რეგისტრაცია – 102                          მომხრე – 85
კვორუმი – 52                     წინააღმდეგი _ 0
სხდომა გაგრძელდა საკითხების განხილვით
.ხუროშვილმა პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიმეზღვაურთა განათლებისა და სერტიფიცირების შესახებ
მანვე პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიკურორტებისა და საკურორტო ადგილების სანიტარიული დაცვის ზონების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ენუქიძემ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
მანვე II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიგარემოს დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზედა მისგან გამომდინარე კანონპროექტები: “სააღსრულებო წარმოებათა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსშიცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსშიცვლილების შეტანის თაობაზე
.ენუქიძემ ასევე, II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზედა მისგან გამომდინარე კანონპროექტები: “ტყის ფონდის მართვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ნავთობისა და გაზის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.კემულარიამ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიინტელექტუალურ საკუთრებასთან დაკავშირებულ სასაზღვრო ღონისძიებათა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.მარტიაშვილმა ასევე, III მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტიიძულებით გადაადგილებულ პირთა _ დევნილთა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.წურწუმიამ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისააქციო საზოგადოებისსაპარტნიორო ფონდის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ჯაბუამ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიმოსაკრებლების სისტემის საფუძვლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.თოიძემ პარლამენტს II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ
.ცქიტიშვილმა II მოსმენით განსახილველად, მუხლობრივად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ