საქართველოს კანონის პროექტი "საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე (07-3/179; 29.08.2013)
საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი "საქართველოს სახალხო დამცველის შესახებ" საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე (07-3/180; 29.08.2013)
საქართველოს კანონის პროექტი "საქართველოს სასაზღვრო პოლიციის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე (07-3/181; 29.08.2013)
საქართველოს კანონის პროექტი "საზოგადოებრივი უსაფრთხოების სამსახურის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე (07-3/182; 29.08.2013)
საქართველოს კანონის პროექტი "საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე (07-3/183; 29.08.2013)
საქართველოს კანონის პროექტი "მაუწყებლობის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე (07-3/184; 29.08.2013)
საქართველოს კანონის პროექტი "საჯარო სამსახურის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე (07-3/185; 29.08.2013)
საქართველოს კანონის პროექტი "აუცილებელი საზოგადოებრივი საჭიროებისათვის საკუთრების ჩამორთმევის წესის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე (07-3/186; 29.08.2013)
საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი "საქართველოს მოქალაქეობის შესახებ" საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე (07-3/187; 29.08.2013)
საქართველოს კანონის პროექტი "სამოქალაქო აქტების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე (07-3/188; 29.08.2013)