ირაკლი კოვზანაძე ირაკლი კოვზანაძე
  • ☎ (ქუთაისი)
  • (+99532)2289161
  • ☎ (თბილისი)
  • (+99532)2281144
  • ოთახი (თბილისი)
  • C-515
  • ოთახი (ქუთაისი)
  • C-104
  • დაბადების თარიღი
  • 29-06-1962

საქართველოს IX მოწვევის პარლამენტი (18-11-2016 )

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: „ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველო“
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

საქართველოს VI მოწვევის პარლამენტი (22-04-2004 - 07-06-2008)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: ნაციონალური მოძრაობა - დემოკრატები
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

განათლება

  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
  • სპეციალობა
  • მათემატიკა
  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
  • სპეციალობა
  • ფინანსები და კრედიტი
  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • ლონდონის უნივერსიტეტი, დიდი ბრიტანეთი, საერთაშორისო უმაღლესი საფინანსო და საბანკო სკოლა
  • სპეციალობა

სამუშაო გამოცდილება

  • სსიპ „საქართველოს საფინანსო ზედამხედველობის სააგენტოს“ საბჭოს თავმჯდომარე (2015 - 2016)
  • სს „საპარტნიორო ფონდის“ აღმასრულებელი დირექტორი (2012 - 2015)
  • ევროპის განვითარებისა და რეკონსტრუქციის ბანკის (EBRD) წარმომადგენელი დირექტორი სხვადასხვა საფინანსო ინსტიტუტების სამეთვალყურეო და დირექტორთა საბჭოებში (2009 - 2012)
  • ევროპის რეკონსტრუქციის და განვითარების ბანკი (2008 - 2012)
  • ევროპის განვითარებისა და რეკონსტრუქციის ბანკის (EBRD) და ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაციის (OECD) ბანკების კორპორაციული მართვის კომისიის თავმჯდომარე ევრაზიის ქვეყნებში (2007 - 2008)
  • სრული პროფესორი, პროფესორი, ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ეკონომიკისა და ბიზნესის ფაკულტეტის ფინანსებისა და საბანკო საქმის კათედრის ხელმძღვანელი (2006 - )
  • საქართველოს სხვადასხვა საბანკო დაწესებულებების აღმასრულებელი დირექტორი (1993 - 2003)

აკადემიური ხარისხი

  • აკადემიური ხარისხი
  • ფიზიკა-მათემატიკის მეცნიერებათა კანდიდატი, დოცენტი
  • აკადემიური ხარისხი
  • ეკონომიკის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი

დამატებითი ინფორმაცია

6 მონოგრაფიის, ერთი სახელმძღვანელოს და 50-მდე სტატიის ავტორი ეკონომიკასა და მათემატიკაში, რომლებიც ძირითადად ეხება გლობალიზაციის პირობებში სისტემურ საბანკო კრიზისებს სხვადასხვა ქვეყნებში, მათ შორის გარდამავალი ეკონომიკის მქონე ქვეყნებში, ყოფილ საბჭოთა და აღმოსავლეთ ევროპის სოციალისტურ ქვეყნებში. 2016 - „Уроки мирового экономического кризиса и формирование новой модели развития“, Тбилиси 2014 - „თანამედროვე საბანკო საქმე: თეორია და პრაქტიკა“, თბილისი 2011 - „Systemic and Borderline Banking Crises: Lessons Learned for Future Prevention". iUniverse Inc. New York, Bloomington 2008 - „Economic and Banking System Development Trends and Prospects for Countries in Transition“, iUniverse Inc., New York, Bloomington 2005 - „Тенденции и перспективы развития экономики и банковского сектора трансформационных стран“,изд., „Финансы и Статистика“, Москва 2003 - „Системные банковские кризисы в условиях финансовой глобализации“, ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის გამომცემლობა, თბილისი 2001 - „საქართველოს კომერციული ბანკების ფუნქციონირების პრობლემები თანამედროვე ეტაპზე“, ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის გამომცემლობა, თბილისი

ფრაქცია

  • arrow
    ფრაქცია „ქართული ოცნება“ - ფრაქციის წევრი (18-11-2016 )
  • arrow
    ფრაქცია „ნაციონალური მოძრაობა - დემოკრატები“ - ფრაქციის წევრი (24-04-2004 - 07-06-2008)

კომიტეტი

  • arrow
    საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტი - კომიტეტის თავმჯდომარე (18-11-2016 )
  • arrow
    საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტი - კომიტეტის თავმჯდომარე (22-04-2005 - 07-06-2008)
  • arrow
    საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (19-07-2004 - 22-04-2005)
  • arrow
    განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (10-06-2004 - 22-04-2005)
  • arrow
    ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (26-04-2004 - 07-06-2008)

კომისია

  • arrow
    საქართველოს კონტროლის პალატის 2004 წლის საქმიანობის შემმოწმებელი კომისია - კომისიის წევრი (26-10-2004 - 26-01-2005)
  • arrow
    ენერგეტიკის სექტორში არსებულ დარღვევათა შემსწავლელი დროებითი საგამოძიებო კომისია - კომისიის წევრი (16-09-2004 - 09-03-2005)

საპარლამენტო ჯგუფი

  • arrow
    აზერბაიჯანის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (10-03-2017 )
  • arrow
    ბელარუსის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის ხელმძღვანელი (10-03-2017 )
  • arrow
    გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (10-03-2017 )
  • arrow
    თურქეთის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (10-03-2017 )
  • arrow
    იაპონიის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (10-03-2017 )
  • arrow
    შვედეთის სამეფოს პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (10-03-2017 )
  • arrow
    ბელგიის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (11-11-2005 - 07-06-2008)
  • arrow
    რუსეთის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (11-11-2005 - 07-06-2008)

საპარლამენტო დელეგაცია

  • arrow
    დემოკრატიისა და ეკონომიკური განვითარების ორგანიზაციის - სუამის საპარლამენტო ასამბლეა (GUAM PA), ძირითადი შემადგენლობა - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (29-12-2016 )
  • arrow
    დემოკრატიისა და ეკონომიკური განვითარების ორგანიზაცია (სუამი), სათადარიგო შემადგენლობა - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (02-03-2007 - 07-06-2008)

საპარლამენტო საბჭო

  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის სათათბირო ორგანო - ხაზინადართა საბჭო - საბჭოს წევრი (22-11-2016 )
  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის სათათბირო ორგანო - ხაზინადართა საბჭო - საბჭოს წევრი (15-05-2004 - 07-06-2008)