ფრაქციების სახელით სიტყვით გამოვიდნენ: ჯ.ბაღათურია, მ.ანიკაშვილი, ა.მინაშვილი
საპარლამენტო უმცირესობის სახელით გამოვიდა ლ.ვეფხვაძე
უმრავლესობის სახელით – პ.ცისკარიშვილი
პ.კუბლაშვილმა ასევე განსახილველად III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტი “საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ი.გორდულაძემ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტი “აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის სტატუსის შესახებ” საქართველოს კონსტიტუციურ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “კურორტებისა და საკურორტო ადგილების სანიტარიული დაცვის ზონების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ნ.ენუქიძემ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “გარემოს დაცვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და მისგან გამომდინარე კანონპროექტები: “სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში” ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსში” ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და მისგან გამომდინარე კანონპროექტები: “ტყის ფონდის მართვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ნავთობისა და გაზის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ა.ალავიძემ III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ”
მ.ცქიტიშვილმა III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ” და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
ო.თოიძემ III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ”
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სააღმზრდელო დაწესებულებების ლიცენზირების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ” და მისგან გამომდინარე კანონპროექტები: “ლიცენზირებისა და ნებართვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სალიცენზიო და სანებართვო მოაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ი.ქურდაძემ III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “საჯარო სამართლის იურიდიული პირის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ზ.კუკავამ პარლამენტს II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ”
ა.ალავიძემ II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ”
კ.ანჯაფარიძემ II მოსმენისათვის, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მ.ცქიტიშვილმა II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ”
მოსაზრებებით გამოვიდა ა.ალავიძე
ვ.ბალავაძემ ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ლ.თორდიამ პარლამენტს II მოსმენისათვის, მუხლობრივად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ”
ჯ.ბაღათურიამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა მის მიერ ინიცირებული საქართველოს კანონის პროექტი ,,ადმინისტრაციული სახდელისაგან გათავისუფლების შესახებ”
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა პ.კუბლაშვილმა
ჯ.ბაღათურიამ ასევე, I მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა თავისი ინიციატივა - საქართველოს კანონის პროექტი “თავისუფლების ქარტია” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
სხდომას ესწრებოდნენ _ რ.კემულარია, გ.ხუროშვილი, დ.ძაგნიძე (იუსტიციის მინისტრის მოადგილე)
რ.კემულარიამ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა “შავიზღვისპირა ქვეყნების ვაჭრობისა და განვითარების ბანკის დაარსების შესახებ” შეთანხმების 2011 წლის 19 ივნისის ცვლილება
ვ.ბალავაძემ II მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ”
ხ.ოჩიაურმა პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “განათლების ხარისხის განვითარების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
პ.კუბლაშვილმა პარლამენტს II მოსმენისათვის განსახილველად წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტის “საქართველოს საარჩევნო კოდექსი” N28, 33, 50, 51,