კვორუმი არ შედგა. გამოცხადდა 15-წუთიანი შესვენება
შესვენების შემდეგ ჩატარდა განმეორებითი რეგისტრაცია – 104
დღის წესრიგთან დაკავშირებით გამოვიდა ლ.თორდია (ითხოვა საქართველოს კანონის პროექტის “პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ” III მოსმენით განხილვის დამატება)
ვ.ბალავაძემ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ”
ზ.კუკავამ ასევე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ”
კ.ანჯაფარიძემ III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ინიციატორების თხოვნით საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციული საპროცესო კოდექსი” II მოსმენით გადაიდო საგაზაფხულო სესიისთვის
მ.ცქიტიშვილმა პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ”
მანვე პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საგადახდო სისტემისა და საგადახდო მომსახურების შესახებ” და მისგან გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “საქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “კომერციული ბანკების საქმიანობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “გადახდისუუნარობის საქმის წარმოების შესახებ” საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე”, “მეწარმეთა შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საჯარო რეესტრის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”, “სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებების და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”
პ.კუბლაშვილმა III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
მომხსენებელს შეკითხვებით და შენიშვნებით მიმართეს: ა.მინაშვილმა, პ.დავითაიამ, დ.ლორთქიფანიძემ, დ.დარჩიაშვილმა
პ.კუბლაშვილმა ასევე, III მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ”
შენიშვნით გამოვიდა ა.მინაშვილი
ლ.თორდიამ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ”
საკითხების განხილვის დასრულების შემდეგ ჯ.ბაღათურიამ ფრაქციის სახელით მოხსენებისათვის მოითხოვა 30 წუთი, რაზეც მიიღო პარლამენტის თავმჯდომარის უარი და განმარტებები რეგლამენტიდან
კენჭისყრის პროცედურის დაწყების წინ ჩატარდა რეგისტრაცია – 104
საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” III მოსმენა