რეგისტრაცია გაიარა – 70 პარლამენტის წევრმა,     კვორუმი – 76
კვორუმი არ შედგა. გამოცხადდა 15-წუთიანი შესვენება
შესვენების შემდეგ ჩატარდა განმეორებითი რეგისტრაცია – 104
დღის წესრიგთან დაკავშირებით გამოვიდა .თორდია (ითხოვა საქართველოს კანონის პროექტისპერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ” III მოსმენით განხილვის დამატება)
.ბალავაძემ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტიადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ
.კუკავამ ასევე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ
.ანჯაფარიძემ III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე
ინიციატორების თხოვნით საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციული საპროცესო კოდექსი” II მოსმენით გადაიდო საგაზაფხულო სესიისთვის
.ცქიტიშვილმა პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ
მანვე პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაგადახდო სისტემისა და საგადახდო მომსახურების შესახებდა მისგან გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “საქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “კომერციული ბანკების საქმიანობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “გადახდისუუნარობის საქმის წარმოების შესახებსაქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე”, “მეწარმეთა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საჯარო რეესტრის შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”, “სააღსრულებო წარმოებათა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებების და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ
.კუბლაშვილმა III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტიმოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მომხსენებელს შეკითხვებით და შენიშვნებით მიმართეს: .მინაშვილმა, .დავითაიამ, .ლორთქიფანიძემ, .დარჩიაშვილმა
.კუბლაშვილმა ასევე, III მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ