრიცხვის ფორმების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ი.ქურდაძემ ასევე, I მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საჯარო სამართლის იურიდიული პირის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე წარმოადგინა I მოსმენით საქართველოს კანონის პროექტი “ზოგადი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
კანონპროექტთან დაკავშირებით მოსაზრებით და შენიშვნით გამოვიდა ჩ.თაქთაქიშვილი
პ.ზამბახიძემ (აჭარის ა/რ უმაღლესი საბჭოს წევრი) საქართველოს პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო თეატრების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
მანვე I მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “კულტურული მემკვიდრეობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
ა.დიასამიძემ (აჭარის ა/რ უმაღლესი საბჭოს წევრი) I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “კულტურული მემკვიდრეობის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე”
ვ.ბოლქვაძემ ასევე, I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა
საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო ქონების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
ლ.თორდიამ III მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
მანვე პარლამენტს II მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საცხოვრებელი სადგომით სარგებლობისას წარმოშობილი ურთიერთობების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
კანონპროექტტან დაკავშირებით სიტყვით გამოვიდა გ.ცაგარეიშვილი
ი.გორდულაძემ პარლამენტს თანხმობისთვის წარუდგინა ელჩობის კანდიდატები: ალექსანდრე ლაცაბიძე (არგენტინის რესპუბლიკა), აბესალომ კეკელია (ისრაელის სახელმწიფო), ვლადიმერ კონსტანტინიდი (ავსტრალიის თანამეგობრობა)
ი.გორდულაძემ ასევე ერთი მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს სამხედრო ძალების რაოდენობის დამტკიცების შესახებ”
რ.კერვალიშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
შენიშვნით გამოვიდა თ.წურწუმია
თ.წურწუმიამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სააქციო საზოგადოების – საპარტნიორო ფონდის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
გ.ჯაბუამ ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ტექნიკური საფრთხის კონტროლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
რეკომენდაციებით გამოვიდა ა.ალავიძე
გ.ჯაბუამ კვლავ I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”
ზ.მელიქიშვილმა პარლამენტს შესთავაზა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი “საქართველოს კონტროლის პალატის 2011 წლის საფინანსო-ეკონომიკური საქმიანობის აუდიტის განმახორციელებელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიის შექმნის თაობაზე”
ზ.კუკავამ I მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე წარმოადგინა I მოსმენისათვის საქართველოს კანონის პროექტი “ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ა.ალავიძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “გადახდისუუნარობის საქმისწარმოების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე I მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ”
ვ.ბალავაძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
კ.ანჯაფარიძემ I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “საერთო სასამართლოების შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ნორმატიული აქტების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
კ.ანჯაფარიძემ ასევე, I მოსმენით განსახილველად გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და მისგან გამომდინარე კანონპროექტები “ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და “სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე I პარლამენტს I მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე წარმოადგინა I მოსმენისათვის საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
სხდომას ესწრებოდნენ _ ი.გორდულაძე, ელჩობის კანდიდატები
ზ.კუკავამ I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სამოქალაქო აქტების შესახებ”
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “საქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობისა და საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო რეესტრის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საჯარო რეესტრის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს მოქალაქეობის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში” ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში” ცვლილების შეტანის შესახებ”, “სახელმწიფო ბაჟის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ეროვნული საარქივო ფონდისა და ეროვნული არქივის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “შვილად აყვანისა და მინდობით აღზრდის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ნოტარიატის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “შემოქმედ მუშაკთა და შემოქმედებითი კავშირების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “მეწარმეთა შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო პენსიის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო კომპენსაციისა და სახელმწიფო აკადემიური სტიპენდიის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ელექტრონული ხელმოწერისა და ელექტრონული დოკუმენტის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
საკითხების განხილვის დასრულების შემდეგ გამოცხადდა 5-წუთიანი ტექნიკური შესვენება.
დარბაზმა ხელის აწევით თანხმობა განაცხადა კენჭისყრის პროცედურის ჩატარებაზე.