ფრაქციების სახელით სიტყვით გამოვიდნენ: .ბაღათურია, .ანიკაშვილი, .მინაშვილი
საპარლამენტო უმცირესობის სახელით გამოვიდა .ვეფხვაძე
უმრავლესობის სახელით.ცისკარიშვილი
.კუბლაშვილმა ასევე განსახილველად III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტი საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.გორდულაძემ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტი აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის სტატუსის შესახებსაქართველოს კონსტიტუციურ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიკურორტებისა და საკურორტო ადგილების სანიტარიული დაცვის ზონების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ენუქიძემ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიგარემოს დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზედა მისგან გამომდინარე კანონპროექტები: “სააღსრულებო წარმოებათა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსშიცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსშიცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზედა მისგან გამომდინარე კანონპროექტები: “ტყის ფონდის მართვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ნავთობისა და გაზის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ალავიძემ III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ
.ცქიტიშვილმა III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებდა მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
.თოიძემ III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისააღმზრდელო დაწესებულებების ლიცენზირების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებდა მისგან გამომდინარე კანონპროექტები: “ლიცენზირებისა და ნებართვების შესახებ  საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სალიცენზიო და სანებართვო მოაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ქურდაძემ III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტისაჯარო სამართლის იურიდიული პირის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.კუკავამ პარლამენტს II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ
.ალავიძემ II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ
.ანჯაფარიძემ II მოსმენისათვის, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ცქიტიშვილმა II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ
მოსაზრებებით გამოვიდა .ალავიძე
.ბალავაძემ ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტიადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.თორდიამ პარლამენტს II მოსმენისათვის, მუხლობრივად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიპერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ
.ბაღათურიამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა მის მიერ ინიცირებული საქართველოს კანონის პროექტი ,,ადმინისტრაციული სახდელისაგან გათავისუფლების შესახებ
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა .კუბლაშვილმა
.ბაღათურიამ ასევე, I მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა თავისი ინიციატივა - საქართველოს კანონის პროექტი თავისუფლების ქარტიასაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
თანამოხსენებით გამოვიდა .თორდია
სხდომას ესწრებოდნენ _ .კემულარია, .ხუროშვილი, .ძაგნიძე       (იუსტიციის მინისტრის მოადგილე)
.კემულარიამ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინაშავიზღვისპირა ქვეყნების ვაჭრობისა და განვითარების ბანკის დაარსების შესახებშეთანხმების 2011 წლის 19 ივნისის ცვლილება
.ბალავაძემ II მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ
.ოჩიაურმა პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიგანათლების ხარისხის განვითარების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.კუბლაშვილმა პარლამენტს II მოსმენისათვის განსახილველად წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტისსაქართველოს საარჩევნო კოდექსი” N28, 33, 50, 51, 71, 77-93, 116, 132 გადადებული მუხლები
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს: .დიასამიძემ, .ბალავაძემ, .ვეფხვაძემ, .ბაღათურიამ
ამის შემდეგ .კუბლაშვილმა უკვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტისაქართველოს საარჩევნო კოდექსი
.კუბლაშვილმა განსახილველად ასევე წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებმუხლობრივად, II მოსმენით
მოსაზრებით გამოვიდა .მინაშვილი
დღის წესრიგით გათვალისწინებული საკითხების განხილვის დასრულების შემდეგ, კენჭისყრამდე, გამოცხადდა 15-წუთიანი ტექნიკური შესვენება