გიორგი ტუღუში გიორგი ტუღუში
  • ☎ (ქუთაისი)
  • (+99532)2289262
  • ☎ (თბილისი)
  • (+99532)2281250
  • ოთახი (თბილისი)
  • C-626
  • ოთახი (ქუთაისი)
  • C-226
  • დაბადების თარიღი
  • 26-03-1977

საქართველოს IX მოწვევის პარლამენტი (18-11-2016 )

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

განათლება

  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
  • სპეციალობა
  • საერთაშორისო სამართალი
  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • ლუნდის უნივერსიტეტი
  • სპეციალობა
  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • ქართულ-ამერიკული საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტი
  • სპეციალობა

სამუშაო გამოცდილება

  • კომპანია „ჰიუმან დინამიქსის“ ევროკავშირის პროექტის „საკონსტიტუციო სამართლის ხელშეწყობა“ მთავარი ექსპერტი (2014 - 2016)
  • ევროპის რასიზმთან შეუწყნარებლობის ბრძოლის კომისიის წევრი (2013 - )
  • „საქართველოს დემოკრატიული ინიციატივის“ (GDI) დამფუძნებელი, თავმჯდომარე (2013 - 2016)
  • საქართველოს სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების მინისტრი (2012)
  • გაეროს წამების საწინააღმდეგო კომიტეტის (UNCAT) წევრი, თავმჯდომარის მოადგილე, მომხსენებელი (2012 - )
  • საქართველოს სახალხო დამცველი (2009 - 2012)
  • „ჰიუმან დინამიქსი“ (ავსტრია), რაულ ველენბერგის ადამიანის უფლებათა და ჰუმანიტარული სამართლის ინსტიტუტი (შვედეთი), „ომბუცმენის აპარატის ხელშეწყობა“ (საბერძნეთი) (2008 - 2016)
  • წამების, არაადამიანური და ღისების შემლახველი მოპყრობისა და დასჯის აკრძალვის კომიტეტის (CRT)წევრი, სტანდარტების დამდგენელი ჯგუფის თავმჯდომარე (2005 - )
  • საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის საერთაშორისო ურთიერთობათა გან-ის უფროსი (2004)
  • ევროპაში თანამშრომლობისა და უსაფრთხოების ორგანიზაციის (ეუთო) მისიის საქართველოსი მრჩეველი ადამიანის უფლებათა საკითხებში (2004 - 2008)
  • გაეროს განვითარების პროგრამის ეროვნული პროექტის იურიდიული მრჩეველი (2003)
  • „გოპა კონსალტინგის“ ადგილობრივი ექსპერტი (2002 - 2003)
  • „ტასისის“ეროვნული ექსპერტი ტრანსსასაზღვრო თანამშრომლობის განვითარების დარგში (2000 - 2001)
  • თბილისის საკრებულოს თავმჯდომარის აპარატის უფროსი (1999 - 2000)
  • თბილისის მთავროპის პრემიერის მოადგილის თანაშემწე (1998 - 1999)
  • თბილისის მერიის იურიდიული განყოფილების მთავარი სპეციალისტი (1996 - 1998)

ფრაქცია

  • arrow
    ფრაქცია „ევროპული საქართველო - მოძრაობა თავისუფლებისთვის“ - ფრაქციის წევრი (23-06-2017 )
  • arrow
    ფრაქცია „მოძრაობა თავისუფლებისთვის - ევროპული საქართველო“ - ფრაქციის წევრი (30-01-2017 - 23-06-2017)
  • arrow
    ფრაქცია „ევროპული საქართველო - უკეთესი მომავლისთვის“ - ფრაქციის წევრი (13-01-2017 - 30-01-2017)
  • arrow
    ფრაქცია „ნაციონალური მოძრაობა - საქართველოს წინსვლისთვის“ - ფრაქციის წევრი (18-11-2016 - 13-01-2017)

კომიტეტი

  • arrow
    იურიდიულ საკითხთა კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (09-02-2017 )
  • arrow
    ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტი - კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე (21-11-2016 )
  • arrow
    ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (18-11-2016 - 21-11-2016)
  • arrow
    იურიდიულ საკითხთა კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (18-11-2016 - 13-01-2017)

კომისია

  • arrow
    სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის 2016 წლის ფინანსური აუდიტის განმახორციელებელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისია - კომისიის წევრი (10-03-2017 - 16-06-2017)
  • arrow
    სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომისია - კომისიის წევრი (23-12-2016 - 21-04-2017)

საპარლამენტო ჯგუფი

  • arrow
    ამერიკის შეერთებული შტატების პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (10-03-2017 )
  • arrow
    დანიის სამეფოს პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (10-03-2017 )
  • arrow
    ესტონეთის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (10-03-2017 )
  • arrow
    უკრაინის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (10-03-2017 )
  • arrow
    ლატვიის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (10-03-2017 )
  • arrow
    ლიტვის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (10-03-2017 )
  • arrow
    ფინეთის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (10-03-2017 )
  • arrow
    შვედეთის სამეფოს პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (10-03-2017 )

საპარლამენტო დელეგაცია

  • arrow
    ევროკავშირი-საქართველოს საპარლამენტო ასოცირების კომიტეტი (EU-GEORGIA PAC), სათადარიგო შემადგენლობა - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (29-12-2016 )

საპარლამენტო საბჭო

  • arrow
    ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭო - საბჭოს წევრი (25-05-2018 )
  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის გენდერული თანასწორობის საბჭო - საბჭოს წევრი (18-04-2017 )
  • arrow
    ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭო - საბჭოს წევრი (16-01-2017 - 25-05-2018)