სხდომას თავმჯდომარეობდნენდავით ბაქრაძე, ანზორ ბოლქვაძე, მიხეილ მაჭავარიანი
სხდომას ესწრებოდნენ    _                    .მესტვირიშვილი (ეროვნული ბანკი), .კემულარია, .ხუროშვილი
სხდომა განახლდა დღის წესრიგით გათვალისწინებული საკითხების განხილვით.
.მესტვირიშვილი გამოვიდა მოხსენებითსაქართველოს 2012 – 2014 წლების ფულად-საკრედიტო და სავალუტო პოლიტიკის ძირითადი მიმართულებების შესახებ
.ხუროშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიმეზღვაურთა განათლებისა და სერტიფიცირების შესახებ
მანვე I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიიძულებით გადაადგილებულ პირთა _ დევნილთა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე წარუდგინა პარლამენტს I მოსმენისათვის საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ხუროშვილმა ასევე, I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიკურორტებისა და საკურორტო ადგილების სანიტარიული დაცვის ზონების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ძაგნიძემ  (იუსტიციის მინისტრის მოადგილე) პარლამენტს წარუდგინამოქალაქეობის არმქონე პირთა სტატუსის შესახებკონვენცია
.კერვალიშვილმა III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
.თორდიამ ასევე III მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი საცხოვრებელი სადგომით სარგებლობისას წარმოშობილი ურთიერთობების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მოსაზრებით და შენიშვნით გამოვიდა .ალავიძე
.კემულარიამ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი სახელმწიფო შიდა აუდიტისა და ინსპექტირების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტილატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზედა მისგან გამომდინარე კანონპროექტები: “ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზესაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო შესყიდვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.კემულარიამ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინასაქართველოსა და აზიის განვითარების ბანკს შორის სასესხო ხელშეკრულება (სპეციალური ოპერაციები) (ურბანული მომსახურების გაუმჯობესების საინვესტიციო პროგრამაპროექტი 2)”
მანვე რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა შეთანხმებასაქართველოსა და სლოვაკეთის რესპუბლიკას შორის შემოსავლებსა და კაპიტალზე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილებისა და გადასახადების გადაუხდელობის აღკვეთის შესახებ
მანვე პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
მოსაზრებით გამოვიდა .ბეჟუაშვილი
მანვე ასევე, II მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
.კემულარიამ I მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიინტელექტუალურ საკუთრებასთან დაკავშირებულ სასაზღვრო ღონისძიებათა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე ასევე, I მოსმენით განსახილველად გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტისაგადასახადო დავალიანებებისა და სახელმწიფო სესხების რესტრუქტურიზაციის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ
.ჯაბუამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საბიუჯეტო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიმოსაკრებლების სისტემის საფუძვლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო შესყიდვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ
მოსაზრებით გამოვიდა .კუბლაშვილი
.ჯაბუამ ასევე, II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიტექნიკური საფრთხის კონტროლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ბუცხრიკიძემ პარლამენტს წარუდგინასაქართველოს კონტროლის პალატის 2011 წლის საფინანსო-ეკონომიკური საქმიანობის აუდიტის განმახორციელებელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიის წევრების არჩევის საკითხი და გააცნო ფრაქციების მიერ წარმოდგენილი კანდიდატები
.ზამბახიძემ (აჭარის / უმაღლესი საბჭო) II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო თეატრების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიკულტურული მემკვიდრეობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
.დიასამიძემ (აჭარის / უმაღლესი საბჭო) II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი კულტურული მემკვიდრეობის შესახებსაქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე
.ბოლქვაძემ (აჭარის / უმაღლესი საბჭო) II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი სახელმწიფო ქონების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.ანჯაფარიძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი საერთო სასამართლოების შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ანჯაფარიძემ II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტინორმატიული აქტების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიელექტრონული კომუნიკაციების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზედა მისგან გამომდინარე კანონპროექტები: “ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზედასალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ანჯაფარიძემ პარლამენტს II მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.გელაშვილმა პარლამენტს წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის მიერ 2010 წლის საშემოდგომო სესიიდან 2011 წლის საშემოდგომო სესიამდე გაწეული საქმიანობის ანგარიში
.ალავიძემ პარლამენტს II მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიგადახდისუუნარობის საქმისწარმოების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.წურწუმიამ პარლამენტს II მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისააქციო საზოგადოებისსაპარტნიორო ფონდის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.კუკავამ II მოსმენით განსახილველად გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო შესყიდვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიელექტრონული კომუნიკაციების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.კუკავამ ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი სამოქალაქო აქტების შესახებ
მანვე II მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი:  საქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობისა და საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო რეესტრის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საჯარო რეესტრის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს მოქალაქეობის შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში  ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სამოქალაქო კოდექსშიცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსშიცვლილების შეტანის შესახებ”, “სახელმწიფო ბაჟის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ეროვნული საარქივო ფონდისა და ეროვნული არქივის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “შვილად აყვანისა და მინდობით აღზრდის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ნოტარიატის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “შემოქმედ მუშაკთა და შემოქმედებითი კავშირების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “მეწარმეთა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო პენსიის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო კომპენსაციისა და სახელმწიფო აკადემიური სტიპენდიის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ელექტრონული ხელმოწერისა და ელექტრონული დოკუმენტის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ქურდაძემ II მოსმენისათვის, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიზოგადი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზედა მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტიუმაღლესი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიმკაცრი აღრიცხვის ფორმების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე