მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა თ.დიასამიძემ
ფრაქციების სახელით სიტყვით გამოვიდნენ: გ.ჩახვაძე, თ.დიასამიძე, ა.მინაშვილი
დასკვნითი სიტყვით გამოვიდა პ.კუბლაშვილი
პ.კუბლაშვილმა, როგორც საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტის გამოქვეყნებისა და მისი საყოველთაო-სახალხო განხილვის საორგანიზაციო კომისიის თავმჯდომარემ ისაუბრა საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტზე “აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის სტატუსის შესახებ” საქართველოს კონსტიტუციურ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, ხოლო შემდეგ თავად კანონპროექტი I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა ი.გორდულაძემ
კ.ანჯაფარიძემ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “საერთო სასამართლოების შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ნორმატიული აქტების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
კ.ანჯაფარიძემ ასევე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და მისგან გამომდინარე კანონპროექტები “ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და “სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე წარმოადგინა III მოსმენით საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
და ასევე, III მოსმენისათვის საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ა.ალავიძემ III მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “გადახდისუუნარობის საქმისწარმოების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
პ.ზამბახიძემ (აჭარის ა/რ უმაღლესი საბჭო) III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო თეატრების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “კულტურული მემკვიდრეობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
ა.დიასამიძემ (აჭარის ა/რ უმაღლესი საბჭო) III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “კულტურული მემკვიდრეობის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე”
ვ.ბოლქვაძემ (აჭარის ა/რ უმაღლესი საბჭო) ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო ქონების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
რ.კემულარიამ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
მანვე III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
გ.ჯაბუამ ასევე, III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ტექნიკური საფრთხის კონტროლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”
ზ.კუკავამ III მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ზ.კუკავამ ასევე, III მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სამოქალაქო აქტების შესახებ”
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “საქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობისა და საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო რეესტრის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საჯარო რეესტრის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს მოქალაქეობის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში” ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში” ცვლილების შეტანის შესახებ”, “სახელმწიფო ბაჟის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ეროვნული საარქივო ფონდისა და ეროვნული არქივის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “შვილად აყვანისა და მინდობით აღზრდის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ნოტარიატის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “შემოქმედ მუშაკთა და შემოქმედებითი კავშირების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “მეწარმეთა შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო პენსიის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო კომპენსაციისა და სახელმწიფო აკადემიური სტიპენდიის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ელექტრონული ხელმოწერისა და ელექტრონული დოკუმენტის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მ.ცქიტიშვილმა III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “საქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და მისგან გამომდინარე კანონპროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”
ა.მინაშვილმა პარლამენტს გააცნო საქართველოს პარლამენტის მეგობრობის ჯგუფის შესახებ” საქართველოს პარლამენტის 2008 წლის 10 ოქტომბრის N340-IIს დადგენილებაში ცვლილებების თაობაზე