სხდომას თავმჯდომარეობდნენ – დავით ბაქრაძე, ანზორ ბოლქვაძე, მიხეილ მაჭავარიანი
სხდომას ესწრებოდნენ _ ა.მესტვირიშვილი (ეროვნული ბანკი), რ.კემულარია, გ.ხუროშვილი
სხდომა განახლდა დღის წესრიგით გათვალისწინებული საკითხების განხილვით.
ა.მესტვირიშვილი გამოვიდა მოხსენებით “საქართველოს 2012 – 2014 წლების ფულად-საკრედიტო და სავალუტო პოლიტიკის ძირითადი მიმართულებების შესახებ”
გ.ხუროშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “მეზღვაურთა განათლებისა და სერტიფიცირების შესახებ”
მანვე I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “იძულებით გადაადგილებულ პირთა _ დევნილთა შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე წარუდგინა პარლამენტს I მოსმენისათვის საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
გ.ხუროშვილმა ასევე, I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “კურორტებისა და საკურორტო ადგილების სანიტარიული დაცვის ზონების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
დ.ძაგნიძემ (იუსტიციის მინისტრის მოადგილე) პარლამენტს წარუდგინა “მოქალაქეობის არმქონე პირთა სტატუსის შესახებ” კონვენცია
რ.კერვალიშვილმა III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
ლ.თორდიამ ასევე III მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “საცხოვრებელი სადგომით სარგებლობისას წარმოშობილი ურთიერთობების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მოსაზრებით და შენიშვნით გამოვიდა ა.ალავიძე
რ.კემულარიამ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო შიდა აუდიტისა და ინსპექტირების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და მისგან გამომდინარე კანონპროექტები: “ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
რ.კემულარიამ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა “საქართველოსა და აზიის განვითარების ბანკს შორის სასესხო ხელშეკრულება (სპეციალური ოპერაციები) (ურბანული მომსახურების გაუმჯობესების საინვესტიციო პროგრამა – პროექტი 2)”
მანვე რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა შეთანხმება “საქართველოსა და სლოვაკეთის რესპუბლიკას შორის შემოსავლებსა და კაპიტალზე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილებისა და გადასახადების გადაუხდელობის აღკვეთის შესახებ”
მანვე პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
მოსაზრებით გამოვიდა დ.ბეჟუაშვილი
მანვე ასევე, II მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
რ.კემულარიამ I მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ინტელექტუალურ საკუთრებასთან დაკავშირებულ სასაზღვრო ღონისძიებათა შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე ასევე, I მოსმენით განსახილველად გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “საგადასახადო დავალიანებებისა და სახელმწიფო სესხების რესტრუქტურიზაციის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”
გ.ჯაბუამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საბიუჯეტო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “მოსაკრებლების სისტემის საფუძვლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”
მოსაზრებით გამოვიდა პ.კუბლაშვილი
გ.ჯაბუამ ასევე, II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ტექნიკური საფრთხის კონტროლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ბ.ბუცხრიკიძემ პარლამენტს წარუდგინა “საქართველოს კონტროლის პალატის 2011 წლის საფინანსო-ეკონომიკური საქმიანობის აუდიტის განმახორციელებელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიის წევრების არჩევის საკითხი და გააცნო ფრაქციების მიერ წარმოდგენილი კანდიდატები
პ.ზამბახიძემ (აჭარის ა/რ უმაღლესი საბჭო) II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო თეატრების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “კულტურული მემკვიდრეობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
ა.დიასამიძემ (აჭარის ა/რ უმაღლესი საბჭო) II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “კულტურული მემკვიდრეობის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე”
ვ.ბოლქვაძემ (აჭარის ა/რ უმაღლესი საბჭო) II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო ქონების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
კ.ანჯაფარიძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “საერთო სასამართლოების შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
კ.ანჯაფარიძემ II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ნორმატიული აქტების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე II მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და მისგან გამომდინარე კანონპროექტები: “ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და “სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
კ.ანჯაფარიძემ პარლამენტს II მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ზ.გელაშვილმა პარლამენტს წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის მიერ 2010 წლის საშემოდგომო სესიიდან 2011 წლის საშემოდგომო სესიამდე გაწეული საქმიანობის ანგარიში
ა.ალავიძემ პარლამენტს II მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “გადახდისუუნარობის საქმისწარმოების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
თ.წურწუმიამ პარლამენტს II მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სააქციო საზოგადოების – საპარტნიორო ფონდის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ზ.კუკავამ II მოსმენით განსახილველად გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე II მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ზ.კუკავამ ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სამოქალაქო აქტების შესახებ”
მანვე II მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “საქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობისა და საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო რეესტრის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საჯარო რეესტრის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს მოქალაქეობის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში” ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში” ცვლილების შეტანის შესახებ”, “სახელმწიფო ბაჟის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ეროვნული საარქივო ფონდისა და ეროვნული არქივის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “შვილად აყვანისა და მინდობით აღზრდის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ნოტარიატის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “შემოქმედ მუშაკთა და შემოქმედებითი კავშირების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “მეწარმეთა შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო პენსიის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო კომპენსაციისა და სახელმწიფო აკადემიური სტიპენდიის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ელექტრონული ხელმოწერისა და ელექტრონული დოკუმენტის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ი.ქურდაძემ II მოსმენისათვის, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ზოგადი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი “უმაღლესი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე II მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “მკაცრი აღრიცხვის ფორმების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”