მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა .დიასამიძემ
ფრაქციების სახელით სიტყვით გამოვიდნენ: .ჩახვაძე, .დიასამიძე, .მინაშვილი
დასკვნითი სიტყვით გამოვიდა .კუბლაშვილი
.კუბლაშვილმა, როგორც საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტის გამოქვეყნებისა და მისი საყოველთაო-სახალხო განხილვის საორგანიზაციო კომისიის თავმჯდომარემ ისაუბრა საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტზე აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის სტატუსის შესახებსაქართველოს კონსტიტუციურ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, ხოლო შემდეგ თავად კანონპროექტი I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა .გორდულაძემ
.ანჯაფარიძემ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი საერთო სასამართლოების შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტინორმატიული აქტების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ანჯაფარიძემ ასევე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიელექტრონული კომუნიკაციების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზედა მისგან გამომდინარე კანონპროექტებილიცენზიებისა და ნებართვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზედასალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე წარმოადგინა III მოსმენით საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე
და ასევე, III მოსმენისათვის საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ალავიძემ III მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტიგადახდისუუნარობის საქმისწარმოების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ზამბახიძემ (აჭარის / უმაღლესი საბჭო) III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო თეატრების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიკულტურული მემკვიდრეობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
.დიასამიძემ (აჭარის / უმაღლესი საბჭო) III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი კულტურული მემკვიდრეობის შესახებსაქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე
.ბოლქვაძემ (აჭარის / უმაღლესი საბჭო) ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი სახელმწიფო ქონების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.კემულარიამ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
მანვე III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
.ჯაბუამ ასევე, III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიტექნიკური საფრთხის კონტროლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო შესყიდვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ
.კუკავამ III მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო შესყიდვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტიელექტრონული კომუნიკაციების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.კუკავამ ასევე, III მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი სამოქალაქო აქტების შესახებ
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “საქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობისა და საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო რეესტრის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საჯარო რეესტრის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს მოქალაქეობის შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში  ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სამოქალაქო კოდექსშიცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსშიცვლილების შეტანის შესახებ”, “სახელმწიფო ბაჟის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ეროვნული საარქივო ფონდისა და ეროვნული არქივის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “შვილად აყვანისა და მინდობით აღზრდის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ნოტარიატის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “შემოქმედ მუშაკთა და შემოქმედებითი კავშირების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “მეწარმეთა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო პენსიის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო კომპენსაციისა და სახელმწიფო აკადემიური სტიპენდიის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ელექტრონული ხელმოწერისა და ელექტრონული დოკუმენტის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ცქიტიშვილმა III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტისაქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზედა მისგან გამომდინარე კანონპროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიუკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების   შეტანის შესახებ
.მინაშვილმა პარლამენტს გააცნო საქართველოს პარლამენტის მეგობრობის ჯგუფის შესახებსაქართველოს პარლამენტის 2008 წლის 10 ოქტომბრის N340-II დადგენილებაში ცვლილებების თაობაზე